Po 110 latach zwrócono książkę do biblioteki

Data: 2021-12-06 15:01:47 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wypożyczona w 1911 roku książka została zwrócona do biblioteki po 110 latach. Biblioteka obliczyła, ile wypożyczający zapłaciłby kary za przetrzymanie! 

Obrazek w treści

Do publicznej biblioteki w Boise w amerykańskim stanie Idaho zwrócono książkę, która wypożyczona została… ponad wiek temu! Ku zaskoczeniu bibliotekarzy, tom zachował się w całkiem dobrym stanie, lecz nieznane są jego dokładne losy. 

Książka zwrócona po 110 latach 

Bibliotekarze przyzwyczajeni są do tego, że czytelnikom zdarza się oddać książkę po terminie. Pracownicy biblioteki w mieście Boise w USA nie spodziewali się jednak, że przyjdzie im odebrać książkę, która od dawna uznawana była za utraconą. 

Niedawno do książnicy trafiła publikacja Kate Douglas Wiggin New Chronicles of Rebecca, która wydana została na początku XX wieku. Z istniejącej wówczas biblioteki Boise Carnegie Library wypożyczona została w 1911 roku! Wypożyczający miał 2 tygodnie na przeczytanie i oddanie książki, ale… nie zrobił tego na czas. Książka trafiła do biblioteki dopiero po 110 latach! 

Nieznane losy zagubionego woluminu 

Bibliotekarze przyznają, że są zaskoczeni stanem publikacji. Mająca ponad 100 lat książka trzyma się całkiem nieźle: wszystkie strony zostały zachowane, tekst ani ilustracje nie wyblakły.

Może zainteresować cię także...

Według informacji umieszczonej przez bibliotekę na wewnętrznej stronie okładki, w 1911 roku za niezwrócenie książki w terminie naliczana była kara w postaci 2 centów za każdy tydzień. 

Jak wyliczyli bibliotekarze, za 110 lat zwłoki, do biblioteki zwrócić należałoby… 803 dolary! I choć biblioteka nie trzyma kart czytelników sprzed ponad 100 lat, to zapewnia, że dotychczasowy właściciel książki nie musi się martwić – kara została umorzona! 

 

Źródło: CNN.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje