Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Pod kopułą

Stephen King

Ocena ( 26 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-04-02
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788376483498
Liczba stron: 928
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Gyero-Saski

Tak się składa, że większość wielbicieli prozy Stephena Kinga za jego najlepsze powieści uznaje te najbardziej obszerne. Którego z nich by nie zapytać, jednym tchem wymieni takie tytuły jak Bastion, To, Bezsenność czy Sklepik z marzeniami. Gdyby podrążyć temat dłużej, wyszłoby, że książki te są lubiane, ponieważ King ukazuje w nich wielowymiarowo społeczeństwo, przeciwstawia złe cechy cechom dobrym, dorzucając do tego wydarzenia, które niemal jak zapalnik doprowadzają do eksplozji, obnażając nasze słabostki. Dodatkowo autor popisuje się doskonałym zmysłem obserwacji, co owocuje wiarygodnym portretem psychologicznym bohaterów oraz trafną oceną drogi rozwoju ludzkich zachowań. Wszystko to zawsze okrasza cudowny, gawędziarski styl, dzięki któremu mknie się przez te „cegiełki” z prawdziwą przyjemnością. Z tych powodów Pod kopułą było jedną z najbardziej oczekiwanych książek roku. Z tych powodów także stawiano jej od samego początku bardzo wysokie wymagania.

 

Powieść liczy sobie ponad dziewięćset stron i chyba po raz pierwszy w karierze udało się Kingowi utrzymać szybkie tempo aż do samego końca. Od pierwszej, bardzo filmowej sceny zamknięcia miasteczka Chester’s Mill pod kopułą, do ostatniej, dzieje się tyle i na tak wielu płaszczyznach, że z trudem przychodzi odkładanie opowieści na bok. Najlepszym wyjściem byłoby zaszycie się na kilkanaście godzin w pokoju, aby spokojnie delektować się tym, co Stephen King przygotował dla swoich czytelników. A jest tego tyle, że mogłoby powstać z tego kilka osobnych historii.

 

W Pod kopułą ponownie mamy dwie frakcje, które wykształcają się spośród mieszkańców. Jedna, ewidentnie zła, kierowana przez Dużego Jima – pragnącego władzy polityka – staje się niejako motorem napędowym i dzięki niej aż kipi od różnych wydarzeń, poczynając od pobić, kończąc na sabotażach oraz morderstwach. Druga, pod wodzą Dale’a Barbary (byłego żołnierza, obecnie kucharza), to strona dobra, próbująca nieśmiało stawiać czoła oponentom, starająca się zachować w mieście spokój i równowagę. Tej jednak nie da się ocalić i wszystko zmierza do tragedii. A to dlatego, że dziwnym trafem wśród obywateli Chester’s Mill, znajduje się wyjątkowo wiele czarnych owiec, które zaczynają traktować kopułę jako szansę na ugranie czegoś dla siebie.

 

Stephen King korzysta tutaj ze wszelkich znanych z wcześniejszych jego powieści zagrywek. Jest więc motyw walki ze złem, jest obsesyjny polityk (przypominający Grega Stilsona z Martwej Strefy), są inteligentne i pomocne dzieciaki, jest nieporadny rząd i jego agencje, a także siła od człowieka potężniejsza, która przygląda się postępującemu ze strony na stronę dramatowi. W założeniu przypomina to odrobinę Władcę much, czyli stanowi studium człowieczego postępowania w warunkach odosobnienia. Podobnie jak dzieci w powieści Goldinga, bohaterowie Kinga zostają niejako odcięci od świata (mają z nim jednak kontakt, stają się też widowiskiem medialnym), są zdani tylko na siebie. Ta separacja wyzwala złe instynkty, uwalnia ciąg zdarzeń, które wywrócą spokojną, amerykańską prowincję do góry nogami. Zaistniała sytuacja pokazuje też, jak niewiele człowiekowi trzeba, aby odrzucił on normy moralne. King, podobnie jak Golding, stara się wiarygodnie ukazać te procesy. Jednak, o dziwo, brak mu cierpliwości i zdecydowanie zbyt szybko odsłania karty, poświęcając wiarygodność w zamian za tempo akcji.

 

Co ciekawe, Stephen King w Pod kopułą prawie rezygnuje z wątków nadprzyrodzonych, a nawet, gdy się one pojawiają, są traktowane oględnie, trochę jak nieślubne dziecko. Autor kompensuje to w inny, można powiedzieć: bardziej naturalistyczny sposób straszenia. Szczególnie w pamięć zapada postać Juniora – syna wspomnianego polityka – który z powodu choroby zmienia się w potwora. Jest to zdecydowanie bardziej przerażające, bardziej realne niż jakiekolwiek duchy, wampiry czy demony. Bardziej też przemawia do wyobraźni, bowiem nic tak nie napawa obawą jak utrata zdrowia. Podobnie sprawa ma się z tak prozaicznymi sprawami jak prąd, telefon, jedzenie, swobody obywatelskie. Normalnie się nad ich zasadnością czy istnieniem nie zastanawiamy, King jednak odpowiednio sytuację przerysowuje, przez co dociera do czytelnika, jak straszne byłoby natychmiastowe odcięcie od dóbr współczesnego świata.

 

Dużym lękiem napawało mnie także zakończenie. Nie z tego powodu jednak, że będzie tak porażające, ale dlatego, iż mogło być po prostu złe. King wielokrotnie udowadniał, że z finałami sobie nie radzi. W tym wypadku wybrnął satysfakcjonująco. Nie jest to nic powalającego, bije z tego amerykańskość autora, ale stanowi ciekawą wariację na pewien psychologiczno-socjologiczny aspekt. Dodatkowo, w wyjaśnieniu, czym kopuła jest, widać, że King zna współczesne fascynacje w SF i podejście tego gatunku do pewnych zagadnień, co po trosze wykorzystał. Nie zrobił tego w sposób odkrywczy, ale rzemieślniczo dobry, jak przystało na twórcę literatury popularnej. Zresztą niczego innego nie oczekiwałem. Pod kopułą spełnia praktycznie wszystkie wymagania, jakie stawiali tej książce czytelnicy. To solidna, trzymająca w napięciu, mocna opowieść, którą czyta się z wypiekami na twarzy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kocik83 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Stephen King,
Przeczytałam tę książkę z polecenia i nie żałuję.Gruba książka w której występuje bardzo dużo postaci.Z początku musiałam wracać na początek książki gdzie znajduje się lista bohaterów gdyż trochę się gubiłam kto jest kim ale z czasem ogarnełam bohaterów.Początkowo trochę nudnawa ale z każdym rozdziałem coraz bardziej wciągająca.Opowiada o pewnym miasteczku które niespodziewanie zostaje odcięte od świata niewidzialnym kloszem.Pod wpływem miejscowego polityka ludzie dzielą się na grupy.Jedni są zwolennikami zepsutego do szpiku kości Jima Renniego który wręcz po trupach chce objąć całkowitą władzę nad miastem a drudzy są zwolennikami Dal'a Barbary,byłego weterana wojny w Iraku,który tymczasowo był kucharzem w miasteczku i który właśnie miał zamiar opuścić miasteczko ale przez kopułę mu się to nie udało.Barbara jest nie małym zagrożeniem dla Jimmiego i Jimm chce się go szybko pozbyć wplątując go w liczne morderstwa.W miasteczku panuje chaos i trzeba znaleźć jakiś sposób na zlikwidowanie kopuły.Czy im się to uda?Przekonajcie się sami.
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Tą książkę czytałam dłużej ze względu na ilość stron. Aż 928. Masakra jak się spojrzy na długość, lecz gdy zaczniesz czytać, to już nie zauważasz, ile stron ta książka ma. Dlaczego? A bo ta książka tak bardzo wciąga. I choć jest gruba (objętościowo) to jednak jest lekka (w sposobie pisania).
Nie sposób się od niej oderwać. Nawet po przeczytaniu. Bo powstają pytania na temat natury człowieka. Bowiem co natura człowieka zrobiła w ksiązkowym miasteczku? I czy coś takiego jest aż tak wyjątkowe?
Człowiek jest zdolny do wielu rzeczy. I wcale nie musi być kimś złym. Ksiązka to ukazuje. Ale pokazuje coś jeszcze... coś ważniejszego, dla czego warto poznać "Pod kopułą".
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015-czytam regularnie 2015,
Miasteczko Chester's Mill zostaje nagle i niewytłumaczalnie odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, Pole wpływa niekorzystnie na środowisko, a ludzi powoli ogarnia panika...Lokalny polityk chce wykorzystać sytuacje dla swoich celów , czas ucieka a trzeba rozwiązać zagadkę kopuły.
alison2 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-09, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,


Nie ulega wątpliwości, że Stephen King jest niezwykle wszechstronnym i bardzo utalentowanym pisarzem. W jego dorobku znalazły się książki z najróżniejszych gatunków. Wiele z nich doczekało się znakomitych ekranizacji. Pomimo upływu czasu duża część jego powieści zdaje w ogóle się nie starzeć i urzeka coraz to nowych czytelników. Kłamstwem byłoby jednak stwierdzenie, że każda z jego książek zasługuje na najwyższą ocenę. Pojawiały się i takie, które pomimo całkiem ciekawego tematu, okazały się sporym rozczarowaniem. W moim odczuciu powieść "Pod kopułą" niestety trzeba zaliczyć właśnie do takich książek...

  

Sam główny wątek nie jest może najbardziej odkrywczy, ale zapowiada się całkiem ciekawie. Pewnego dnia niewielkie, amerykańskie miasteczko Chester's Mill zostaje odcięte od reszty świata. Otacza je niezwykła kopuła, która sprawia, że miasteczko staje się jednym, wielkim więzieniem, którego mieszkańcy, aby przetrwać, szybko muszą dostosować się do nowych warunków. Niestety nie brakuje osób które pragną wykorzystać tą niecodzienną sytuację. Czy Dale Barbara, weteran wojny w Iraku zarabiający na życie jako wędrowny kucharz, który również znalazł się pod kopułą, będzie w stanie zapanować nad szybko rozprzestrzeniającym się szaleństwem?Motyw odseparowania pewnej części społeczeństwa jest bardzo popularny i pojawił się już w bardzo wielu książkach. Ponieważ jednak otwiera on szereg najróżniejszych możliwości rozwoju wydarzeń, niezmiennie pociąga on czytelnika. Nic więc dziwnego, że również Stephen King zechciał zmierzyć się z tym tematem. Pisarz włożył wiele pracy w dopracowanie szczegółów, choćby w wiarygodnym przedstawieniu zmian klimatycznych, jakie mogłyby zaistnieć pod kopułą. Niestety wiele wskazuje na to, że aspekty "techniczne" zakłóciły jego umiejętność tworzenia ciekawych historii. O ile początek zapowiada jeszcze moc wrażeń, o tyle dalsza część szybko zaczyna się dłużyć. Żaden z głównych bohaterów nie jest na tyle interesujący, by czytelnik próbował wczuć się w jego sytuację. Wielość występujących w powieści postaci sprawia, że stosunkowo łatwo się pogubić w relacjach pomiędzy poszczególnymi mieszkańcami miasteczka. W książce nie brakuje brutalnych bądź odrażających scen, mimo to mało co jest w stanie wywołać jakiekolwiek emocje u czytelnika. Wreszcie zakończenie książki jest na tyle absurdalne, że niejeden czytelnik pożałuje wszystkich godzin, jakie poświecił tej bardzo długiej historii. Najciekawszym aspektem powieści jest dla mnie motyw "duchów z przeszłości". To te wydarzenia, o których tak bardzo chcielibyśmy zapomnieć, jednak one na dobre rozgościły się w naszej pamięci. Być może to dzień w którym, jako dzieci dokuczaliśmy innemu dziecku lub zwierzęciu, doskonale wiedzielismy, że jest to złe, a mimo to całkiem nieźle się przy tym bawiliśmy. Może po prostu byliśmy świadkami takiej sytuacji i nie zdecydowalismy się przeciwstawić takiemu zachowaniu. Być może podobna sytuacja wydarzyła się nam już w dorosłym życiu... Zadziwiająco wiele osób pielęgnuje w pamięci takie zdarzenie lub zdarzenia i zastanawia się, dlaczego w danej chwili właśnie tak się zachowali. Tego typu sytuacje uświadamiają nam, że praktycznie każdy z nas ma swoją ciemną stronę i bywają dni, gdy niezwykle łatwo przekroczyć pewną granicę i stać się naprawdę złym. To naprawdę ciekawe zagadnienie, niestety nawet ono nie ratuje tej powieści, co najwyżej w pewnym stopniu rekompensuje stracony czas. 
Po książkę sięgnęłam zachęcona kilkoma odcinkami serialu pod tym samym tytułem. Muszę jednak podkreślić, że fabuła książki znacząco odbiega od tego, co zobaczymy na ekranie. Niestety póki co serial wypada o wiele ciekawiej niż sama powieść, mam tylko nadzieję, że tym razem pojawi się również dobry pomysł na efektowne i logiczne zakończenie. "Pod kopułą" jest póki co najsłabszą z książek Kinga, z jaką miałam do czynienia. Zabrakło napięcia, dynamiki, ciekawszych bohaterów i dobrego zakończenia. Podsumowując, lepiej rozejrzeć się za innymi książkami. 


vesta plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane do 2015,
Jak dla mnie jedna z najnudniejszych książek Kinga ale wiem, że ma swoich wielbicieli.
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Już trochę zapomniałam jak King potrafi być niemiły dla bohaterów swoich książek ... Tym razem wpadł na szatański pomysł umieszczenia pewnej mieściny pod kopułą nieznanego pochodzenia. Pomysł na opowieść niesamowity. Sposób przedstawienia postaci znakomity. Zbliżamy się do nich, poznajemy blisko ich cechy i uczucia, słowem czujemy się z nimi związani. Niestety odcięci od świata nie mają zbyt ciekawego losu. Nam czytelnikom King wynagradza smutne wątki swoim świetnym stylem pisarskim.
kysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka świetna, poza zakończeniem...
Shatti plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dawno nie mogłam się tak od książki oderwać. Mrrr.
Stella_Aga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Przeczytane,
Dzisiaj przekonałam się, że człowiek, który napisał coś rewelacyjnego (,,Ręka mistrza"), może również napisać coś bardzo słabego. Mowa tu o Stephenie Kingu i jego powieści pt.: ,,Pod kopułą". Zdecydowanie spodziewałam się książki ciekawszej, a przede wszystkim lepiej napisanej. To świetny przykład, jak można zmarnować genialny pomysł.
Pogodny, jesienny dzień. Miasteczko Chester's Mill zostaje otoczone niewidzialnym polem siłowym, zwanym potocznie kopułą. Zaczynają się katastrofy, wypadki, śmierć, a ludzi ogarnia strach. Tymczasem w mieście przebywa weteran wojny w Iraku, razem z wojskiem próbuje opanować sytuację. Przeszkadza mu polityk Duży Jim Rennie oraz jego syn, którzy chcę realizować własne cele. Ukrywają także wiele tajemnic. Kto wygra tę walkę dobra ze złem? Czy mieszkańcy poznają przyczynę powstania kopuły i zdołają się uratować?
Temat i pomysł interesujący, chociaż ostatnio dosyć popularny w literaturze. Pomimo tego, ,,Pod kopułą" mogło być prawdziwym hitem, według mnie nie jest. Powieść ma ponad 900 stron, ale niewiele w niej się dzieje. Spodziewałam się wielu emocji, nieoczekiwanych zwrotów akcji, walki z niewidzialnym niebezpieczeństwem. Ta ostatnia niby była, próbowano wywołać eksplozję, pożar itp., to jednak za mało. Coś co zostało zawarte na tylu stronach, zmieściłoby się na 200. Cały czas miałam nadzieję, że akcja się rozwinie, nic takiego nie nastąpiło, może ostatnie 100 stron można uznać za udane, to wszystko. Czytałam już trzy książki Kinga i stwierdzam, że taki jest jego styl. Wszystko dzieje się bardzo powoli, cały czas jest jakiś niedosyt. Do ,,Ręki mistrza" pasowało to idealnie, powstał niepowtarzalny nastrój. Jednak w tym wypadku się to nie sprawdziło i obawiam się, że nie tylko w tym. Możliwe, że niektórym się to spodoba, ja lubię jak akcja jest dynamiczna, gdy wciąż coś się dzieje. Czytelnik nie może się przecież nudzić!
Czytając powieść Kinga obserwujemy życie społeczności uwięzionej w mieście. Śledzimy ich losy, narastającą frustrację, przerażenie, gniew. Okazuje się, że nawet w obliczu takiego zagrożenia, w tak trudnych chwilach, walczą ze sobą, zabijają się, ranią. Nie chcą działać wspólnie, a przecież przyniosłoby to najlepsze efekty. Czułam się trochę tak, jak gdybym obserwowała ludzi przez okno i widziała codzienność. Na dłuższą metę nudną. ,,Pod kopułą" przypomina mi trochę ,,Dżumę" Camusa, gdzie ludność Oranu była odizolowana, zamknięta w mieście. Towarzyszyły im podobne uczucia, sytuacje. W ,,Pod kopułą" bohaterowie także próbowali wytłumaczyć sens tego, co się dzieje. Myśleli nawet, że nadchodzi koniec świata. Znalazłam także podobieństwo do ,,Gone: Zniknęli" Granta, ale w tym przypadku akurat autor wykorzystał świetny pomysł i szczerze polecam całą serię.
Myślę, że mimo wszystko autor chciał nam coś przekazać. Książka mówi o tym, że czasami to my sami stwarzamy zagrożenie, zsyłamy na siebie taki los. Udowadnia, że jeśli nie zjednoczymy sił w obliczu niebezpieczeństwa, wywołamy jeszcze więcej problemów i katastrof. Okazuje się także, że pomimo trudnych chwil, człowiek jest nadal taki sam: ma uczucia, marzenia, określone cele. Wszyscy do czegoś dążymy. Powieść idealnie obrazuje to, iż każdy reaguje zupełnie inaczej na daną sytuację. Zresztą w ,,Pod kopułą" znajdziecie naprawdę wielu bohaterów, zupełnie różnych od siebie.
Czy warto przeczytać tę książkę? Tylko wtedy, jeśli ktoś jest bardzo cierpliwy i interesuje go obraz społeczeństwa wystawionego na próbę. To powieść także psychologiczna, aby się komuś spodobała, musi być to osoba interesująca się tym. Uważam jednak, że można było połączyć psychologię z ciekawą fabułą. Kingowi się to nie udało.
kroplina plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Stephen King,
Świetna książka. Pomimo obszernej treści czyta się jednym tchem.
czupir plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Książka jest świetna ciężko się od niej oderwać.
angela1914 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Naprawdę świetna książka! Pochłonęłam ją bardzo szybko...
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jestem fanką pana Kinga, a i ta książką mnie nie zawiodła. Właściwie jej nie przeczytałam a pochłonęłam. Bardzo ciekawa głównie ze względu na postacie. Polecam
Dzixona plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Chcę przeczytać-sensacja to lubie!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azucena Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/science fiction,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sinister Linia koment
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
zaczytanamimi Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Betsy Linia koment
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura zagraniczna,Pożyczone,Ulubione,Warte uwagi,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: e-booki,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,
sabja Linia koment
Przeczytane:2014-04-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lariciooorosa Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Habina Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 r,EBOOKi,
slk Linia koment
Przeczytane:2012-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
PeterGade Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
roksiaaa Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
betxp Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Na półkach: Przeczytałem,
jurand Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Stephen King,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
june Linia koment
Przeczytane:2013-03-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów