Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2013-02-12
ISBN: 978-83-7776-038-3
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Już sama myśl o podróży wywołuje mnóstwo emocji. Ogrom niesamowitych miejsc do zwiedzania, cudownej urody zabytki, a także nadzieja na spędzenie czasu w sposób wolny od trosk dnia powszedniego sprawia ją, że zainteresowany wyjazdem za żadne skarby świata nie zmieni powziętych planów. Nic w tym dziwnego, każdy bowiem marzy o przeżyciu chwil, które nie tylko wpłyną kojąco na skołatane trudną codziennością nerwy, ale również dostarczą niezapomnianych wrażeń. Lotta Olsson zaprasza czytelnika w podróż niesamowitą, niecodzienną i niespotykaną. Inna podróż rzeczywiście jest inna niż wszystkie.

W celu łatwiejszego zrozumienia oraz zapamiętania podanych treści rolę dociekliwego narratora przyjął mrówkojad (znany już z książki Dziwne zwierzęta), charakteryzujący się gęstym futrem, długim ogonem, a także wydłużoną głową z wąskim ryjem. To właśnie on bierze na swe barki trud przygotowań do podróży, mającej na celu odkrywanie rozległego świata, który – według mrówkojada – czeka na odkrycie. Właśnie on zadbał o to, by w wielkiej jak szafa walizce w zieloną kratę znalazło swoje miejsce wszystko, co jest niezbędne w podróży: okulary przeciwsłoneczne, olejek do opalania, olejek na komary i – nie wiadomo, po co – olejek… migdałowy, sprzęt do nurkowania, kapelusz, mapa, suszarka do włosów... No i, oczywiście, Karol Gustaw oraz wielkie kąpielówki w żółte kropki. Ważne, że skrzętnie dobrane przedmioty bezbłędnie zaklasyfikowały wielką jak szafa walizkę do nieodzownych elementów każdej wyprawy. Tak więc odkrywanie rozległego świata czas zacząć.

Towarzysząc mrówkojadowi i rudej orzesznicy w analizowaniu podróżniczych szczegółów, czytelnik ma okazję zagłębić się w świat sztuki i poznać… nowoczesnego Czerwonego Kapturka. Jak przystało na prawdziwy teatr, znaleźć w nim można odpowiednie rekwizyty, jest scenarzysta i reżyser. Nie brakuje wyczerpujących prób, scen za kulisami ani piosenki o dzielnej dziewczynce, ochoczo biegnącej przez ciemny las do chorej babci. Inna podróż to książeczka o niesamowitej, pełnej wrażeń podróży wewnętrznej. O podróży wgłąb samego siebie. Zwyczajna z pozoru okładka kryje w swoich zasobach ogrom mądrości. Wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Marii Nilsson Thore jeszcze bardziej wzmacniają przekaz.

Książeczka Wydawnictwa Zakamarki przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Uczy dobroci i życzliwości dla tych, którzy są słabsi, mniej sprawni i potrzebujący. Mądrość i dowcip, jakim posłużyła się autorka, w pełni satysfakcjonują sięgających po lekturę. Skorzystają z niej również rodzice, nauczyciele i wychowawcy, których zadaniem jest pełne odpowiedzialności wprowadzanie młodego człowieka w trudny świat ludzi dorosłych.

katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,