Recenzja redakcji granice.pl

Narkotyki, anoreksja i inne sekrety

Beata Pawlikowska

4.5
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-05-18
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Z podróży po odległych zakątkach globu Beata Pawlikowska w swoich ostatnich książkach zabiera nas w podróż z pozoru tylko bliższą, bo w głąb nas samych. Tym razem będzie o uzależnieniach. Motywem przewodnim książki jest anoreksja, która może zagrażać - lub rzeczywiście zagraża - każdemu dziecku. Wszyscy rodzice są na nią wyczuleni. Niewielu jednak wie, jakie są jej źródła i przyczyny. Autorka próbuje to wyjaśnić na swój sposób - bardzo bezpośrednio i, jak się szybko Czytelnik przekona, sposób to bardzo bolesny.

Każdy rodzic nosi w sobie wyidealizowany obraz swojego dziecka, zbudowany z własnych oczekiwań, nadziei, niespełnionych marzeń. Liczy, że latorośl będzie mądrzejsza i osiągnie to, czego sam nie zdołał, albo – wybierze drogę dokładnie taką samą jak on i będzie nią podążać, osiągając same sukcesy. Tymczasem dziecko wcale tego nie chce. Ba - dziecko samo nie wie, czego chce, ale na pewno nie tego, czego pragną rodzice. Czasem młodzi ludzie udają, że spełniają oczekiwania, są grzeczne, dobrze się uczą, nie pyskują. Usypiają czujność. A potem nagle mama z tatą odkrywają narkotyki w szkolnym plecaku, niewinny tatuaż, niechęć do jedzenia...

Autorka przekonuje, że problemy naszych dzieci zaczynają się w nas, w naszym dojrzewaniu, w naszych rodzicach. Ciągniemy bagaże doświadczeń latami. Czasem nas przytłaczają, czasem ich nie zauważamy, ale nasza przeszłość nie przestaje przez to istnieć. Wpływa na nasze potomstwo, bo to ono uczy się od rodziny, jak postrzegać siebie i świat.

To właśnie ta skrywana samotność, mętlik, sprzeczne uczucia i strach będą pchały te dzieci do poszukiwania czegoś, co te emocje ukoi. To właśnie dlatego dzieci próbują narkotyków, seksu, alkoholu i dopalaczy. A kiedy te proste metody zawiodą, popadają w głębsze uzależnienia. Na przykład od niejedzenia. Czyli w anoreksję.

Nie nauczymy się z tej książki jak wyleczyć dziecko z anoreksji. Od tego są lekarze, poradnie psychologiczne, specjaliści. Ale dzięki niej spojrzeć można na córkę/syna w inny sposób - jak na człowieka, którym sami jesteśmy, który ma dokładnie te same problemy, który pragnie nad nimi zapanować. A przecież wiemy, że to nie zawsze możliwe. Możliwe jest natomiast panowanie nad swoim ciałem. Odmówienie sobie cukierka, zjedzenie więcej niż przewidują normy, a potem zwymiotowanie wszystkiego. Można wpływać na swoje ciało i dowolnie je kształtować poprzez fryzurę, makijaż, tatuaż, restrykcyjną dietę. Tego nie możemy zabronić swojemu dziecku. Odpowie bowiem, że to jego/jej ciało. Gdzieś już to słyszeliśmy, prawda?

Rozmowa z Beatą Pawlikowską jest bardzo trudna. Autorka mówi prawdę prosto w oczy, choć nie chcemy jej słyszeć. Ale posłuchać warto. Zaboli, ale jest szansa, że później boleć będzie coraz mniej.

CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - książki na jesień 2016,
Autorka w jak najbardziej zrozumiały sposób chce ukazać czytelnikowi ( szczególnie rodzicowi anorektyczki) czym jest uzależnienie od nie-jedzenia, objadanie się, co nami kieruje i powiem tak: jak przeczytałam jedną prostą prawdę to jakbym zobaczyła na niebie UFO! Szok. Czytałam wiele już popularno - naukowej literatury, psychologicznych poradników dotyczących różnych kłopotów ze samym sobą i ta książka jest zgodna z naukowymi przesłankami. Autorka stara się wyjaśnić sposób myślenia anorektyka, czy innego uzależnionego od czegoś co jest substytutem wywołującym pożądane emocje. Nie było mi łatwo to wszystko zrozumieć, bo też nie trzeba się spieszyć w tej rozmowie ze samym sobą. Trzeba dać sobie dużo czasu, aby usłyszeć przez lata tłumione emocje, ale wierzę, że to się opłaca.
Polecam książkę przede wszystkim rodzicom anorektyczki/ ka. Pomoże też spojrzeć na każde swoje uzależnienie w sposób terapeutyczny dla "samonaprawienia się". To możliwe, bo Autorka też właśnie upatruje sukces wyzwolenia się od nałogów w samopomocy, w pokochaniu siebie, zaakceptowaniu, w nauce troski wobec samego siebie, a na szczęście przecież każdy zasługuje - szczególnie ten kto sięga po tę książkę dowie się o tym jak do tego dążyć.
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Podsumowując, "Narkotyki, anoreksja i inne sekrety" to pozycja, która prześwietla uzależnienia pod względem emocjonalnych przyczyn. Niemal cała książka traktuje o roli podświadomości w życiu człowieka, a szczególnie osoby chorej. Uważam jednak, że autorka niepotrzebnie przedłużała tę pozycję coraz to nowszymi ilustracjami działania podświadomości, powtarzając po kilkakroć to, co czytelnik zdążył zrozumieć na pierwszych stronach. Myślę, że książka może być czytana wielokrotnie przez osoby, które doświadczają anoreksji w swoim otoczeniu. Jednakże jeżeli chcecie czerpać z tej pozycji swoją wiedzę na temat anoreksji i innych uzależnień, odradzam sięganie po nią. Czy dzięki tej książce ktoś wyleczył się z anoreksji - nie wiem. Wiem jednak, że nie sięgnę po nią więcej, wbrew zaleceniom autorki.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/czy-z-anoreksja-mozna-wygrac.html