Recenzja książki: Pięć cennych minut dla związku

Recenzuje: Justyna Gul

I love you

Jest takie słowo, które napełnia nasze życie treścią, nadaje mu głębszy sen, wabi obietnicą lepszego jutra i spełnienia. Słowem tym jest "miłość", a choć na jej temat napisano już wiele książek, poematów i pieśni, to popularność zwrotu „Kocham Cię” nigdy nie zgaśnie. „Kocham Cię” - potrafi odmienić życie, niesie radość i nadaje sens działaniu. Czy jednak kiedykolwiek odczuwałeś pokusę, by poznać miłość głębiej? Czy chciałeś zbadać szczegółowo swój związek z ukochaną osobą? Czy chciałbyś świadomie zgłębiać każdego dnia tajemnicę uczucia?

Odpowiedzi na te, oraz na inne pytania dotyczące miłości, znajdują się na wyciągnięcie ręki. Ich odnalezienie może wymagać jedynie zwrócenia bacznej uwagi zarówno na siebie, jak i na bliskie osoby w każdym momencie i w każdej dziedzinie życia - wszystko, czego potrzebujemy do wzmocnienia naszej umiejętności kochania zaczyna się bowiem od świadomego postrzegania życia, w czym pomoże lektura książki z serii "Pięciu Cennych Minut". Tym razem Jeffrey Brantley i Wendy Millstine tłumaczą nam, jak być uważnym, zaś Pięć cennych minut dla związku to inaczej 100 ćwiczeń, które pomogą ci pogłębiać więź z ukochaną osobą każdego dnia. Autorzy prezentują proste, opierające się na uważności ćwiczenia, z których każde zajmuje tylko pięć minut, a mimo tego niosą one w sobie ładunek potężnych możliwości, wspomagając transformację i wewnętrzną odnowę. Ten trening uczuć, zmierzający do zapoznania nas z mocą uważnej obecności i działania ze świadomością celu i z pełnym zaangażowaniem, nakierowany jest na najważniejsze relacje z ludźmi, których kochamy.

Wielką zaletą ćwiczeń polecanych przez autorów jest to, że zachęcają one do chwilowej przerwy w codziennych obowiązkach, do wyrwania się z codziennej rutyny, która niesie z sobą pośpiech i brak uwagi. Dopiero wówczas będziemy mogli poczuć moc, jaka wiąże się z byciem „tu i teraz”. Brantley i Millstine proponują pracę nad sobą i związkiem rozpocząć od zbudowania fundamentu, czyli nauczenia się bycia obecnym dzięki uważności. Dobrane przez autorów ćwiczenia dzielą się na cztery grupy, z czego pierwsza - otwieranie serca - dotyczy rozwijania samoświadomości oraz podejścia przepełnionego miłością i współodczuwaniem. Kolejna grupa, dotycząca „mądrej miłości”, pomaga pielęgnować, wzbogacać i chronić związek, zaś „miłość w działaniu” dotyczy stawiania czoła codziennym trudnościom i wyzwaniom. Ostatnia zwraca uwagę na fakt, iż wszyscy jesteśmy w stałym związku ze światem.

Część pierwsza książki to zasady, łatwe i jasne do zastosowania instrukcje dotyczące ćwiczenia uważności. Możemy wracać do nich, jeśli tylko poczujemy taką potrzebę. Wykonanie tych zadań i trzymanie się podanych reguł pomoże nam działać zgodnie z wyznaczonym celem i z pełnym zaangażowaniem, a charakter ćwiczeń zbliży je do dobrej zabawy. Autorzy deklarują, że sumienny trening pomoże zarówno nam, jak i tym, których kochamy w znalezieniu sposobów na otwarcie i ogrzanie swojego serca, wesprze w gromadzeniu doświadczeń, w pielęgnowaniu, chronieniu i pogłębianiu uczucia miłości, pomoże stworzyć okazję do refleksji i odnalezienia swojego miejsca w życiu. Część druga poradnika to same ćwiczenia, które rozpoczniemy od wpuszczenia do swojego wnętrza dobrej energii. Napiszemy też do siebie list miłosny, który będzie przypominał o nieskończonym dobrodziejstwie uczucia, jakie do siebie żywimy. Nauczymy się również kształtować i pielęgnować w sobie ciekawość, będziemy mieli szansę odrodzić się i ponownie nawiązać więź ze światem dzięki odpoczywaniu w otoczeniu piękna oraz przekonamy się, że miłość przychodzi do nas, kiedy sami dajemy ją innym.

Pięć cennych minut dla związku to sekret naszych pięciu cennych minut. Dzięki odkryciu cudownych kluczy - obecności, świadomości celu i działania z pełnym zaangażowaniem, zmienimy codzienną monotonię w nowy okres w naszym życiu, całkowicie wypełniony możliwościami i miłością. To wszystko sprawia, że po książkę możemy sięgać zarówno w chwilach smutku i rozpaczy, jak i radości, by móc przezywać szczęście jeszcze mocniej. Istotne jest to, że Pięć cennych minut... nie naraża nas na kosztowne terapie, nie wymaga też licznych rekwizytów, ale kieruje nasze działania na nas samych. Każda zmiana powinna wypływać bowiem z naszego serca, dopiero wtedy będziemy w stanie poprawić jakość życia, kiedy sami zmienimy nasze podejście do niego.

Kup książkę Pięć cennych minut dla związku

Zobacz opinie o książce Pięć cennych minut dla związku
Pięć cennych minut dla związku
Brantley Jeffrey, Millstine Wendy