Okładka książki - Twardy orzech do zgryzienia

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: Monika Witczak

Renata Piątkowska doskonale zna dziecięcy świat, wie, jak dotrzeć do małych czytelników i zainteresować ich. To jedna z najpopularniejszych autorek książek dla przedszkolaków. Jest laureatką wielu nagród przyznawanych autorom literatury dziecięcej, m.in. konkursu im. Astrid Lindgren, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody im. M. Weryho-Radziwiłłowicz). Autorka została też uhonorowana przez dzieci Orderem Uśmiechu. Jej książki są bardzo chętnie czytane przez najmłodszych, a opowieści przez nią snute są ciepłe, mądre i zabawne. Dokładnie takie, jak Twardy orzech do zgryzienia.

Nowa książka Piątkowskiej to zbiór dziesięciu krótkich opowiadań dla przedszkolaków, poruszających ważne, niekiedy niełatwe problemy, z którymi na co dzień borykają się maluchy i starszaki. Czy szczepionka naprawdę tak bardzo boli i jest podawana bardzo grubą igłą? Co zrobić, gdy ktoś zgubi się w wielkim sklepie? Czy istnieją prawdziwe czary? Co zrobić, kiedy wieczorem zgaśnie światło? Czy można zmienić imię, jeśli komuś nie pasuje to, które nadali mu rodzice? Jak zostać prawdziwym bohaterem? Czym karmić potwory z szafy, aby dały spać spokojnie? Jak narysować złość?

Z punktu widzenia dorosłego to problemy mało ważne, może nawet niedorzeczne, ale dla dzieci stanowią one... nie lada orzech do zgryzienia. Każdy rodzic kilkulatka dobrze wie, jak  dziecko potrafi przeżywać przeróżne rzeczy, ile zadaje pytań w ciągu minuty i jakie emocje nim targają. Twardy orzech do zgryzienia to książeczka zabawna i poważna jednocześnie. Podejmuje problemy w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla małych dzieci. Promuje pozytywne postawy i pokazuje, że rozwiązanie trudności jest niekiedy łatwiejsze, niż się wydaje. Jednocześnie pokazuje, że dzieci są niezwykle inteligentne i zaradne - wystarczy pokazać im odpowiednią drogę. W książce znaleźć można również zabawne i barwne ilustracje Artura Nowickiego, które świetnie oddają treść opowiadań i współgrają z poczuciem humoru autorki.

Avatar użytkownika - Ida
Ida
Przeczytane:2017-06-22, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Zestaw opowiadań z gatunku 3 w 1 - mądre, interesujące i z humorem. Wspaniałe historie, które nie tylko zaciekawią dzieci, ale i przyniosą mądre przesłanie. Kiedy mała Amelka gubi się w mieście, dzieci z pewnością zapamiętają emocje, które towarzyszą temu wydarzeniu. Gdy nadchodzi dzień szczepienia, może pojawić się strach przed "wielką, jak góra" pielęgniarką i "grubą, jak banan" igłą...ale razem damy radę! Mały chłopiec, o imieniu Bartek, miał właśnie taki problem i pokazał, jak sobie z nim poradzić. A co zrobić, kiedy zabraknie w domu prądu? Świat się nie kończy na internecie...Może dopiero wtedy zaczyna! Świetne przykłady z codziennego życia. Małe i duże problemy, z którymi radzą sobie dzieci i dorośli również. Wspaniała lektura i piękne ilustracje. Polecam! Więcej o książce na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
Avatar użytkownika - Edytaaa
Edytaaa
Przeczytane:2017-05-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Super książka, moje dziecko z ciekawością słychało
Avatar użytkownika - CzytajacaMama
CzytajacaMama
Przeczytane:2017-05-22, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Twardy orzech do zgryzienia to zbiór dziesięciu krótkich opowiadań dla przedszkolaków, które poruszają ważne, a niekiedy trudne problemy, z którymi na co dzień borykają się maluchy i starszaki. Czy szczepionka naprawdę tak bardzo boli i jest podawana bardzo grubą igłą? Co zrobić, gdy ktoś zgubi się w wielkim sklepie? Czy istnieją prawdziwe czary? Co zrobić, kiedy wieczorem zgaśnie światło? Czy można zmienić imię, jeśli komuś nie pasuje to, które nadali mu rodzice? Jak zostać prawdziwym bohaterem? Czym karmić potwory z szafy, aby dały spać spokojnie? Jak narysować złość?

Z punktu widzenia dorosłego to problemy mało ważne, czy wręcz niedorzeczne, ale dla dzieci stanowią nie lada orzech do zgryzienia. Każdy, kto ma w domu kilkulatka dobrze wie, jak potrafi przeżywać przeróżne rzeczy, ile zadaje pytań w ciągu minuty i jakie emocje nim targają. Twardy orzech do zgryzienia to książeczka zabawna i poważna jednocześnie. Podejmuje problemy w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla małych dzieci. Promuje pozytywne postawy i pokazuje, że rozwiązanie trudności jest niekiedy łatwiejsze, niż się wydaje. Jednocześnie pokazuje, że dzieci są niezwykle inteligentne i zaradne, wystarczy pokazać im odpowiednią drogę. W książce znajdują się również zabawne i barwne ilustracje Artura Nowickiego, które świetnie oddają treść opowiadań i współgrają z humorem serwowanym przez autorkę.

Renata Piątkowska doskonale zna dziecięcy świat i wie, jak dotrzeć do małych czytelników i zainteresować ich. To jedna z najpoczytniejszych autorek książek dla przedszkolaków. Jest laureatką wielu nagród przyznawanych dla autorów literatury dziecięcej, m.in. konkursu im. Astrid Lindgren, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody im. M. Weryho-Radziwiłłowicz). Autorka została też uhonorowana przez dzieci Orderem Uśmiechu. Jej książki są bardzo chętnie czytane przez najmłodszych, a opowieści przez nią snute są ciepłe, mądre i zabawne. Dokładnie tak samo jak Twardy orzech do zgryzienia.

Wszystkie moje mamy
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Wszystkie moje mamy

Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za...

Cukierki
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Cukierki

Piotrka wszędzie było pełno i wszyscy mieli dość jego psot. Koledzy złościli się, gdy psuł im zabawę, babcia nieustannie na niego narzekała, nawet kot...