Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Marzenia i tajemnice

Danuta Wałęsa

Ocena ( 17 osób )
4.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-01-11
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 9788308048368
Liczba stron: 548
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Geronimo26

Autobiografia to taki specyficzny rodzaj wspomnień, które nie powiedzą nigdy całej prawy o życiu człowieka, powiedzą jedynie o tym, o jakim życiu marzył - słowa te powtarzał wielokrotnie mój ulubiony profesor historii, który przeczytał i współtworzył dziesiątki, jeśli nie setki opowieści o wybitnych Polakach. Przez wiele lat w pełni zgadzałam się z tym stwierdzeniem, a potwierdzały je kolejne dzieła autobiograficzne znamienitych osobistości polskiej sceny politycznej, publicystycznej i kulturalnej. Jednak, jak rzecze mądre przysłowie ludowe, tylko pewne łaciate zwierzę nie zmienia poglądów, a ja za krowę bynajmniej się nie uważam. Co zatem sprawiło ową "rewolucję" poglądową? Otóż odpowiedzialna za to jest autobiograficzna książka autorstwa Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, o której dzisiaj słów kilka.

 

Marzenia i tajemnice to opowieść Danuty Wałęsy o życiu u boku żywego pomnika historii, jakim stał się Lech Wałęsa. Wspomnienia te przelał na papier Piotr Adamowicz - dziennikarz i publicysta, były działacz Solidarności. Książka ma charakter opowieści Danuty Wałęsy, która mówi o wszelkich aspektach swojego życia, począwszy od tych najbardziej zwyczajnych, jak np. wspólne wychowywanie dzieci czy też urządzanie mieszkania, a skończywszy na tych najbardziej wzniosłych - np. zaprzysiężenie męża na prezydenta. Książkę możemy podzielić niejako na dwie części. Pierwsza z nich skupia się na osobie prezydentowej, oglądanej jej własnymi oczyma. Druga zaś to wypowiedzi kilkudziesięciu innych osób, głównie rodziny, przyjaciół, współpracowników. Obie te części doskonale się uzupełniają, dając tym samym czytelnikowi szansę na porównanie dwóch spojrzeń na osobę Danuty Wałęsy.

 

To, co w szczególności zasługuje na uwagę, to fakt, iż wśród wypowiadających się osób nie ma Lecha Wałęsy, co z całą pewnością było zamierzonym zabiegiem autorskim. Książka opowiada o dzieciństwie i młodości Danuty Wałęsy w niewielkim miasteczku pod Węgrowem. Przedstawia członków jej rodziny i najbliższych przyjaciół. Przełomowym wydarzeniem w jej życiu jest wyjazd do Gdańska i poznanie Lecha Wałęsy w roku 1968, gdy się zakochuje, a następnie bierze z nim ślub. Kolejne strony wypełniają opisy działalności solidarnościowej męża oraz oraz codziennego życia młodej żony i matki, która stara się zapewnić jak najlepsze warunki życia dla swej rodziny. Codzienne życie przeplata się nierozłącznie z wielkimi historycznymi wydarzeniami, które stały się udziałem jej męża. I tak oto mamy tu nawiązania do wydarzeń Grudnia 70, strajku Stoczni Gdańskiej w roku 1980, wybuchu stanu wojennego, internowania Lecha Wałęsy w 1982 roku, odebrania w imieniu męża Pokojowej Nagrody Nobla w grudniu 1983 roku, obradach okrągłego stołu czy też o zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta w 1990 roku. Tych wielkich wydarzeń nie mogło z całą pewnością zabraknąć w książce, ponieważ w dużej mierze kształtowały one życie Wałęsów, czyniąc je chociażby w pełni publicznym. Niemniej jednak stanowią one przede wszystkim tło dla tego, co jest w owych wspomnieniach najważniejsze i najbardziej interesujące dla czytelnika. Mianowicie dla opowieści o życiu zwykłej kobiety, która chciała być szczęśliwą żoną i matką dla swych dzieci i której niczego więcej do owego szczęścia nie było trzeba. Cóż, gdy historia zadecydowała inaczej, obsadzając Danutę Wałęsę najpierw w roli małżonki najbardziej rozpoznawalnej postaci współczesnej Europy Środkowej - człowieka który przyczynił się do obalenia komunizmu, a potem pierwszej damy niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. I to właśnie ta przemiana, wkroczenie niejako do nowej rzeczywistości, jest dla czytelnika najbardziej fascynująca. Wyobraźmy bowiem sobie, jak musiała się czuć młoda kobieta, której całe dotychczasowe życie zmieniło się praktycznie z dnia na dzień. Dopiero wraz lekturą niniejszej autobiografii uzmysławiamy sobie, jak ciężko było chociażby wychowywać dzieci podczas niemalże stałej nieobecności męża, który - pochłonięty polityką - prawie wcale nie bywał w domu. Bardzo charakterystyczne jest tutaj jedno ze zdań wypowiedzianych przez narratorkę, która stwierdza, iż do momentu pojawienia się polityki w życiu męża wszystko było normalnie...

 

W przypadku niniejszej publikacji naturalnym wydaje się zadanie pytania o głównego bohatera tej autobiografii. Czy aby na pewno jest nim Danuta Wałęsa, czy też może jednak jej mąż. Wydaje się jednak, że mimo wszystko trafna jest pierwsza odpowiedź na to pytanie. To książka o życiu sławnej żony jeszcze bardziej sławnego męża. Kobiety, która pozostawała dotąd w cieniu, bo po prostu taka była jej wola. Wreszcie: kobiety, która była podporą męża w jego działaniach i podejmowanych decyzjach. Ponadto - a może przede wszystkim - jest to opowieść o małżeńskiej miłości, czasami trudnej i pełnej poświęceń, które trzeba było ponieść w imię konieczności. Krótko mówiąc: jest to historia o życiu wcale nie tak odmiennym od życia większości z nas. O życiu bogatym w radości i smutki, nieprzewidywalnym i z pewnością wartym poznania...

 

Długo zastanawiałem się, dla kogo właściwie jest ta książka. Z całą pewnością zainteresuje ona ludzi w średnim wieku, którzy niejako naocznie byli świadkami opisywanych w niej wydarzeń. Ale jak zachęcić do jej przeczytania ludzi młodych, dla których Lech Wałęsa i jego małżonka są jedynie fragmentem lekcji historii ze szkolnych podręczników? Chyba najwłaściwszą i w zasadzie jedyną zachętą może być tutaj sama ciekawość świata, historii i - przede wszystkim - życia. Życia zwykłych ludzi, wyniesionych na pierwsze strony gazet. Mimo tego: życia szczęśliwego. I to właśnie ten aspekt powinien być tu najciekawszy, nie zaś polityka, opinie i poglądy. To wszystko już znamy, słyszymy każdego dnia z ekranów telewizorów i radioodbiorników. Warto jednak posłuchać opowieści o wspólnym życiu dwojga ludzi, którzy umieli być razem ponad czterdzieści lat...

 

Marzenia i tajemnice to pierwsza autobiografia, której po prostu uwierzyłem. Być może stało się tak dlatego, że to opowieść osoby będącej w cieniu kogoś sławnego, a więc osoby, której nie zależało na idealizowaniu swego wizerunku. Oczywiście, Danuta Wałęsa bardzo chwali swojego męża i wszelkie podejmowane przez niego decyzje. Ale czy mogło być inaczej? Która żona nie stałaby murem za swym mężem? Tak naprawdę to nie Lech Wałęsa jest tu najważniejszy. O byłym prezydencie powstało już bowiem tak wiele książek, iż kolejna nie zmieni naszych, często skrajnych, opinii o tej postaci. Dla czytelnika najważniejsza niech będzie opowieść o Danucie Wałęsie. A ta jest po prostu niezwykle interesująca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ania2626 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ksiazke przeczytalam w 3 dni. Mozna sie przeniesc w klimat tamtych lat .
flickma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jedna z najlepszych przeczytanych ostatnio przeze mnie książek. Danuta Wałęsa szczerze i otwarcie opowiada o swoim niełatwym życiu, o byciu "cieniem" Lecha Wałęsy. Bez żadnych osłonek mówi o rozchodzeniu się ich dróg, o wewnątrz małżeńskim porzuceniu jej przez męża.
Książka napisana prostym językiem, bez silenia się na górnolotność, bez politykowania. To opowieść o prostej dziewczynie ze wsi marzącej o rodzinie, o zapuszczeniu korzeni w innym ciekawszym świecie, opowieść o żonie poddanej dyktatowi męża, wreszcie o matce ośmiorga dzieci. Najmniej w tej opowieści wielkiej polityki i to stanowi atut tej książki.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Chcę mieć,
Bardzo ciekawa i ważna pozycja. Poznajemy historię z perspektywy kobiety, która dotąd pozostawała w cieniu. Jestem pełna podziwu dla pani Danuty, która jest konkretna w działaniu, silna, nigdy się nie poddaje, nie mazgai, tylko bierze, co przyniesie los.
jolajka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
CZytając tę książkę poznałam jak wspaniałą kobietą jest Danuta Wałęsa :)
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
Świat wielkiej polityki widziany z perspektywy żony Lecha Wałęsy. W zasadzie jest to książka jej i o niej, ale trudno uniknąć w niej wielu znanych polityków, których obecność pani Danuty ani nie peszy, ani specjalnie nie zaprząta uwagi. Ona się raczej skupia na rodzinie, dzieciach i tym, aby "było co do garnka włożyć". Niby minimalizm, a jednak wymagający niezwykłego hartu ducha.
kalola plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Za każdym razem gdy sięgam po wspomnienia, pamiętniki lub autobiografię jestem pełna podziwu dla tych którzy pozwolili nam obcym ludziom - czytelnikom zajrzeć do ich świata, do ich życia. Staram się nie komentować, nie drążyć historii jaką ktoś przeżył, bowiem jak można oceniać,osądzać czyjeś życie?

Danuta Wałęsa w swojej autobiografii wprowadza nas w czasy powstania ,,Solidarności", wprowadzenia stanu wojennego, ukazuje świat widziany oczami kobiety, polki, która w tych trudnych czasach aby przetrwać musiała pokonać swój strach o męża, dzieci, swoją przyszłość. Dzięki ,,Wspomnieniom..." poczułam chęć dowiedzenia się o tamtych czasach jak najwięcej, aby historia tworzona przez naszych dziadków, rodziców nigdy nie została zapomniana.

Pomimo iż treść książki w niektórych momentach była dla mnie niezrozumiała, bowiem Danuta Wałęsa, sama pisze, że czegoś nie pamięta, nie rozumiała i nie zastanawiała się nad wydarzeniami jakie miały miejsce, autobiografia okazała się być ciekawą lekturą.
coolmamma plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,26 książek 2013 ,
Danuta a właściwie Mirosława Wałęsa z domu Gołoś urodziła się w 1949 w Kolonii Krypy pod Węgrowem na Mazowszu. Mimo, że nigdy nie wyobrażała sobie życia w miejscu swych narodzin, nie przypuszczała, że życie jej będzie tak pełne zdarzeń, przeżyć i kiedyś, już w wolnej Polsce zostanie Pierwszą Damą a właściwie prezydentową lub żoną prezydenta, gdyż jej zdaniem to określenie bardziej do niej pasuje.

W autobiografii "Marzenia i tajemnice" poznajemy pierwszą prezydentową wolnej Polski jakiej jeszcze nie znaliśmy. To opowieść o jej dzieciństwie, młodości, poznaniu Lecha Wałęsy i stworzeniu z nim rodziny, to też opowieść o wielkiej miłości do miasta, które stało się jej miejscem na ziemi - Gdańsku. Danuta Wałęsa zawsze jawiła mi się jako osoba cicha, spokojna i stojąca dwa kroki za mężem, wielkim politykiem. I poniekąd tak jest. Czytając autobiografię żony prezydenta poznałam też jej drugie oblicze, a właściwie głębię tego pierwszego spokojnego i nie rzucającego się w oczy. Ukazała mi się jako kobieta silna, zmotywowana, murem stojąca za swym mężem, walcząca o swoją rodzinę. To osoba ze spokojem przyjmująca to, co przynosi jej życie i potrafiąca odnaleźć się w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

"Marzenia i tajemnice" to też opowieść o wielkiej polityce i wielkich zmianach jakie zaszły w Polsce, a których Danuta Wałęsa była świadkiem, uczestnikiem oraz współtwórcą, bo bez niej nie byłoby takiego Wałęsy a bez niego Polska mogłaby nie stać się tym, czym się stała czyli demokratyczną republiką - wolnym krajem.

Dzięki książce poznałam nie tylko osobę, która budzi szacunek i podziw, ale i spory kawałek historii Polski i to ze źródła, które w historycznej zawierusze stało w samym centrum, starając się przy okazji normalnie żyć. Danuta Wałęsa w "Marzeniach i tajemnicach" opowiada o Grudniu '70, spotkaniach z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, stanie wojennym i przyznaniu Lechowi Wałęsie pokojowej nagrody nobla, wolnej Polsce z Lechem Wałęsą i bez jako prezydentem.

"Marzenia i tajemnice" to pozycja, która wzbogaciła moją wiedzę o historii naszego kraju. Znalazłam w niej mnóstwo tzw. perełek czyli ciekawostek o ludziach i zdarzeniach, o których wcześniej nie słyszałam. Przede wszystkim jednak "spotkałam" Danutę Wałęsę na nowo i to spotkanie mnie wzbogaciło.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2012-08-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Różniste,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ninlinka Linia koment
Przeczytane:2014-07-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,
werenike Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
zaczytana89 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Biografie,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ksiazkowa-fantaz Linia koment
Przeczytane:2012-03-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Autobiografie/biografie,Lit. polska,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Geronimo26 Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - literatura faktu",
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów