Recenzja książki: Tajemnica panny Hamilton

Recenzuje: Sabinka

"Tajemnica panny Hamilton" to powieść historyczna autorstwa Candance Camp. Autorka ta poświęciła karierę prawniczą, by zostać pisarką. W jej twórczości odnajdujemy uczucia, zdrady i tajemnice. Z przyjemnością wraz z autorką przenosimy się do odległej wiktoriańskiej Anglii.

Priscilla Hamilton to przykładna córka, a także opiekuńcza siostra i przyjaciółka. Jednak to także młoda kobieta, marząca o ekscytujących przygodach, nie narzekająca na brak wyobraźni, wręcz przeciwnie - swoje pomysły przelewająca na papier. Wydaje niezwykłe książki przygodowe, niestety, dobrze to ukrywa przed światem. Uważa, że jej awanturnicze powieści mogą wywołać skandal, dlatego wszystkie dzieła są podpisane męskim pseudonimem.

"Jej potajemną miłością było pisanie - i to nie pamiętnika grzecznej panienki, dziennika z podróży czy grafomańskiej poezji typowych dla młodych dziewcząt, lecz pełnokrwistych historii przygodowych, od których włos jeży się na głowie"

Pewnej nocy na progu znajduje mężczyznę. Młody człowiek traci przytomność akurat pod drzwiami domu Hamiltonów. Priscilla wraz ze swoją dawną guwernantką i ojcem udziela nieznajomemu pomocy. Mężczyzna jest poturbowany, a także cierpi na zanik pamięci, nie potrafi sobie nic sprzed napaści przypomnieć. Z dnia na dzień tajemniczy nieznajomy intryguje Pris, mało tego - dziewczyna odkrywa, że się w nim zakochała. Na domiar złego okazuje się, że pomagając nieznajomemu człowiekowi, nasza bohaterka wkroczyła w sam środek niebezpiecznej intrygi, a także na trop tajemnicy sprzed lat....

Candace Camp powiedziała o sobie: „ Zawsze byłam nieśmiała i małomówna, jednakże w formach pisanych zawsze potrafiłam wyrazić wszystkie swoje myśli i uczucia”. Z pewnością nie zabrakło w powieści uczuć, intrygi, zazdrości, a - co najważniejsze - tajemnicy. Rewelacyjne połączenie ciekawych opisów z lekkimi i interesującymi dialogami.

"Tajemnica panny Hamilton" to wszystko, co w literaturze uwielbiam: wiktoriańska Anglia, piękne, strojne suknie, eleganckie fryzury, nad którymi panny i panie nosiły eleganckie parasolki chroniące od słońca czy deszczu, jak i będące czasem niezwykle przydatne w ramach samoobrony. Pewne zachowania dam i dżentelmenów, oficjalne obiady i kolacje, niezwykłe bale, podczas których głównymi atrakcjami są piękne młode damy szukające mężów - to wszystko sprawia, że z przyjemnością sięgam po tego typu literaturę.

Jednak autorka w tej powieści skupiła się głównie na wątku kryminalnym, część romansowa i miłosna była uroczym, czasem zabawnym dodatkiem. Intryga i tajemnica to coś, co wprowadza wiele zamieszania w spokojny romans historyczny. W powieści roi się od podejrzeń, poszlak i dowodów. Jednak niełatwo cokolwiek wyjaśnić, jeśli straciło się pamięć, a na dodatek kobieta, która w zasadzie powinna być krucha i delikatna, oczekująca ochrony przed niebezpieczeństwem, okazuje się twardą i odważną, a na dodatek - wyjątkowo upartą osobą, która pcha się tam, gdzie z pewnością nie powinna. Wątki te, choć czasem bywały nieco naiwne i przewidywalne, okraszone były humorem, splecione zostały w spójną i udaną całość.

Jeśli lubicie czytać o miłości, o pięknych, staromodnych fryzurach i ubraniach, jeśli nieobce są Wam staromodne zaloty, a wątki detektywistyczne i tajemnice rodzinne stanowią dla Was sporą atrakcję, to z pewnością "Tajemnica panny Hilton" jest powieścią, jakiej szukacie. Czas spędzony przy tej powieści z pewnością nie okaże się czasem zmarnowanym. Dla mnie były to miłe i interesujące godziny przy bardzo dobrej lekturze. Z ogromną przyjemnością powrócę do tej książki i bardzo chętnie poznam inne powieści Candace Camp.

Kup książkę Tajemnica panny Hamilton

Zobacz opinie o książce Tajemnica panny Hamilton
Autor
Panna z dobrego domu
Candace Camp0
Okładka ksiązki - Panna z dobrego domu

Szukam panny z dobrego domu, łagodnej i odpowiedzialnej, atrakcyjnej, ale niezbyt pięknej. Umiejętność prowadzenia salonowej konwersacji mile widziana...

Kochanek lady Angeli
Candace Camp0
Okładka ksiązki - Kochanek lady Angeli

Lady Angela Stanhope i stajenny Cameron zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Niewinne przejażdżki szybko przeradzają się w płomienny romans....