Okładka książki - Pod presją

Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: ksiazkomania

Perfekcyjna Kara

Życie pod ciągłą presją nie jest łatwe. Przekonanie, że trzeba być najlepszym, zawsze zajmować pierwsze miejsce, okazać się perfekcyjnym… Trudno choćby wyobrazić sobie taką sytuację, a jednak są ludzie, którzy żyją w wiecznym napięciu. Michelle Falkoff opisuje ten problem w swojej powieści Pod presją, podejmując zarazem temat uzależnienia od narkotyków.

Kara w szkole ma przezwisko – Perfekcyjna Kara. I faktycznie, dziewczyna stara się być we wszystkim najlepsza. Żyje pod ciągłą presją ze strony rodziców. Twierdzą oni, że musi być najlepsza w klasie czy w szkole. Musi iść na najlepsze studia. Stres nie pomaga dziewczynie. Kara miewa ataki paniki, które utrudniają jej zdanie ważnego egzaminu. Dziewczyna decyduje się na mało legalny środek wspomagający koncentrację, ktoś jednak robi jej zdjęcia w najmniej odpowiednim momencie. I wtedy zaczyna się szantaż.

Najlepsi kłamcy starają się kłamać jak najmniej – to czyni ich bardziej przekonującymi.

Problem z nielegalnymi „wspomagaczami" wśród uczniów to dość powszechne zjawisko. Często przecież w mediach słyszymy o tabletkach „na koncentrację". Lecz reklamowane suplementy diety to nic w porównaniu z narkotykami czy psychotropami. Młodzi ludzie często nie wiedzą, jakie skutki - nie tylko zdrowotne - mogą towarzyszyć korzystaniu z takich substancji. Powieść Pod presją w subtelny sposób je pokazuje. Autorka skupia się na opisaniu, na czym polega szantaż. Główna bohaterka została przyłapana na kupowaniu tabletek i ktoś zaczyna ją szantażować. Kilkoro jej przyjaciół znajduje się w podobnej sytuacji. Gdy tylko orientują się, że każde z nich jest szantażowane, wspólnymi siłami starają się odkryć, kto jest szantażystą. Wtedy wychodzą na jaw ich tajemnice i powody szantażu.

Każdy z bohaterów jest wyjątkowy za sprawą własnych tajemnic. Główna bohaterka w swym dążeniu do perfekcji posuwa się do ostatecznego kroku, ale ostatecznie zupełnie się zmienia. Kara odkrywa w sobie nowe siły i „nową siebie". Poznaje przyjaciół, na których może polegać i przed którymi nie musi niczego ukrywać. W książce wyraźnie widać tę przemianę, ale aby ona się stała, dziewczyna musi przejść naprawdę.

Całkiem sprawnie autorka poradziła sobie również z nakreśleniem portretów bohaterów drugoplanowych. Każdy z nich jest inny, od każdego nauczyć się można czegoś nowego.

Powieść Michelle Falkoff czyta się szybko, a bardzo dobrze skonstruowana fabuła sprawia, że nie można wręcz oderwać się od lektury. Autorka dotyka trudnych tematów, ale czyni to w sposób przystępny. Pod presją to książka, która dotyka również kwestii przyjaźni. To bardzo ważna wartość, lecz nie każdego na nią stać. Autorka skupiła się na pokazaniu przyjaźni wśród młodych ludzi – pisze o tym, jak oni podchodzą do swoich bliskich, pokazuje, co może stabąć na drodze przyjaźni i jak szybko może się ona zakończyć. Przyjaźni zawsze towarzyszyć musi zaufanie. To bardzo ważne, by go nie stracić, zdradę bowiem bardzo trudno przebaczyć. I ten problem pojawia się w powieści Falkoff..

Pod presją to lektura nieco mniej drastyczna niż Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz. W obu jednak przypadkach Michelle Falkoff dotyka trudnych tematów, które bliskie są młodym czytelnikom. Efekt okazuje się bardzo udany.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-03-01, Ocena: 3, Przeczytałem,
JAK PRYSZCZ Debiutancka powieść Michelle Falkoff ,,Playlist for the Dead" okazała się naprawdę znakomitą historią. Dla młodzieży, to prawda, ale nieźle napisaną, dobrze poprowadzoną, ciekawą i oferującą porcję emocji. Nie zabrakło w niej także zagadki, miłości i kontrowersyjnych kwestii. Liczyłem, że ,,Pod presją" wywoła we mnie podobne uczucia, co pierwsza książka autorki, ale tak się nie stało. Owszem, nadal jest to niezła powieść, ale daleko jej do ,,Playlist...". Ciężko jest być nastolatką. Jeszcze gorzej, kiedy trzeba być ideałem, jaki wymarzyli sobie rodzice. Kara znalazła się właśnie w takiej sytuacji. Jej nieskazitelnego życia i zachowania nie może zepsuć żaden drobiazg, nawet taki zdawałoby się zwyczajny pryszcz. Dlatego kiedy pewnego dnia dziewczyna dostaje ataku paniki podczas jednego z najważniejszych egzaminów, nie potrafi już nad sobą zapanować. Presja by być idealną bierze nad nią górę, w Karze coś pęka i nastolatka decyduje się na krok, który może okazać się tym prowadzącym za daleko. Żeby zdać, przyjmuje od koleżanki pewne tabletki. Wszystko się udaje, wszystko jest jak być powinno, Kara chce zapomnieć o całej sprawie, ale jest ktoś kto nie zamierza jej na to pozwolić. Ktoś, kto zrobił jej zdjęcie, jak zdobywała tabletki i zamierza ją szantażować. Wkrótce okazuje się, że w szkole jest o wiele więcej uczniów, którzy znaleźli się w identycznej sytuacji. Kto i dlaczego im to robi? I jak go powstrzymać, zanim zawali się cały świat Kary oraz innych nastolatków? Z tą powieścią jest nieco, jak pryszczem Kary. Niby patrząc z jednej strony mamy do czynienia z czymś wielkim, ale w konsekwencji niewiele z tego wynika. Michelle Falkoff starała się zrobić ciekawą fabułę z konkretną zagadką, ale przedobrzyła. Presja napisania dobrej drugiej powieści wzięła górę nad wszystkim innym - pod tym względem bardzo przypomina swoją bohaterkę. Oczywiście nie mówię, że ,,Pod presją" to powieść zła. Czytelnikom bez większych wymagań na pewno się spodoba. Lekko napisana, z wyrazistymi (ale trochę zbyt cukierkowymi mimo prób złamania ich wizerunków) bohaterami i zagadką. Zagadką trochę zbyt błahą, by naprawdę wciągnęła, ale pewnie niektórym się spodoba. Pomysł był niezły, miał potencjał, zabrakło głębi i lepszego rozwinięcia go. Powieść nadal ma pewien urok i nie nudzi, jednak nie oferuje nic więcej. Nie każdemu się spodoba, ale kto miałby ochotę na lekką, niezobowiązującą lekturę dla młodzieży, może po nią sięgnąć. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/03/01/pod-presja-michelle-falkoff/
Avatar użytkownika - Kleora
Kleora
Przeczytane:2017-03-25, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2017-02-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam, Recenzenckie,

Perfekcyjna Kara.

Życie pod ciągłą presją nie jest łatwe. Przekonanie, że trzeba być najlepszym, na pierwszym miejscu, perfekcyjnym... Nie wyobrażam sobie takiego życia, uczucia i stresu, które temu wszystkiemu towarzyszy. A jednak są ludzie, którzy żyją pod ciągłą presja. Michelle Falkoff opisuje ten problem w swojej książce ,,Pod presją". Prócz problemu związanego z bycia perfekcyjnym, autorka porusza temat narkotyków. Problemy przedstawione w książce nie są łatwe, ale wart na pewno przeczytania.

,,Czasami czułam się, jakbym płynęła w wodzie, z trudem usiłując utrzymać się na powierzchni. A chciałam tylko płynąć."

Kara w szkole ma przezwisko - Perfekcyjna Kara. I jest to prawda, bo dziewczyna jest perfekcyjna we wszystkim. Żyje pod ciągłą presją ze strony rodziców. Może nieświadomie, ale twierdzą oni, że musi być najlepsza w klasie, ba! nawet w szkole. Musi iść na najlepsze studia. Życie w takim stresie nie pomaga dziewczynie. Kara miewa ataki paniki, które utrudniają jej zdanie ważnego egzaminu. Dziewczyna decyduje się na mało legalny wspomagacz. Ktoś jednak robi zdjęcia w najmniej odpowiednim momencie. I wtedy zaczyna się szantaż.

,,Najlepsi kłamcy starają się kłamać jak najmniej - to czyni ich bardziej przekonującymi."

Problem z nielegalnymi wspomagaczami wśród uczniów to dość powszechne zjawisko. Często słyszymy o różnych tabletkach na koncentrację. Lecz te reklamowane suplement diety to nic w porównaniu z narkotykami, czy psychotropami. Młodzi ludzie często nie wiedzą jakie skutki mogą towarzyszyć braniu takich substancji. ,,Pod presją" może nie jest drastyczną książką, która szokuje wydarzeniami. To książka, która w subtelny sposób pokazuje, jakie mogą być skutki zażywania nieodpowiednich substancji. Autorka nie opisuje skutków zdrowotnych, lecz pokazuje na czym polega szantaż. Główna bohaterka została przyłapana na kupowaniu tabletek i ktoś zaczyna ją szantażować. Ale nie tylko ją. Kilka osób z jej otoczenia, przyjaciół zostają wplątani w intrygę. Gdy tylko orientują się, że każde z nich jest szantażowane, wspólnymi siłami starają się dowieść kto jest szantażystą. Wtedy wychodzą na jaw ich tajemnice i powody szantażu.

Każdy z bohaterów, dzięki swoim tajemnicom, staje się wyjątkowy. Główna bohaterka to silna dziewczyna żyjąca pod ciągłą presją Posuwa się do ostatecznego kroku, który sprawia, że się zmienia. Jest to zmiana na lepsze, gdyż odkrywa w sobie nowe siły i nową siebie. Poznaje przyjaciół, na których może polegać i przed którymi nie musi niczego ukrywać. W książce wyraźnie widać tę przemianę, ale aby ona się stała dziewczyna musiała wiele przejść. Bohaterowie drugoplanowi to bardzo dobrze wykreowane postacie. Choć każdy jest inny i od każdego nauczymy się czegoś innego, to ich różnorodność wcale nie przeszkadza. Nie odczuwamy, że książka jest zawikłana i przesadzona. Autorka wyróżnia każdego bohatera, a całość wyszła naprawdę bardzo dobrze i wszystko ze sobą współgra.

Styl i język w książce są na wysokim poziomie. Nie mamy trudności w czytaniu, a bardzo dobrze skonstruowana fabuła sprawia, że nie możemy się oderwać od lektury. Autorka pisze z lekkością na trudne tematy. ,,Pod presją" to książka, w której ukazana jest przyjaźń. To bardzo ważna wartość, lecz nie każdego na nią stać. Autorka skupiła się na pokazaniu jej wśród młodych ludzi - jak oni mogą to odbierać, co może stawać na drodze przyjaźni i jak szybko można z nią zerwać. W parze z przyjaźnią idzie zaufanie. To bardzo ważne, by nie stracić zaufania, bo potem jest je bardzo trudno odzyskać. Wiemy jak boli zdrada. Ten problem również znajdziemy w książce. Myślę, że ,,Pod presją" to bardzo wartościowa powieść.

,,Pod presją" jest nico lżej napisana niż debiut autorki. ,,Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz" to była mocna i drastyczna książka. Widać wyraźną różnicę pomiędzy tymi dwoma powieściami, lecz obie książki łączą poważne tematy, które powinny być poruszane wśród młodych czytelników. Gorąco polecam książkę ,,Pod presją" nie tylko młodzieży. To bardzo wciągająca i pouczająca lektura, która powinna zagościć na półkach czytelników. Polecam!

Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz
Michelle Falkoff0
Okładka ksiązki - Playlist for the Dead. Posłuchaj, a zrozumiesz

Przychodzisz rano do kumpla i okazuje się, że nie żyje. Coś się stało po wczorajszej imprezie. Zostawił tylko playlistę z dołączoną kartką: „Dla...