Pan Kleks powróci? Będzie nowa ekranizacja książki Jana Brzechwy

Data: 2021-12-07 09:00:02 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Czy będzie nowy film oparty na książce Jana Brzechwy? Takie informacje od kilku dni pojawiają się w sieci, a za nowy projekt odpowiadać ma Maciej Kawulski. Czy realizacja filmu faktycznie dojdzie do skutku?

Obrazek w treści

Akademia Pana Kleksa jest jedną z najpopularniejszych lektur szkolnych, która od lat czytana jest przez uczniów szkoły podstawowej. Powieść Jana Brzechwy zaadaptowana została do filmu w 1984 roku, a teraz pojawiają się plotki o próbie kolejnej ekranizacji. Co o niej wiemy?

Nowa wersja Akademii pana Kleksa

Na Akademii pana Kleksa wychowały się miliony polskich dzieci. Film doczekał się czterech części, które wyreżyserował Krzysztof Gradowski. Były to Akademia pana Kleksa z 1984 roku, Podróże pana Kleksa z 1986, Pan Kleks w kosmosie z 1988 roku oraz Tryumf pana Kleksa z 2001 roku. 

Niemal po czterdziestu latach Akademia pana Kleksa ma powrócić do kin w odświeżonej wersji. Choć nowa ekranizacja znanej książki dla dzieci do niedawna pozostawała jedynie w sferze plotek, to nieco światła na nowy film rzuciła rozmowa przeprowadzona z reżyserem Maciejem Kawulskim dla magazynu „Elle Men”.

Może zainteresować cię także...

W wywiadzie Kawulski przyznał, że „od co najmniej 20 lat o Kleksa starały się wszystkie poważne grupy produkcyjne w tym kraju, wszyscy próbowali, nikomu się nie udało”. Teraz powieść Brzechwy spróbuje zekranizować reżyser filmu Underdog. Produkcją adaptacji powieści Jana Brzechwy miałoby zająć się z kolei studio dFlights.

Kto zagra pana Kleksa?

Postać Ambrożego Kleksa łączy się nieodzownie z Piotrem Fronczewskim, który wcielał się w tego bohatera we wszystkich czterech częściach filmu. Teraz reżyser planuje stworzyć nową kreację. Na ten moment nie znamy odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, kto wcieli się w rolę Ambrożego Kleksa, choć wiadomo, jacy aktorzy brani są pod uwagę.

Czytaj także: Fani "Frankensteina" mogą kupić mieszkanie, w którym żyła Mary Shelley 

Według medialnych doniesień, szansę na rolę w filmie mają mieć tacy aktorzy jak Paweł Deląg, Tomasz Kot, Maciej Musiałowski czy Rafał Zawierucha. To niezwykle ciekawe zestawienie. Na oficjalną decyzję dotyczącą odtwórcy roli głównego bohatera przyjdzie nam pewnie zaczekać. 

O czym będzie nowa Akademia pana Kleksa?

Akademia Pana Kleksa to adaptacja książki Jana Brzechwy, wydanej w 1946 roku. Opowiada historię Adasia Niezgódki, który wstępuje do tytułowej akademii. Naucza w niej Ambroży Kleks, który jest dziwacznym człowiekiem.

Czytaj także: Co obejrzeć w telewizji w tym tygodniu? Najciekawsze emisje filmów od 6 do 12 grudnia 2021 roku

Wersja z 1984 roku była filmem łączącym opowieść fantasy z musicalem. Pochodzą z niej popularne do dziś piosenki, jak chociażby Meluzyna w wykonaniu Małgorzaty Ostrowskiej. O współczesnej wersji na ten moment nie wiemy prawie nic. Nie mamy żadnych informacji, które wskazywałyby na to, jak będzie wyglądać odświeżona Akademia pana Kleksa, choć jak przyznał w „Elle Man” Kawulski, z książki Brzechwy pragnie wyciągnąć „to, co najlepsze”.

Książka Akademia pana Kleksa 

Akademia pana Kleksa to powieść Jana Brzechwy, która od lat zachwyca młodszych i starszych czytelników. Zanim w kinach pojawi się nowa wersja filmu, warto sięgnąć po książkę, którą wydało wydawnictwo Skrzat, którą można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

 

Źródło: onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Akademia Pana Kleksa
Jan Brzechwa15
Okładka książki - Akademia Pana Kleksa

Jedynka z matematyki? Kartkówka z języka polskiego? To nic w porównaniu z tym, co dzieje się w szkole Pana Kleksa. Wariactwo, przeróżne...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy