Okładka książki - Narkotyki, anoreksja i inne sekrety

Narkotyki, anoreksja i inne sekrety

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-05-18
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Z podróży po odległych zakątkach globu Beata Pawlikowska w swoich ostatnich książkach zabiera nas w podróż z pozoru tylko bliższą, bo w głąb nas samych. Tym razem będzie o uzależnieniach. Motywem przewodnim książki jest anoreksja, która może zagrażać - lub rzeczywiście zagraża - każdemu dziecku. Wszyscy rodzice są na nią wyczuleni. Niewielu jednak wie, jakie są jej źródła i przyczyny. Autorka próbuje to wyjaśnić na swój sposób - bardzo bezpośrednio i, jak się szybko Czytelnik przekona, sposób to bardzo bolesny.

Każdy rodzic nosi w sobie wyidealizowany obraz swojego dziecka, zbudowany z własnych oczekiwań, nadziei, niespełnionych marzeń. Liczy, że latorośl będzie mądrzejsza i osiągnie to, czego sam nie zdołał, albo – wybierze drogę dokładnie taką samą jak on i będzie nią podążać, osiągając same sukcesy. Tymczasem dziecko wcale tego nie chce. Ba - dziecko samo nie wie, czego chce, ale na pewno nie tego, czego pragną rodzice. Czasem młodzi ludzie udają, że spełniają oczekiwania, są grzeczne, dobrze się uczą, nie pyskują. Usypiają czujność. A potem nagle mama z tatą odkrywają narkotyki w szkolnym plecaku, niewinny tatuaż, niechęć do jedzenia...

Autorka przekonuje, że problemy naszych dzieci zaczynają się w nas, w naszym dojrzewaniu, w naszych rodzicach. Ciągniemy bagaże doświadczeń latami. Czasem nas przytłaczają, czasem ich nie zauważamy, ale nasza przeszłość nie przestaje przez to istnieć. Wpływa na nasze potomstwo, bo to ono uczy się od rodziny, jak postrzegać siebie i świat.

To właśnie ta skrywana samotność, mętlik, sprzeczne uczucia i strach będą pchały te dzieci do poszukiwania czegoś, co te emocje ukoi. To właśnie dlatego dzieci próbują narkotyków, seksu, alkoholu i dopalaczy. A kiedy te proste metody zawiodą, popadają w głębsze uzależnienia. Na przykład od niejedzenia. Czyli w anoreksję.

Nie nauczymy się z tej książki jak wyleczyć dziecko z anoreksji. Od tego są lekarze, poradnie psychologiczne, specjaliści. Ale dzięki niej spojrzeć można na córkę/syna w inny sposób - jak na człowieka, którym sami jesteśmy, który ma dokładnie te same problemy, który pragnie nad nimi zapanować. A przecież wiemy, że to nie zawsze możliwe. Możliwe jest natomiast panowanie nad swoim ciałem. Odmówienie sobie cukierka, zjedzenie więcej niż przewidują normy, a potem zwymiotowanie wszystkiego. Można wpływać na swoje ciało i dowolnie je kształtować poprzez fryzurę, makijaż, tatuaż, restrykcyjną dietę. Tego nie możemy zabronić swojemu dziecku. Odpowie bowiem, że to jego/jej ciało. Gdzieś już to słyszeliśmy, prawda?

Rozmowa z Beatą Pawlikowską jest bardzo trudna. Autorka mówi prawdę prosto w oczy, choć nie chcemy jej słyszeć. Ale posłuchać warto. Zaboli, ale jest szansa, że później boleć będzie coraz mniej.

Kup książkę

Avatar użytkownika - ROptymista
ROptymista
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 3, Przeczytałem,
Podsumowując, "Narkotyki, anoreksja i inne sekrety" to pozycja, która prześwietla uzależnienia pod względem emocjonalnych przyczyn. Niemal cała książka traktuje o roli podświadomości w życiu człowieka, a szczególnie osoby chorej. Uważam jednak, że autorka niepotrzebnie przedłużała tę pozycję coraz to nowszymi ilustracjami działania podświadomości, powtarzając po kilkakroć to, co czytelnik zdążył zrozumieć na pierwszych stronach. Myślę, że książka może być czytana wielokrotnie przez osoby, które doświadczają anoreksji w swoim otoczeniu. Jednakże jeżeli chcecie czerpać z tej pozycji swoją wiedzę na temat anoreksji i innych uzależnień, odradzam sięganie po nią. Czy dzięki tej książce ktoś wyleczył się z anoreksji - nie wiem. Wiem jednak, że nie sięgnę po nią więcej, wbrew zaleceniom autorki. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/czy-z-anoreksja-mozna-wygrac.html
Blondynka w Kambodży
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Blondynka w Kambodży

"Seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki...

Blondynka, jaguar i tajemnica majów
Beata Pawlikowska0
Okładka ksiązki - Blondynka, jaguar i tajemnica majów

Samotna wyprawa przez Gwatemalę. Miesiąc spędzony w podróży po najdalszych zakątkach Imperium Majów. Autorka w jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów...