Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Przemoc w wychowaniu rodzinnym
Kup Teraz

Przemoc w wychowaniu rodzinnym

Jolanta Maćkowicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2009
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 978-83-7587-128-9
Liczba stron: 170
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Występowanie przemocy w rodzinach uczniów, z którym przychodzi pracować nauczycielom, psychologom i pedagogom szkolnym, to problem, jak wypada zbadać przed rozpoczęciem pracy w szkole, przedszkolu czy placówce opiekuńczej. To problem, na zetknięcie z którym wypada dobrze się przygotować, by wobec dzieci, które doświadczyły bądź doświadczają przemocy w wychowaniu rodzinnym, odpowiednio się zachować, we właściwy sposób im pomóc oraz przeciwdziałać szerzeniu się spirali przemocy, która często przechodzi z pokolenia na pokolenie. Z pewnością dobrą analizą tak trudnego zjawiska jest praca Jolanty Maćkowicz „Przemoc w wychowaniu rodzinnym”.

 

Autorka w swej książce stara się problem omówić możliwie najszerzej. Owszem, omawia na podstawie dostępnej literatury samo pojęcie przemocy fizycznej oraz zjawiska przyczyny i symptomy, dzięki którym jego występowanie w rodzinie dziecka można dostrzec. Opisuje uwarunkowania występowania przemocy i jej skutki. Co ważne, w swych poszukiwaniach Maćkowicz nie ogranicza się wyłącznie do problematyki przemocy fizycznej, ale podejmuje również temat znęcania się psychicznego nad dzieckiem – sprawy mniej może nagłaśnianej i obecnej w mediach, ale stanowiącej niemniejszy problem.

 

Ciekawym zabiegiem okazuje się także próba zbadania sposobu społecznego postrzegania przemocy – tu własne poszukiwania i badania autorki stanowią główną i najbardziej interesującą część rozdziału. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że praca Jolanty Maćkowicz ma charakter stricte naukowy, stąd jej lekturze oddać się powinni przede wszystkim studenci kierunków pedagogicznych, przyszli nauczyciele, psycholodzy i pedagodzy. Warto jednak po nią sięgnąć również jeśli jest się osobą już praktykującą w którymś z tych zawodów, bowiem niektóre spośród rozdziałów mogą wiele wnieść w naszą wiedzę, a wyniki badań własnych autorki często okazują się zaskakujące i intrygujące. Przeciętny czytelnik po tę publikację sięgać raczej nie powinien – jest ona napisana językiem nieco zbyt trudnym, przepełnionym naukową terminologią, a jej struktura jednak odpowiadać będzie przede wszystkim naukowcom i osobom zawodowo zajmującym się badaniem tego problemu. Właśnie – struktura.

 

Książka podzielona jest na rozdziały bardzo klarowne, których tytuły stanowią wyczerpujące wyjaśnienie, o czym dana część będzie traktowała. W ramach rozdziałów funkcjonują wydzielone części, których układ jest głęboko przemyślany i uporządkowany. Jak każdy rzetelny badacz, Jolanta Maćkowicz bowiem najpierw prezentuje wyniki własnych poszukiwań w dostępnej literaturze, w kolejnych podrozdziałach opisując cudze badania, a następnie przechodząc do wyników badań własnych. Te zawsze stanowią znakomite uzupełnienie i pogłębienie wcześniej dostępnych i opisanych już poszukiwań,

 

Maćkowicz stawia sobie za cel wyjaśnienie wszystkich odnalezionych w literaturze niejasności i zapełnienie białych plan – oczywiście, jest to zadanie niemal niewykonalne, ale autorka wywiązuje się z niego zaskakująco dobrze. Jej książką więc okazać się powinna zarówno doskonałym wstępem do zgłębiania tematyki przemocy rodzinnej, jak i doskonałym uzupełnieniem wcześniejszych poszukiwań, wskazujących dalsze kierunki i literaturę, która może okazać się przydatna w pracy badawczej – ale i praktycznej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów