Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Klasztor

Panos Karnezis

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-04-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-76741-29-1
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Za murami zakonu


Klasztor. Miejsce kojarzące się z kontemplacją, wewnętrznym wyciszeniem i spokojem. W takim miejscu rozgrywa się akcja książki greckiego powieściopisarza, któremu udało się zdobyć uznanie międzynarodowe, Panosa Karnezisa, zatytułowana właśnie Klasztor.


Klasztor Matki Boskiej Miłosiernej w Hiszpanii to dom dla sześciu zakonnic, nad którymi pieczę sprawuje matka przełożona Maria Ines. Wszystkie zakonnice to kobiety oddane Bogu, pracujące na rzecz zakonu, ku chwale Stwórcy. Każda z nicht wykonuje inne zadania, każda ma odmienny temperament, inną przeszłość, inne doświadczenia z życia, z okresu, zanim wstąpiła do klasztoru. Ta przeszłość właśnie decydować  będzie o ich działaniach w chwili, gdy w zakonie pojawi się nowy człowiek. Spokojną, pozornie bezkonfliktową egzystencję mieszkanek klasztoru zakłóci pojawienie się na schodach prowadzących tu noworodka. Podrzucony siostrom chłopiec stanie się bardzo szybko zarzewiem konfliktów i przyczyną wielu tragedii.


To wydarzenie zmieni wiele w życiu spokojnie do tej pory żyjących zakonnic, które w klasztorze znalazły się z najróżniejszych przyczyn. Jedne - by zapomnieć o swojej przeszłości, zmazać dawne winy, inne - by uwolnić się od prześladujących je wspomnień czy też z powodów czysto ambicjonalnych. Z pozoru te niewinne kobiety (taki przynajmniej obraz siostry zakonnej utrwalony jest w świadomości większości ludzi) targane są różnorakimi emocjami, wątpliwościami i pobudkami, które wyzwolone zostaną przez małe stworzenie, które zakłóci dotychczasowy zakonny ład.


Intrygi, spiski, religijny fanatyzm czy zwyczajna ludzka złość i nienawiść - to wszystko odnaleźć można na kartach powieści Klasztor. Ale będą też i uczucia skrajnie przeciwstawne: oddanie, bezwarunkowa miłość, dobro. Bo książka Karnezisa jest powieścią, która obnaża ludzkie słabości, ale przy okazji udowadnia, że wszyscy, bez wyjątku, jesteśmy tylko ludźmi i zgodnie z naszą naturą, popełniamy błędy czy też grzechy (posługując się terminologią kościelną). Powieść Karnezisa to również książka, która w pewnym stopniu uczy tolerancji wobec drugiego człowieka. Jej miejscami suchy, wręcz ascetyczny niczym reguła zakonna ton pokazuje, że my, ludzie, nie powinniśmy osądzać drugiego człowieka, bo nie mamy po temu ani podstaw, ani moralnego prawa. Jest też powieść ta w końcu dowodem na to, że nie ma ludzi nieskazitelnych, pozbawionych wad. A z drugiej zaś strony: nie ma ludzi skrajnie potwornych, wypranych całkowicie z uczuć i skrupułów.


Klasztor porusza wiele niezwykle ważnych tematów - ważnych ze względu na ich uniwersalizm, a więc problem niespełnionej miłości, niechcianej ciąży, aborcji, porzucenia, odrzucenia… To również studium ludzkich zachowań i postaw, które wynikać mogą z różnego punktu widzenia czy odniesienia wobec zaobserwowanego problemu. Ta sama sytuacja, to samo wydarzenie może być odebrane w wieloraki sposób, nawet skrajnie różny, wszystko zależy od tego, kto spogląda na dany problem i jakie doświadczenia ma on za sobą.


Książka demaskuje ludzkie tchórzostwo, podłość, pogoń za zaszczytami. Czytając książkę, nie sposób nie zadać sobie pytania: jak daleko może posunąć się człowiek, by osiągnąć swój zamysł, do czego doprowadzić może szaleństwo albo: czy okrucieństwo względem innej istoty może być czymkolwiek usprawiedliwione.  Klasztor to więc piękna, poruszająca opowieść o ludziach i ich słabościach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),
Świetna pozycja!

Opis kilku tygodni życia w klasztorze-tygodni i wydarzeń, które bardzo zmieniają dotychczasową rutynowość i ukazują ukryte po habitami prawdziwe oblicza...
Kiedy w walizce porzuconej przed klasztorem siostry znajdują dziecko, ich spokojne życie ulega ogromnym zmianom. Dlaczego siostra przełożona uznaje maleństwo za osobisty cud i postanawia je zatrzymać, jakimi intencjami kierują się te siostry, które są przeciwko, a jakimi te które ją wspierają?
Bardzo ciekawa fabuła ukazująca, że osoby, które wstępują do klasztoru, często mają na sumieniu ogromne przewiny i zdarza im się również ulegać pokusom, może nawet czasami łatwiej niż zwykłemu człowiekowi.
Z przyjemnością przeczytałabym dalszy ciąg losów poznanych bohaterów-bo zaznaczyć muszę, że nie tylko same siostry odgrywają tutaj ważną rolę...
asza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Młody człowiek rozmawiał z księdzem.
- Proszę księdza, ja nie wiem, jak to można pójść do klasztoru! Młode, ładne dziewczyny idą do zakonu marnują sobie życie! Na dyskotekę nie pójdą, miniówki nie założą, nie mają żadnej rozrywki! I co będą robić? Siedzieć w celi? Zero wolności! Jak można całe życie spędzić za kratami?
- Wolność dla każdego jest po innej stronie krat.
To zdanie dało mi do myślenia.
Dlaczego ja nie poszłabym do klasztoru? Tak naprawdę obawiam się, że nie jest to zbyt wzniosły powód. Przeciwnie, bardzo prozaiczny: wykończyłabym się tam nerwowo.

Sześć kobiet, o których pisze Karnezis, nie miało wątpliwości, gdzie jest ich wolność. A może i miało, ale po takim a nie innym obrocie spraw wylądowały w hiszpańskim klasztorze Matki Bożej Miłosierdzia. Co prawda, nie wszystkimi kierowało czyste pragnienie służby Bogu, ale nie było tego widać. Przynajmniej w większości. Prawdziwe oblicza sióstr oglądają światło dzienne dopiero po tym, kiedy u progu znajdują niemowlę. Zdania są podzielone. Matka przełożona uznaje to za niebiański znak od Boga, istny cud i wymodloną okazję do zadośćuczynienia, a siostra Ana widzi w dziecku szatana, który klasztorowi tylko szkodzi. Biskup, będący też stałym spowiednikiem sióstr, nie protestuje i chłopiec zostaje. Powietrze przesiąknięte nienawiścią, żądzą zemsty i skrywanymi nie do końca starannie sekretami najwyraźniej nie przeszkadza mu w oddychaniu. W końcu okazuje się, że ci wszyscy świątobliwi ludzie pod sutanną czy habitem mają serce gęsto podziurawione grzechami, których rzadko dopuszcza się nawet przeciętny katolik. Kartki lepią się od intryg, trucizny, dziewiczej krwi, hostii konsekrowanej przez zakonnicę i pachnącej terpentyny.

Książka jest niesamowita. Wiedziałam o tym po przeczytaniu pierwszej strony i nie zdążyłam zapomnieć do końca ostatniej. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Pierwszym, co miałam ochotę napisać, było wielkie ŁAŁ/WOW, ale nie do końca wiedziałam, czy zastosować oryginalną pisownię, czy spolszczoną. Fabuła jest niezwykła. Z każdą stroną czytelnik dowiaduje się, że na sto procent nie chce przerwać czytania i zjeść kolacji. Tajemniczość towarzyszy każdemu rozdziałowi, każdej postaci i każdemu miejscu w klasztorze.

Bardzo podobało mi się to, co autor zrobił z postaciami. O jednych pisał więcej, o innych strasznie dużo, a o jeszcze innych ledwie wspominał. W trakcie czytania nie miałam jednak uczucia niedosytu ani broń Boże przesytu informacji. Jedynym, co mnie jeszcze nurtuje, to pobudki wstąpienia do zakonu czterech sióstr, bo Karnezis opisał tylko dwie. Ale to dotarło do mnie dopiero po zakończeniu jakże nietuzinkowej lektury.

Jedynym minusem, który jednak nijak się ma do całości (arcy)dzieła, była interpunkcja. Tam, gdzie czasami nawet fachowcom zdarza się przegapić przecinek, ten dumnie się prężył, a w miejscu, w którym o jego postawieniu wie średnio uzdolniona młodzież gimnazjalna, zabrakło go.

Książka jest tak nieprzeciętna, bo Karnezis pisał w niej o czymś tajemniczym. O rzeczach, o których nikomu się nawet nie śni. Poruszał tematy tabu, ukazywał przeszłość osób, które często traktowane są jak bogowie. Czasem dotykał swym bezwzględnie lekkim piórem spraw tak osobistych i kontrowersyjnych, że aż nieprzyzwoitych. I chwała mu za to.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
elilaya Linia koment
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów