Recenzja książki: MITY I PRAWDA O ROKU 2012

Recenzuje: Piotr Piekarski

„Mity i prawda o roku 2012” Johna Majora Jenkinsa to książka, która zainteresuje wszystkich wierzących w różnego rodzaju proroctwa, która pochłonie zwolenników New Age, ale która winna też stać się interesującą lekturą dla tych, którzy wprawdzie w bliskie nadejście końca świata nie bardzo wierzą i sceptyczni są wobec opowieści o Nostradamusie czy kalendarzu Majów, lecz którzy chcieliby poznać fakty naukowe z nimi związane. 


Właściwie wszyscy miłośniki tej tematyki wiedzą, że 21 grudnia 2012 zakończyć się ma wielki cykl Długiej Rachuby kalendarza Majów. Wówczas w Kosmosie ma mieć miejsce wyjątkowo rzadkie ułożenie ciał niebieskich. Ale czy rzeczywiście oznacza to koniec świata? Czy też po prostu skończy się świat taki, jakim znaliśmy go dotychczas? A może jest jeszcze inne wytłumaczenie, inna interpretacja tej daty? 


John Major Jenkins zadaje pytania o najważniejsze aspekty tej sprawy. Opowiada czytelnikom o tym, jak powstał kalendarz Majów, dlaczego o nim zapomniano i jak odkryto go na nowo, jak odtworzono go współcześnie. Amerykański uczony prezentuje rozmaite interpretacje najbardziej chyba znanej z przyszłych dat. Pokazuje, dlaczego niektóre z nich należy uznać za błędne, a które mają nieco więcej sensu. Na koniec tłumaczy, jakie znaczenie rok 2012 będzie miał dla ludzi współcześnie żyjących i uczy, jak się na jego nadejście właściwie przygotować.  


Bardzo jasny jest układ książki. W pierwszej części, która zajmuje nieco więcej niż połowię publikacji, Jenkins zajmuje się przeszłością i tym, jak na przestrzeni lat stopniowo spłycano i pozbawiano pierwotnej wymowy tradycję Majów. Pokazuje, jak zawłaszczona i wynaturzona została ona przez popkulturę. W drugiej zaś części badacz zajmuje się tym, jak spełniają się proroctwa i przepowiednie Majów oraz opisuje, co sam rozumie pod pojęciem wielkiej przemiany. W tym momencie Jenkins wychodzi z pozycji obiektywnego badacza, wkraczając na teren interpretacji – dziedzinę przynależną mitologii porównawczej i filozofii. To niespotykane w przypadku autorów większości publikacji o roku 2012 – w większości przypadków „udają” oni naukowców, udają, że prowadzą obiektywne badania, tak naprawdę skupiając się na domniemaniach i interpretacjach. Jenkins stara się połączyć to, co subiektywne z elementami obiektywizmu. 


I choć autor zdecydowanie się od tego odżegnuje, lecz duch New Age unosi się nieodmiennie nad publikacją Jenkinsa, jego książka to naprawdę solidna praca badawcza. Ogromne wrażenie robią bogata bibliografia i przygotowane przez autora, a zamieszczone na końcu książki kalendarium. Również słowniczek terminów związanych z rokiem 2012 okazać się może dodatkiem bardzo przydatnym. Choć Jenkins posługuje się specjalistyczną terminologią, całość po przyswojeniu podstawowych pojęć okazuje się nad wyraz przystępna, a przy tym – jako że uczony pisze językiem żywym i barwnym – niebywale wciągająca. To również dlatego warto po „Mity i prawdy o roku 2012” sięgnąć – nie tylko wzbogacą one naszą wiedzę, ale także stanowić będą lekturę naprawdę pasjonującą. 

 

Kup książkę MITY I PRAWDA O ROKU 2012

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce MITY I PRAWDA O ROKU 2012
Książka
MITY I PRAWDA O ROKU 2012
JENKINS JOHN MAJOR
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy