Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Powrót do Missing

Abraham Verghese

Ocena ( 5 osób )
4.4
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania:
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377990346
Liczba stron: 752
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Życie - rozstania i powroty


Przychodzimy na świat nieproszeni, a jeśli dopisze nam szczęście, znajdujemy cel w życiu pchający nas przez głód, niedolę i śmierć za młodu, która- obyśmy tylko nie zapomnieli- spotyka wielu. Dorosłem i znalazłem swój cel, a było nim: zostać lekarzem. Nie chciałem uratować świata, chodziło raczej o uleczenie siebie. Ktoś, kto tak otwarcie mówi o życiu i cierpieniu, komu oczy zasłania nie nadmierny optymizm, ale brutalny realizm, zasługuje na to, by wysłuchać jego historii. Ta zaś, snując się leniwie przez lata, podróżując między kontynentami, daje nam obraz człowieka doświadczonego przez życie, który za realizację marzeń zapłacił wysoką cenę.

 

Przed nami obnaża swoją duszę Marion Stone, jeden z bohaterów wspaniałej, mistycznej wręcz książki Powrót do Missing autorstwa Abrahama Verghese. Sam John Irving określił tę powieść jako niezwykłe osiągnięcie literackie, ale taka rekomendacja jest zupełnie niepotrzebna. Verghese bowiem stworzył książkę z pogranicza sacrum i profanum, w której nie brak jest również prozy dnia codziennego, radości i smutków, zdrady, łez, uniesień i poświęcenia.

 

Kiedy w samym sercu Etiopii, w Addis Abeba, na świat przyszły bliźnięta jednojajowe i cudem tylko przeżyły, można było wyczuć, że przyjdzie im być wyjątkowymi. Osieroceni przez matkę, zakonnicę, która zmarła podczas porodu, porzuceni przez ojca, prawdopodobnie znakomitego chirurga Thomasa Stone, wychowują się tam, gdzie po raz pierwszy ujrzeli świat - w misyjnym szpitalu. Czuwa nad nimi Opatrzność poprzez osoby Hemy'ego, ginekologa oraz lekarza Ghosha. Ta dwójka załatała w moim sercu dziurę, o której istnieniu nie miałam dotąd pojęcia - mówi kobieta, a w jej kochających, niemal matczynych ramionach mieści się cały świat bliźniaków.

 

Ci zaś, Marion i Shiva, związani są szczególną więzią, stają się niemal jedną osobą, ShivaMarionem. Przez długi czas czuli się też zobowiązani, by sprostać oczekiwaniom ludzi, którzy widzieli ich jako kolektyw - tak samo się ubierali, dzielili fascynację medycyną oraz… kobietą. Dopiero Ghosh, wręczając Marionowi stetoskop, powiedział tym samym: Marionie, możesz być sobą. To nic złego. Od tej chwili każda godzina spędzona na studiowaniu książek oddalała go od brata, który wolał wyrażać się w tańcu. Jedynie uczucie do Genet, córki służącej, było w stanie ich znów połączyć, a zarazem rozdzielić przepaścią nie do pokonania. Marion kochał, Shiva zaś tylko pożądał i ten popęd sprowadził nieszczęście na wielu z ich otoczenia.

 

Po latach Genet znów powróci, by swą seksualnością opętać Mariona i skazać go na pewną śmierć. Tylko jego brat może go uratować. Czy jednak, po tylu latach rozłąki, będą mogli stać się znów jedną myślą, jednym ciałem?

 

Powrót do Missing to opowieść, która przenosi nas do dalekiej Etiopii, tam, gdzie urodził się również autor książki. Kto wie, być może za pośrednictwem swych bohaterów sam Verghese pragnie znów zanurzyć się w gorący klimat kraju w którym króluje bieda, ale i dzikie piękno krajobrazu? Może dla niego to również swego rodzaju powrót do Missing, jakże inaczej mógłby bowiem zbudować postacie tak prawdziwe w swoich radościach i smutkach, dojrzewające nie tylko z wiekiem, ale wraz z nabywanym doświadczeniem?

 

U Verghesa wszystko jest dopracowane, ale nie przekraczające granic realizmu, płynące powoli z czasem, ale nie nużące. I choć bez szkody dla piękna książki liczącą sobie siedemset pięćdziesiąt stron powieść można znacząco skrócić, by nie przerażała potencjalnych czytelników, to stanowczo się temu sprzeciwiam. Powrót do Missing należy bowiem smakować - i to nie jako sagę rodzinną, hołd dla lekarzy czy obraz kraju wstrząsanego krwawymi rebeliami, ale jako studium człowieczeństwa. Marion, pogrążając się we wspomnieniach, mówi życie jest takie samo: żyjesz nim do przodu, ale rozumiesz je wstecz. Dopiero gdy się zatrzymasz, spojrzysz za siebie, zobaczysz, którego przejechałeś. A kogo zobaczymy my, patrząc w przeszłość?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cudowna, wciąga w całości i ciało i duszę. Pokazuje inne czasy, kulturę, wartości i zderzenie z kulturą europejską, amerykańską. Jeśli nie wiesz co zrobić z kilkoma wieczorami, łap za tę książkę, a pozostanie z Tobą na długo po przeczytaniu ostatniego zdania.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,powieści,
Powieść zaczyna się intrygująco jakaś zakonnica w małym afrykańskim szpitalu rodzi bliźnięta, panuje ogólne zaskoczenie, bo nikt nie podejrzewał nawet, że jest w ciąży. Powieść jest opisem życia jednego z bliźniąt to on jest narratorem. Przeżywamy więc z nim dzieciństwo, fascynację medycyną, studia, konieczność wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim przeżywamy z nim relację do jego brata bliźniaka tak mu bliskiego a jednak tak różnego, przezywamy z nim miłość jego życia i powolne odkrywanie tego kim była jego biologiczna matka i ojciec. Ciekawe opisy medyczne, bo autor jest lekarzem, czasem jednak zdecydowanie za długie i juz nie wiadomo czy chodzi o bohatera czy bohaterem jest medycyna.
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2016-04-06, Na półkach: Przeczytałem,niedoczytane ,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów