Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Luizę pilnie sprzedam

Danuta Noszczyńska

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-06-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362405015
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Sięgając po którąkolwiek publikację Danuty Noszczyńskiej, czytelnik może być pewny, że czas poświęcony lekturze nie okaże się zmarnowany. Autorka bowiem w swoich powieściach ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle, znacznie uproszczoną, jednak dzięki temu zabawniejszą i łatwiejszą do „strawienia” oraz zaakceptowania. Nie inaczej jest oczywiście w książce „Luizę pilnie sprzedam”, gdzie perypetie i przygody młodej dziewczyny wywołają salwy szczerego śmiechu u wszystkich miłośniczek lekkiej literatury kobiecej.

Luiza ma dwadzieścia kilka lat i wielki problem do rozwiązania. Jej ojciec, zagorzały i zadeklarowany hazardzista, pewnej pięknej i gwiaździstej nocy przegrał znaczną sumę pieniędzy, które – prawdę mówiąc – wcale nie były jego własnością. Aby wyjść cało z opresji, ojciec postanawia wydać Luizę bogato za mąż. Otrzymane pieniądze od zamożnego i leciwego męża pozwoliłyby spłacić wielotysięczny, karciany dług. Plan Luizy i jej ojca wydaje się tym prostszy, że w niedługim czasie udaje się zainteresowanym przydybać odpowiedniego, zasobnego w gotówkę, staruszka. Luiza wyrusza zatem na spotkanie ze swoim narzeczonym, jednak dziwne wydarzenia, których staje się uczestniczką, sprawiają, że pozornie banalne zamążpójście zmienia się w tajemniczą, pełną niedopowiedzeń intrygę.

Styl Danuty Noszczyńskiej sprawia, że trudno wymagać od jej powieści wiarygodnego i szczegółowego odbicia rzeczywistości. Obraz świata, jaki autorka serwuje swoim czytelnikom, jest satyrą na ludzkie wady i niedoskonałości. Noszczyńska w lekki, zabawny i niezwykle przyjemny sposób ukazuje życie prostych ludzi, których celem jest najczęściej osiągnięcie szczęścia przy pomocy odrobiny odwagi i sprytu. 

Fabuła powieści „Luizę pilnie sprzedam” tylko pozornie wydaje się banalna i przewidywalna. Autorka na zaledwie kilku stronach książki potrafi diametralnie zmienić akcję powieści, z prostego, romansowego wątku błyskawicznie przeskoczyć do treści o nacechowaniu kryminalnym. Noszczyńska doskonale łączy w ten sposób różne literackie gatunki, udowadniając tym samym, że w każdym z nich doskonale się odnajduje.

Chyba jedną z najbardziej charakterystycznych cech powieści Danuty Noszczyńskiej są znakomite kreacje bohaterów. Autorka we wszystkich swoich powieściach prezentuje czytelnikowi szeroką gamę ludzkich, nierzadko przerysowanych, charakterów. I tak w książce „Luizę pilnie sprzedam” czytelnik natknie się na postaci skrajnie komiczne, których samo tylko pojawienie się skutkuje niepohamowanym śmiechem. Nie zabraknie jednak także bohaterów nieziemsko poważnych, do bólu wręcz „sztywnych”, którzy – wbrew pozorom – swoim bezbarwnym zachowaniem także wprawią czytelnika w doskonały nastrój.

„Luizę pilnie sprzedam” to książka, po lekturze której trudno nie zachować dobrego humoru. Danuta Noszczyńska w zgrabny sposób serwuje czytelnikom historię zwyczajnej dziewczyny, do której szeroko uśmiecha się los. Błyskawiczne zwroty akcji, napięcie, które autorka utrzymuje do ostatniej strony powieści oraz nieoczekiwane zakończenie sprawiają, że do publikacji Danuty Noszczyńskiej chce się wielokrotnie wracać i zatapiać w nierealistycznej, wręcz baśniowej rzeczywistości. Książka Noszczyńskiej to doskonała pozycja, która z pewnością dostarczy solidną i długotrwałą dawkę optymizmu, zwłaszcza w okresie jesiennej chandry. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Luiza główna bohaterka nie pamięta swojej matki, jest wychowywana tylko przez tatusia- mężczyznę specyficznego, zajmującego się hazardem, nielegalnymi grami, który szuka zarobku łatwego, czyli zarobić a nie przerobić się, aż pewnego dnia wpada w poważne kłopoty, zadziera bowiem z członkiem mafii, który to powierza mu sporą sumę na przechowanie a którą tatuś przegrywa w karty. Kiedy pieniądze trzeba zwrócić, a nie ich skąd wziąć, Luiza z tatusiem wpadają na genialny według nich pomysł mianowicie dług ten ma spłacić przyszły, bogaty małżonek Luizy znaleziony z ogłoszenia w gazecie. Jadąc na spotkanie w ciemno ze swoim przyszłym mężem Luiza wieziona przez podejrzanych koleżków taty wpada na pomysł porwania samej siebie, aby uniknąć małżeństwa a dostać okup który miałby zostać przeznaczony dla mafioza prześladującego tatusia. Prawda że paradoks? Taka jest właśnie ta książka, pełna niespodzianek, zaskoczeń, dużej dawki humoru i szalonych pomysłów bohaterki, których nie zdradzę aby nie psuć lektury. Książkę p. Noszczyńskiej czyta się z przymrożeniem oka, wymyślone sytuacje bawią, bo takie zadanie ma ta lektura, odprężyć i przenieść w nierealny świat, zwariowanych wydarzeń.
pani_karka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Znowu zarwana noc, bo znowu nie mogłam odłożyć książki, dopóki jej nie doczytałam do końca. Bawiłam się świetnie, mimo że fabuła jest absolutnie nierealna. A może właśnie dlatego:) Bohaterka jest szalona i cudna, bohaterowie są niezwykłymi indywidualnościami - rewelacja. Lekki styl, kapitalna zabawa językiem (np. robić coś z czystą krwią i zimnym sumieniem). Polecam:)
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Luiza kończy 21 lat. W dniu urodzin córki Henryk zabiera ją do kasyna. Szczęście im nie dopisuje i przegrywają tam czterysta tysięcy, które należały do Strasznego Mafiozo. Wydaje się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest bogate za mąż pójcie Luizy. Pomysł jest bliski realizacji. Jednakże Luiza obmyśla inny plan. I wtedy zaczyna się istny galimatias. Co rusz na jaw wychodzą powiązania rodzinne i wszystkie plany
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Luizę pilnie sprzedam Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Luizę pilnie sprzedam Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Luizę pilnie sprzedam Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Luizę pilnie sprzedam Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Luizę pilnie sprzedam I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów