Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zbrodnie roślin

Amy Stewart

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-10-19
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7747-544-7
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Podręczne encyklopedie i poradniki dotyczące pielęgnacji roślin ogrodowych lub doniczkowych wydają się w porównaniu ze Zbrodniami roślin autorstwa Amy Stewart bajkami dla grzecznych dzieci. Nietypowy, pięknie ilustrowany leksykon „drapieżnych” roślin sprawi, że dotychczas beztroski ogrodnik z dużo większą uwagą będzie podchodził do swoich zawierających chlorofil podopiecznych. Podczas lektury Zbrodni roślin czytelnik dojdzie do wniosku, że równie straszliwe niebezpieczeństwa czekają go ze strony niewinnie wyglądającego szczwołu plamistego, co w wyniku zamknięcia w klatce z wygłodniałymi lwami.

 

O tym, że zwierzęta - zwłaszcza drapieżne - stanowią bezpośrednie zagrożenie dla człowieka, wiedzą już przedszkolaki. O tym, że dotykanie, zrywanie, a w przeważającej ilości przypadków – zjedzenie smakowicie wyglądającego owocu lub nieznanej rośliny przyczynić się może do poważnej choroby, a nawet śmierci – wiele osób już nie pamięta. Długie wędrówki lasami, polami czy nawet poboczami sprawiają, że turyści - czy to z nudów, czy bezwiednie - zrywają rosnące przy drodze chwasty, by sobie je pogryźć lub pożuć. Jeśli w tym bezmyślnym postępowaniu trafią na jadalne owoce, mogą mówić o wielkim szczęściu. W wielu wypadkach takie postępowanie, niestety, kończy się tragicznie.

 

Amy Stewart w swojej znakomitej książce Zbrodnie roślin serwuje czytelnikowi krótką charakterystykę w bardzo różny sposób szkodliwych, trujących, parzących czy uczulających roślin, ubarwiając swój nietypowy leksykon anegdotami i historiami opartymi na faktach. Oprócz gamy opowieści w stylu „grupa podróżników rozłożyła swoje obozowisko w pobliżu niegroźnie wyglądających krzewów, po czym drugiego dnia odkryli oni na swoich ciałach czerwone plamy i pęcherze niewiadomego pochodzenia”, w książce Amy Stewart czytelnik znajdzie historie, w których występują znane postaci, chociażby matka Abrahama Lincolna czy uczestnicy ekspedycji Lewisa i Clarka.

 

Rośliny (i kilka grzybów oraz cyjanobakterie, zwane też sinicami) uporządkowane są w Zbrodniach roślin w kolejności alfabetycznej. Ułatwia to poszukiwania konkretnego, interesującego czytelnika gatunku. Oprócz rozdziałów poświęconych konkretnej roślinie, autorka stworzyła także zbiorcze rozdziały, w których opisuje kilka gatunków roślin o zbliżonych, szkodliwych właściwościach. Czytelnik ma więc okazję poczytać między innymi o „Trawnikach śmierci”, „Bukiecie strachów” oraz „Chwastach masowej zagłady”. Zarówno te zbiorcze fragmenty, jak i rozdziały poświęcone konkretnym gatunkom sprawiają, że czytelnik zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że o ile wiele otaczających roślin raczej go nie zabije, o tyle zbyt bliski z nimi kontakt może przyczynić się do poważnych oparzeń bądź reakcji alergicznych.

 

Zbrodniom roślin, oprócz doskonałej, lekkiej narracji towarzyszy także przepiękna szata graficzna. W tradycyjnych leksykonach roślin czytelnik natrafia na fotografie kwiatów, krzewów i drzew. Tu zdjęcia całkowicie zastąpiono ilustracjami oraz fantastycznymi akwatintami. Dzięki temu publikacja Amy Stewart przypomina raczej podstarzały podręcznik do alchemii. A do tego jest jeszcze bogatą w ciekawą treść i anegdoty książką przyrodniczą.

 

Publikacja Amy Stewart do lektura, którą warto mieć zawsze pod ręką. Okropieństwa, jakie czekają na nieświadomego człowieka ze strony roślin, są często niewyobrażalne. Niekoniecznie należy publikację przeczytać od deski do deski, jednak podstawowe informacje z dziedziny botaniki zawarte w książce niejednokrotnie mogą ustrzec czytelnia przed popełnieniem ostatniego w jego życiu błędu. Dbajmy zatem i szanujmy świat roślinny, ale traktujmy go także z należnym mu dystansem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Na półkach: Przeczytałem,


Świat roślin zawsze wydawał mi się na swój sposób tajemniczy. Ale czy naprawdę zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają ze strony tych, na pozór zupełnie niegroźnych botanicznych okazów? A może zwodzeni ich urokiem nie jesteśmy nawet w 1% świadomi tego, jak zabójcze potrafią być? Pamiętajcie - im piękniejsza roślina, tym większe prawdopodobieństwo, że zerwiecie ją pierwszy i ostatni raz.


 


Książka „Zbrodnie roślin” autorstwa Amy Stewart jest jedyna w swoim rodzaju. Podzielona na sekcje dotyczące szkodliwości danego przypadku umożliwia czytanie jej na dwa sposoby – według kolejności albo według tych właśnie sekcji. Świetna sprawa – później możemy wracać już tylko do tych roślin, które chcemy sobie przypomnieć, a zamiast wertować całą książkę – wiemy, do jakiej sekcji należała! Za najciekawsze części uznałam „zabójcze” oraz „sprawiające ból”, ale to kwestia czysto indywidualna – w tych „niebezpiecznych” oraz „nielegalnych” również można znaleźć wiele ciekawych przypadków.


 


Co jest drugą zaletą tej książki? Jej treść. Przyznacie, że ważna kwestia? Amy opisała dość trudny temat (botanika i toksykologia same w sobie potrafią być dość ciężkie nawet dla studentów biologii) w sposób bardzo przystępny i często sprawiający, że czytelnik uśmiecha się sam do siebie (nie dlatego, że dana roślina uśmierca w wyjątkowo nieprzyjemny sposób, gdzieżby tam !). Wybrałam kilka smaczków, które doskonale pamiętam. Ta książka uzupełniła bądź poukładała moją wiedzę wyniesioną z przedmiotu o wdzięcznej nazwie - „Historia toksykologii”. W końcu w każdym z nas jest taka cząstka, która lubi czytać o wszystkich możliwych złych rzeczach, które mogą się przytrafić (ale oczywiście na pewno nie nam!).


 


Tojad mocny, czyli aconitum napellus, znany również jako mordownik bądź ślina Cerbera (kłania się mitologia starożytnych Greków - to ten wielki piesio z trzema głowami)! Jest spotykany zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Ma ładne błękitnofioletowe kwiaty o fascynującym kształcie kapturka. Nie dajcie się zwieść! Wszystkie jego elementy są trujące. Jak wskazuje jego łacińska nazwa, tojad zawiera w sobie akonitynę, która była stosowana do znieczuleń miejscowych. Jednak jak to bywa przy roślinach, gdzie niewielka różnica w dawce może być katastrofalna w skutkach – została w wielu krajach wycofana z takiego użytku.


 


Inna ciekawa roślina to ayahuasca, czyli łac. banisteriosis caapi. W połączeniu z chacruną (łac. psychotria viridis) daje napój hoascę lub ayahuascę. Chacruna jest bezpieczna, dopóki nie zostanie przyjęta z inną rośliną – wtedy dimetylotryptamina, która jest w niej zawarta pozwala na osiągnięcie odmiennych stanów świadomości. Rośliny głównie spotykane w Ameryce Południowej, używają jej liczne grupy religijne w celu wywołania halucynacji bądź jak kto woli spotkań z duchami (szamańskie ceremonie muszą być przecież wiarygodne).


 


Te dwa przypadki to tylko kropla w morzu naszych roślinnych kryminalistów. Polecam tę książkę zarówno zagorzałym wielbicielom toksykologii i botaniki, jak i zupełnie zielonym w tym temacie – czyta się naprawdę przyjemnie i z uśmiechem.Regalia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
piotr-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Zbrodnie roślin Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Zbrodnie roślin Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Zbrodnie roślin Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Zbrodnie roślin Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Zbrodnie roślin Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów