Recenzja książki: Nudzimisie i przedszkolaki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Umiejętności, zainteresowania i zdolności dziecka znajdują odzwierciedlenie w jego codziennej aktywności. W zależności od wieku, stopień zaangażowania w zabawę lub pracę jest zróżnicowany. Książka Nudzimisie i przedszkolaki to zabawna historia przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Pomimo tego, że głównym bohaterem jest znany z poprzednich tomów książeczki pięcioletni Szymek, niesamowite przygody, od których trudno się oderwać, z pewnością zaciekawią młodszych i starszych.

Rafał Klimczak zaprasza młodego czytelnika do bajkowo pięknej i tajemniczej krainy. Nieważne jest jej umiejscowienie na mapie świata. Liczy się obecność małego, puszystego stworka o imieniu Gacek, w śmiesznym zielonym podkoszulku, brązowych spodenkach i o uszach szerokich jak wachlarz. Równie ciekawi są jego towarzysze: dumny ze swych kwiatów Zubek, zapobiegliwy Mutek, posiadająca fiołkowy głos Gusia, pomysłowy Hubek i leniwy, choć wymyślający pyszne śniadania Czaruś. Każdy z nich ma swój wkład w tworzenie wspaniałej atmosfery owej nietuzinkowej krainy.

Niesamowitych wrażeń dostarczają opisy codziennego życia w Nudzimisiowie. Któż bowiem przejdzie obojętnie obok sprężynochodków, liściorolek oraz wymagających muzykalii, pięknie śpiewających zarówno poranną pobudkę, jak i wieczorne kołysanki? Obowiązkowo trzeba też na dłuższą chwilę zatrzymać się obok lemoniadowego strumienia oraz żelkowych krzaków. Zastanawiający jest zupełnie inny niż na Ziemi, upływ czasu, a tajemnicza zabawa w łapanie gwiazd wywołuje uśmiech na twarzy.

Czytające lub słuchające dziecko jest „świadkiem” niecodziennych zdarzeń (znikająca bułka czy dematerializujący się hamaczek Czarusia). Wszystkie te fikcyjne zjawiska przenoszące w świat wyobraźni uczą właściwego postępowania, honorowych postaw oraz przestrzegania obowiązujących zasad. Przekonują o potrzebie zdrowego odżywiania i ostrzegają przed łakomstwem. Pokazują wyższość zgody nad kłótnią i brakiem porozumienia. Nakazują pracowitość i prawdomówność, przyznanie się do błędu, poprawę złego postępowania oraz rezygnację z egoizmu i lenistwa. Są pochwałą uzdrawiającego śmiechu. Uczą również pokonywać strach, co ułatwia walkę z przeciwnościami dnia codziennego.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Skrzat książka Nudzimisie i przedszkolaki napisana jest w sposób prosty, łatwy i przyjemny. Słowa warte szczególnej uwagi zostały zaznaczone różnobarwną czcionką. Wykonane przez Agnieszkę Kłos-Milewską sympatyczne, kolorowe ilustracje dodają uroku lekturze. Duża czcionka i nieco grubsze kartki zapraszają do czytania. Pełne nadziei są słowa kończące bajeczkę: O tym, co wynikło z Szymonkowego czarowania, oraz o dalszych przygodach nudzimisiów będziecie mogli przeczytać w kolejnej książce pod tytułem Szymek w krainie nudzimisiów. Takiej obietnicy warto zaufać.

Kup książkę Nudzimisie i przedszkolaki

Zobacz opinie o książce Nudzimisie i przedszkolaki
Nudzimisie
Rafał Klimczak0
Okładka ksiązki - Nudzimisie

\r\nKiedy się nudzisz, wołaj nudzimisia. Wrota Nudzimisiowa już otwarte! Odtąd już żadne dziecko nie będzie się nudzić! \r\n\r\nWszystko zaczęło się od...

Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa
Rafał Klimczak0
Okładka ksiązki - Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa

Kropka, która na dobre zadomowiła się w pokoju Asi, zadaje mnóstwo pytań, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją...