Fani "Frankensteina" mogą kupić mieszkanie, w którym żyła Mary Shelley 

Data: 2021-12-03 09:00:03 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Mary Shelley w swoim pięćdziesięcioczteroletnim życiu mieszkała w wielu miejscach. W niektórych osiadała na dłużej, w innych spędzała tylko parę miesięcy. Teraz na sprzedaż jest mieszkanie, w którym autorka mieszkała przez około rok. 

Obrazek w treściFot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Mary Shelley to dziewiętnastowieczna poetka i powieściopisarka angielska. Do dziś jej najsłynniejszą powieścią grozy jest utwór Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz, którym zadebiutowała w wieku dwudziestu jeden lat. 

Burzliwe życie Mary Shelley

Pisarka była wyjątkową osobą. Już sam fakt urodzenia się jako córka wybitnych myślicieli i intelektualistów sprawił, że jej życie musiało być niezwykłe. Na jej losy wpłynęła również śmierć matki, która odeszła ze świata w dniu narodzin Mary. 

Czytaj także: Ile rubli warta była miłość Wokulskiego do Łęckiej?

Według wszystkich Mary Shelley była piekielnie bystrą młodą dziewczyną, a do tego niezwykle oczytaną. Nie dziwi więc, że autorka szybko zawróciła w głowie brytyjskiemu poecie Percy’emu Bysshe Shelley, który był już wówczas żonaty i miał dwójkę dzieci. 

Wielka ucieczka z Percym Shelleyem

Mary tuż po nawiązaniu romansu z żonatym mężczyzną, postanowiła wraz z nim uciec z kraju. Odbyli oni podróż po Europie, jednak z powodu braku środków do życia, zakochani musieli powrócić do Anglii. 

Czytaj także: Naprawia maszyny do pisania. Napisał do niego Tom Hanks

To właśnie tam kilkukrotnie zmieniali miejsce zamieszkania. Dezaprobata otoczenia sprawiała, że często się przeprowadzali. W latach 1815-1916 zamieszkali w dwupokojowym mieszkaniu w Bloomsbury, które aktualnie jest na sprzedaż. 

Fani Mary Shelley mogą zamieszkać w jej mieszkaniu 

Na stronie Mansion Global można znaleźć ofertę sprzedaży mieszkania Mary Shelley. To właśnie tam autorka Frankensteina mieszkała około roku. Aby zamieszkać w tym apartamencie, trzeba wydać 1,36 miliona dolarów. 

Jednak fani powieści grozy mogą być niepocieszeni. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł, mieszkanie jest bardzo przestronne i jasne. Dominują w nim jasne kolory oraz przez ogromne okna wpada wiele światła. 

Czytaj także: Nowa adaptacja „Trzech muszkieterów”

Nie wygląda to jak mieszkanie, w którym Mary Shelley mogłaby pisać swoją najpopularniejszą powieść. Jedyne co pasuje do klimatu, to cmentarz, który znajduje się 15 minut drogi od budynku.

Książka Frankenstein 

We wrześniu odbyła się aukcja pierwszego wydania powieści Frankenstein. Egzemplarz został sprzedany za 1,17 miliona dolarów. Jeśli chcielibyście przeczytać książkę Mary Shelley, można ją kupić w nieco przystępniejszych cenach w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Frankenstein
Mary Shelley13
Okładka książki - Frankenstein

Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy