Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dziecko gwiazd. Atlantyda

Michalina Olszańska

Ocena ( 4 osoby )
5.2
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7659-029-5
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Kolebka piękna - Atlantyda

Atlantyda to mityczna kraina, pełna cudów i nieskończonego bogactwa. Królestwo o niezwykle rozwiniętej cywilizacji, pięknych pałacach i złotych murach, położone (według Platona) za słupami Heraklesa fascynuje i stanowi prawdziwą zagadkę. Powstało wiele hipotez na temat jej zagłady, winę przypisuje się trzęsieniom ziemi i potopom, a poszukiwanie śladów po  Atlantydzie trwa do dziś.


Znakomitą historię, której kanwę stanowi właśnie opowieść o Atlantydzie, stworzyła Michalina Olszańska. Ta młodziutka, utalentowana skrzypaczka, pisząc „Dziecko Gwiazd Atlantyda”  udowodniła, że jej geniusz wykracza daleko poza muzykę. Wrodzone chyba (zważywszy na fakt, iż tekst powstał, kiedy autorka miała 14 lat) łatwość pisania i lekkość stylu sprawia, że książka otula nas niczym piękna baśń i zabiera w podróż po niezwykłych krainach.


Poznajemy szesnastoletnią księżniczkę Meihnę, córkę potężnego władcy Menrosa i Egipcjanki Kiry. Będąca symbolem czystości i prawości arystokratka jest wychowywana wśród piękna i umiłowania do nauki, a jej wiernym towarzyszem jest Jednorożec. Izolowana od „zwykłych śmiertelników” księżniczka staje się wybraną – ona bowiem poznaje przeznaczenie Atlantydy, odkrywając jaskinię Zenory i tajemnicę maga Nitrusa. Od tej pory świat zmierza już ku samounicestwieniu, a Meihna, tracąc ukochanego brata i następcę tronu oraz ojca, jest zdana na łaskę krnąbrnego Mojnesa, najmłodszego potomka Menrosa.


Piękna kraina tajemnic i dostatku pod rządami Mojnesa zamienia się w miejsce rozpusty i okrucieństwa. Nieodpowiedzialny i chciwy nastoletni władca nie szanuje nikogo, garściami wydaje złoto z pałacowych skarbców, a w swej naiwności daje się omamić nikczemnemu Aragosowi (a właściwie Aru- Ghaanowi), planującemu zniszczenie Atlantydy. W takiej sytuacji, jedynie osoba o czystym i niewinnym sercu oraz bezgranicznej miłości do ojczyzny może uratować Królestwo. Meihna, dzierżąc w dłoni perłę niczym drogowskaz, wyrusza zatem na poszukiwanie ratunku dla kraju. W swojej podróży księżniczka jest zmuszona do walki z przeznaczeniem, staje się adeptką sztuk magicznych, przekonuje się o możliwościach drzemiących w człowieku oraz o sile miłości. Wraz z poznanym w drodze Liaamem stawiają czoło wszelkim niebezpieczeństwom, wiedźmom, demonom i nadprzyrodzonym wydarzeniom, a kierując się podszeptami serca i intuicją, wytrwale zmierzają do celu.


Świadoma, iż w momencie upadku Atlantydy cały świat pogrąży się w chaosie, upadną kultywowane tradycje i wartości, a zatriumfuje materializm i komercja, Meihna zrobi wszystko, by ocalić Królestwo, jest nawet skłonna oddać w ofierze życie.


Michalina Olszańska, której wróży się karierę na miarę Christophera Paoliniego, twórcy „Eragona” zachwyca, wzrusza, jednocześnie zmuszając do głębszych refleksji. „Dziecko Gwiazd Atlantyda” czerpie to, co najlepsze z klimatu „Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy”, „Alicji w Krainie Czarów” i „Opowieści z Narnii”, tworząc piorunującą mieszankę wybuchową. Dynamiczna akcja, naturalne, nie mające w sobie nic sztucznego dialogi oraz niezwykle opisy przyrody tworzą rzeczywistość, w której chce się istnieć. Dołączona na CD pieśń autorstwa Olszańskiej dodatkowo potęguje to wrażenie. „Dziecko Gwiazd Atlantyda” uchyla przed czytelnikiem rąbek tajemnicy swojego istnienia i swojej wielkości, a nam pozostaje tylko wdzięczność, że dzięki Olszańskiej dostąpiliśmy tego zaszczytu.


Justyna Gul

P.S. Jednorożce wyszeptały mi na ucho, że „Dziecko gwiazd Atlantyda” jest jedną z wielu (choć jedyną opublikowaną) książką. Czekam zatem z nadzieją na następne.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Cassidy95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niesamowita
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardzo udany debiut młodej autorki.
fatmao plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Wspaniała książka! Nieprawdopodobne,że nastolatka tak panuje nad wielką formą powieści.Czyta się to lekko - a to właśnie jest dowód na prawdziwy instynkt pisarski! Czuje się, że osoba jest na właściwym miejscu.Prowadzi nas w akcję, w kreowane przez siebie krajobrazy - realne i fantastyczne,w galerię postaci (tak różnych, charakterystycznych i wyrazistych!) - prawie tanecznym ruchem! Opisy przyrody - tak sugestywne,że czujemy "własną skórą" powietrze, światło, morską bryzę...Ta książka to CZYSTA PRZYJEMNOŚĆ plus antyczna(tak,tak)GŁĘBIA PRZESŁANIA, a to zdarza się razem - baaardzo rzadko...Polecam
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bozuci Linia koment
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-04-11, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-10-19, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
muza82 Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Dziecko gwiazd. Atlantyda Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Dziecko gwiazd. Atlantyda Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Dziecko gwiazd. Atlantyda Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Dziecko gwiazd. Atlantyda Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Dziecko gwiazd. Atlantyda Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów