Recenzja książki: Rzymianie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Historia jest jedną z tych dziedzin, o której znakomicie się czyta i którą najlepiej poznaje się właśnie poprzez czytanie. Aby przyjemność była jeszcze większa, publikacje historyczne coraz częściej przypominają fantastyczne i starannie wydane albumy, w których aż roi się od ciekawostek i zaskakujących dodatków. Do grona tego typu publikacji bez wątpienia można zaliczyć książkę Michaela Streetera „Rzymianie”. Ten piękny, zawierający wiele szczegółowych informacji album kierowany jest do młodych czytelników, zarówno miłośników historii  oraz zwyczajnych uczniów, którym wiedza zdobyta dzięki „Rzymianom” na pewno na lekcjach niejednokrotnie zaprocentuje.

Rzym, ogromne i potężne imperium starożytności do dnia dzisiejszego zadziwia swoim fenomenem wielu historyków. Michael Streeter w swojej publikacji ukazał to znakomite państwo z kilku perspektyw. Zaczął od historii założenia Rzymu, z którym wiąże się chyba jedna z najpopularniejszych legend – opowiadająca  o Remusie i Romulusie. Dalej autor przytacza fakty dotyczące rozrastania się początkowo małego skupiska wiosek na coraz bardziej rozległe tereny. W publikacji czytelnik znajdzie także mnóstwo ważnych informacji dotyczących rządów w Imperium Romanum. Autor opisuje poszczególnych wodzów, członków senatu czy cesarzy. Wiele miejsca w książce poświęconych zostało wynalazkom i usprawnieniom zastosowanym w Imperium. Swoje miejsce w publikacji znaleźli także szczegółowo scharakteryzowani rzymscy bogowie i ich wyobrażenia. Michael Streeter barwnie opisuje życie w Rzymie, obyczaje mieszkańców, ich wierzenia i rozrywki, a wśród nich makabryczne walki gladiatorów. Książkę zamyka rozdział dotyczący upadku cesarstwa rzymskiego. Autor w dość wnikliwy sposób przedstawia przyczyny rozpadu Imperium, problemy gospodarcze, społeczne oraz konflikty zbrojne.

„Rzymianie” to książka napisana przystępnym językiem, jednak pojawiająca się często w tekście naukowa terminologia sprawia, że po publikację powinny sięgać nieco starsze dzieci. Tym bardziej przemawia za tym fakt, że autor bez pardonu opowiada o bezwzględności i raczej brutalnych czynach dowódców, krwawych walkach gladiatorów oraz preferencjach seksualnych wodzów.

Książka Michaela Streetera oprócz szeregu zalet, wśród których warto wymienić dużą dbałość o szczegóły i przyjemny, lekki styl oraz wyrazistą narrację ma także jedną zasadniczą wadę. Otóż w wielu miejscach uważny czytelnik napotka powtórzenia. Są one szczególnie widoczne w rozdziałach poświęconych historii Imperium Romanum oraz charakterystyce wodzów. Historia cesarstwa rzymskiego nieodłącznie wiąże się z Juliuszem Cezarem, Scypionem – pogromcą Hannibala czy Konstantynem.  Jednak dwukrotne czytanie o tych samych bohaterach na niemal sąsiadujących ze sobą stronach nie jest zajęciem szczególnie relaksującym. Taka forma publikacji sprawdza się, jeśli czytelnik wybiórczo poszukuje konkretnych informacji. Jednak „Rzymianie” zachęcają do lektury „od deski do deski”, co powoduje, że czytelnik kilka razy natrafia na niemal identyczny tekst.

Publikacja Michaela Streetera opatrzona jest w ogromną ilość kolorowych i czarnobiałych, dużych i małych ilustracji. Rysunki przypominają obrazy wykonane przy pomocy farb lub tuszu. Oprócz tego w książce znajdują się liczne reprodukcje obrazów słynnych artystów, których tematyka oscyluje wokół cesarstwa rzymskiego.

„Rzymianie” to znakomita pomoc dydaktyczna dla uczniów, ale także fantastyczny przewodnik po najwspanialszym imperium w historii ludzkości. Książka Michaela Streetera z pewnością pomoże w nauce historii i wyjaśni wiele zawiłych, związanych z dziejami Imperium kwestii. Dodatkowo, „Rzymian” po prostu bardzo przyjemnie się przegląda, czyta wybrane fragmenty na nowo podziwiając znakomitość cesarstwa rzymskiego.

Kup książkę Rzymianie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Rzymianie
Książka
Rzymianie
Michael Streeter
Inne książki autora
Śródziemnomorska kolebka kultury europejskiej
Michael Streeter0
Okładka ksiązki - Śródziemnomorska kolebka kultury europejskiej

Barwna i fascynująca opowieść o narodzinach i rozwoju wielkich cywilizacji, które powstawały w basenie Morza Śródziemnego i dały początek kulturze europejskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy