Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Drugie życie

Marcin Wolski

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-12-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7506-781-1
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Czytelnik59

Transformacja

 

Wydatki na jedzenie, rachunki, higienę i ubranie tak plądrują portfele, że ledwie wiąże się koniec z końcem. O zmianie samochodu, mieszkania czy wojażach do egzotycznych miejsc trzeba zapomnieć. Z domowego budżetu na drobne przyjemności nie pozostaje nic albo tak znikoma ilość, że chce się płakać. Inaczej ma się rzecz w książce Drugie życie. Wygrana w totka? Bynajmniej!

 

Marcin Wolski, autor wymienionej pozycji, to znany i ceniony literat. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął pracę w mediach. Na przekór siermiężnym czasom, młody i utalentowany kabareciarz prezentował w radiu audycje satyryczne, wywołując  uśmiech na twarzach słuchaczy. I tak, po dzień dzisiejszy, Wolski bowiem pisze świetne teksty wierszowane, opowiadania i nowele, utwory  science fiction, powieści i felietony...

 

Bohaterem Drugiego życia jest dobiegający siedemdziesiątki mężczyzna, wiodący smutne i biedne życie emeryta. Los nie szczędzi mu trudności, Jurkowski ciągle obrywa od życia. Samotny i przegrany były księgowy nie ma szczęścia w miłości, ostatecznie dopadają go choroby, a brak przyjaciół powoduje, że zamyka się w sobie, ucieka myślami  w świat podróży po świecie, które fascynowały go od zawsze, jednak brak funduszy nie pozwalał na turystyczne eskapady. Będąc w szpitalu po przebytym udarze,  gasnący w oczach Jurkowski nieoczekiwanie dowiaduje się, że został spadkobiercą ogromnej fortuny. Co z tego wyniknie? Jakie perypetie przejdzie nasz bohater w związku z tą zmianą? Tego dowiemy się z kart książki. Dość powiedzieć, że dzięki zasobom finansowym, nowoczesnej medycynie i zdobyczom nanotechnologii Antoni Jurkowski vel Alojzy Zeman z leciwego faceta staje się młodzieniaszkiem o nienagannej aparycji, doskonale ubranym, zadbanym, wzbudzającym poruszenie i zachwyt. Ze sceptyka przeradza się w entuzjastę.

 

Akcja toczy się wielowątkowo, ale jest spójna i nieskomplikowana, dzięki czemu powieść dobrze i szybko się czyta. Spora dawka humoru, jaką serwuje autor, niewątpliwie jest dodatkowym atutem książki. Z pozoru lektura to przyjemna i łatwa. Nic bardziej złudnego. Autor stara się czytelnika prowokować do myślenia. W lekkim "opakowaniu" próbuje nakłonić czytelnika, by zajrzał do środka, do ukrytych wewnątrz wartości.  A tam? Problematyka grzechu, miłości, religii - i nie tylko. Ta lektura skłania do refleksji na temat życia, ludzkich uczuć, wiary, pieniędzy. Jest tu prawda o przemijaniu i potrzebie zachowania dystansu do życia. Marcin Wolski, wprowadzając czytelnika w fikcyjną historię, chce pokazać, że moc, uroda, pieniądze to nic więcej, tylko marność nad marnościami... Bogactwo więc? Tak, ale w służbie miłości. Zdobywać? Owszem, ale choć niewielką częścią wspomóc drugiego, podzielić się.

 

Drugie życie to także pierwszorzędny portret psychologiczny, książka poruszająca zagadnienia z dziedziny historii, geografii, polityki, porcja kryminału i fantastyki. To świetny warsztat pisarski, język trafiający do czytelnika. Polecam.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów