Okładka książki - Akademia Pana Kleksa

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: nektrus

Jedynka z matematyki? Kartkówka z języka polskiego? To nic w porównaniu z tym, co dzieje się w szkole Pana Kleksa. Wariactwo, przeróżne historie i wiele ciekawych postaci. Akademia Pana Kleksa zabierze was w piękny i zwariowany świat, który tylko czeka na odkrycie.

Poznajemy Adasia Niezgódkę, który występuje jako nasz główny bohater. Trafił do niezwykłej szkoły, w której nie zazna żadnych „normalnych” lekcji szkolnych. Tutaj wszystko zostało odwrócone o 180 stopni, a nauczyciel jest naprawdę unikalną i niespotykaną postacią. Nie wolelibyście pograć globusem na boisku niż siedzieć w klasie? Wspaniały świat pokaże Wam wiele podobnych dziwactw, a takie lekcje jak przędzenie liter, czy kleksografia nauczą wielu „pożytecznych” rzeczy.

Jan Brzechwa napisał książkę, która zawróci nam w głowie. Był autorem wielu bajek i wierszy dla dzieci, ale Akademia Pana Kleksa jest jednym z jego największych dzieł. Stworzył ją podczas II wojny światowej, która była jednym z ważniejszych okresów jego twórczości.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2013-05-04, Przeczytałem, Mam,

Adam Niezgódka jest zwyczajnym dwunastoletnim chłopcem o bujnej rudej czuprynie. Spośród swoich rówieśników nie wyróżnia się niczym szczególnym. Może jedynie tym, że dotąd w życiu nic mu nie wychodziło. Aby pomóc swemu synowi, rodzice Adasia postanawiają wysłać go do Akademii prowadzonej prze pana Kleksa. A jest to szkoła doprawdy niezwykła, tak samo, jak prowadzący ją pan Kleks. W szeregi uczniów przyjmowani są jedynie chłopcy, których imiona zaczynają się na literę „A”. Dlaczego? Tego Wam nie zdradzę. Lekcje w Akademii są również osobliwe. Uczniowie pobierają nauki z zakresu kleksografii, czyli nauki odpowiedniego posługiwania się atramentem, czy też przędzenia liter polegającej na rozwijaniu wyrazów z książek i zwijaniu ich w kłębki nitek, które później można odczytywać palcami. Akademia otoczona jest murem, w którym znajdują się niezliczone furtki do innych bajek, do których pan Kleks wielokrotnie wysyła Adasia po różne sprawunki. Ale to zaledwie czubek góry lodowej tego, co można odnaleźć i przeżyć w murach Akademii. Chcecie poznać sekret szpaka Mateusza? Odbyć podniebny lot do pieskiego raju? Stawić czoła lalce o imieniu Alojzy? Zwiedzić fabrykę dziur i dziurek? Jeśli tak, musicie sięgnąć po „Akademię pana Kleksa” !

Któż z nas nie zna niezliczonych cudownych historii autorstwa Jana Brzechwy? Chyba nie ma takiej osoby, której obce byłyby bajki spisane jego piórem. „Kaczka Dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Na wyspach Bergamutach” to tylko nieliczne z jego utworów. Do najbardziej znanych należy z pewnością seria książek o przygodach pana Ambrożego Kleksa. Tego ekscentrycznego dziwaka z burzą wielokolorowych włosów, czarną jak smoła brodą i masą przyklejanych piegów poznały już całe pokolenia czytelników. Pierwsza część jego przygód, tj „Akademia pana Kleksa” po raz pierwszy została wydana w 1946 roku. Dziś, ponad siedemdziesiąt lat później, książka ta znajduje się w kanonie literatury dziecięcej.

Mimo iż historia pana Kleksa nie jest mi obca, postanowiłam ponownie sięgnąć po książkę i powrócić do czasów dzieciństwa. A wszystkiemu winne jest wydawnictwo Skrzat, które to postanowiło wypuścić na nasz rynek wznowienia największych dziecięcych bestselerów, do których z całą pewnością zalicza się „Akademia pana Kleksa”. Książka zwróciła moją uwagę pięknym, doprawdy starannym wydaniem. Twarda oprawa oraz odpowiednia wielkość czcionki to główne atuty tej pozycji. Do tego dochodzą interesujące i bardzo sympatyczne ilustracje autorstwa Surena Vardaniana, zarówno czarno – białe, jak i kolorowe. Dzięki temu wszystkiemu czytając po raz kolejny znaną mi już historię, miałam wrażenie, że odkrywam ją na nowo.

„Akademia pana Kleksa” zalicza się do historii, które wypada znać. Wstyd byłoby się przyznać do tego, że nie zna się jednej z najciekawszych i najlepszych książek wielkiego bajkopisarza jakim był Jan Brzechwa. To ponadczasowa i ponadpokoleniowa opowieść, która zawsze znajdzie swoich odbiorców. Tak było w przeszłości, jest obecnie i z pewnością będzie w przyszłości. Warto zadbać o to, aby nasze dzieci poznały niezwykłego człowieka, jakim jest pan Kleks. Nauczy je on bowiem, czym jest tolerancja względem drugiego człowieka oraz otaczającego nas świata, a także pomoże im pokonać ich słabości. Gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Link do recenzji
Avatar użytkownika - mirabelka_02
mirabelka_02
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super książka z dzieciństwa. Warto ją przeczytać.
Avatar użytkownika - asiab
asiab
Przeczytane:2017-01-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2017,
Książka pt.: " Akademia Pana Kleksa " , bardzo mi się podobała, ale nie dam sześciu gwiazdek, ponieważ niektóre przygody Pana Kleksa lub Adasia Niezgódki trochę mnie nudziły.
Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2016-08-20, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2016,
Wspaniały powrót do dzieciństwa
Avatar użytkownika - ROptymista
ROptymista
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pan Kleks to bohater, którego zapewne zna każdy Polak, potrafiący czytać. Brzechwa wykreował postać oraz jej otoczenie, od wielu już lat zachwycając kolejne pokolenia. Trudno zatem oceniać styl, umiejętność kreacji postaci, poprawne kreślenie akcji i inne elementy składające się na dobrą książkę, bowiem "Akademia Pana Kleksa" ma w sobie to wszystko. A może nawet więcej. Bowiem wiele osób kojarzy tę książkę, jak i całą trylogię z dzieciństwem oraz niezapomnianymi chwilami - a tak na czytelników działają tylko arcydzieła. Tych, którzy jeszcze nie czytali, serdecznie zachęcam do przeczytania powieści. Tych, którzy już czytali, nie trzeba zachęcać. recenzjeoptymisty.blogspot.com
Avatar użytkownika - Natawki
Natawki
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Najlepsza książka mojego dzieciństwa!
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka opowiada o panu Kleksie.Jest on trochę dziwny np. każe grać w piłkę globusem,uczniowie muszą się myć sokami.robi potrawy z szkła i wiele innych pomysłów.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2013-05-04, Przeczytałem, Mam,

Moja ocena: 5/6

Nie pamiętam z dzieciństwa lektury Pana Kleksa - może nie czytałam? Pamiętam film. Dziś, czytając synkowi, odkryłam Pana Kleksa zupełnie innego. Więcej w nim czaru niż w wersji filmowej. Tak czy inaczej, uwielbiam Pana Kleksa, choć wedle norm jestem za stara. Żałuję też, że nie mam piegów, muszę nabyć. ;)
Niezapomniany Ambroży Kleks i jego szkoła, w której uczniowie zgłębiają tajniki wielu bardzo niecodziennych przedmiotów.
Ukochana lektura z dzieciństwa.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6, 52 książki 2013,
,,Akademia pana Kleksa" to pierwsza powieść, a czwarte dzieło jakie napisał Jan Brzechwa. Kolorowa okładka jest miła dla oka, a narysowane karykatury od razu mówią nam, że powieść jest napisana z humorem. Ostatni raz książkę czytałem w czwartej klasie. W ramach wyzwania postanowiłem odświeżyć pamięć i przeczytać książkę. Kiedyś śmiałem się i uśmiech nie schodził mi z twarzy, gdy czytałem ,,Akademię pana Kleksa", a teraz wzdycham, gdy przypominam sobie te niezapomniane chwile. Głównym bohaterem powieści jest Adam Niezgódka, 12-letni chłopiec, który cały czas coś psuje i przez to rodzice zapisują go do akademii pana Kleksa. Do szkoły tej chodzą tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A, a uczy mówiący szpak, Mateusz. Akademia mieści się w ogromnym parku, który otacza mur. W murze tym znajdują się furtki do różnych bajek, od których Adam często chodzi po sprawunki. Chłopiec przeżywa niezapomniane przygody i nie raz wpada w tarapaty, z których wyciąga go pan Kleks. W każdym rozdziale poznajemy nową przygodę Adasia i na nowo wspominamy dawne czasy, w których z zapartym tchem czytaliśmy ,,Akademię...". Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman to znany polski pisarz pochodzenia żydowskiego, autor wielu tomików poezji, wierszy i powieści dla dzieci, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Jego największe dzieła to ,,Tańcowała igła z nitką" oraz ,,Akademia pana Kleksa". ,,Pan Kleks przyjmuje do swojej Akademii tylko tych chłopców, których imiona zaczynają się na literę A, bo
Avatar użytkownika - RattyAdalan
RattyAdalan
Ocena: 6, Czytam,
Zgadzam się! :)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Książkę warto przeczytac, przez odpowiednią grupę wiekową. Rozwija wyobraźnię, uczy szacunku, współpracy. Myślę, że jest to ważna pozycja.
Avatar użytkownika - oldzix
oldzix
Ocena: 4, Przeczytałem,
Niezbyt mi się podobała...
Akademia Pana Kleksa
Jan Brzechwa0
Okładka ksiązki - Akademia Pana Kleksa

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna właśnie przedziwną naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem...

Bajka o królu i inne wiersze.
Jan Brzechwa0
Okładka ksiązki - Bajka o królu i inne wiersze.

Wiersze dla dzieci....

Top 5 książek