Ile rubli warta była miłość Wokulskiego do Łęckiej?

Data: 2021-12-02 09:00:02 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Jak pamiętamy ze szkolnej lektury, Stanisław Wokulski był gotów wiele poświęcić, aby zaskarbić sobie cień sympatii Izabeli Łęckiej. Pewien facebookowy twórca policzył, ile rubli kosztowało bohatera Lalki to uczucie. 

Obrazek w treści
Fot. Biblioteka Narodowa / domena publiczna

Lalka Bolesława Prusa, mimo licznych zmian w kanonie lektur szkolnych, znajduje się w nim od dawna. Od lat wzbudza wiele emocji wśród uczniów szkół średnich. Na temat treści tej pozytywistycznej powieści powstały liczne memy, a nawet także fanfiction! 

Wokulski miał gest

Kilka dni temu na stronie na Facebooku Obliczenia i analizy w rapie pojawił się ciekawy post, w którym zostaje wyliczone, ile Wokulski wydał na Łęcką. Autor postu przeanalizował wszelkie wspomniane wydatki bohatera.

Co zauważa sam autor, bardzo istotną rolę w relacji Stanisława i Izabeli odgrywały pieniądze. Mężczyzna, aby zaskarbić sobie sympatię Łęckiej, próbował wkupić się w jej łaski. 

Ile bohater Lalki wydał na Izabelę Łęcką?

Autor postu na Facebooku dokładnie wyliczył, ile rubli wydał Stanisław. W pierwszej kolejności przedstawił on fakty podane w powieści. Są to między innymi: srebrna zastawa, kamienica czy klacz. Można przeczytać, że kosztowało to Wokulskiego niecałe 100 tysięcy rubli. 

Czytaj także: Bohater "Lalki" Prusa poszukuje ukochanej w Internecie

W powieści Lalka Bolesława Prusa mamy jednak wspomniane także wydatki, których cen nie podano. Lista jest jeszcze dłuższa, a co najbardziej imponuje, twórca fanpage’a oszacował, w jakich cenach w XIX wieku były takie atrakcje.

Czytaj także: Obrona Izabeli Łęckiej

Na stronie Obliczenia i analizy w rapie (na której jak widać pojawiają się nie tylko analizy tekstów muzycznych) można przeczytać, że rubel w przeliczeniu na współczesne czasu to mniej więcej 67 złotych. 

Ile warta była ta miłość?

Miłość Stanisława do Izabeli kosztowała go około 107 500 rubli. Autor zaznacza, że pewnych rzeczy nie da się przeliczyć, więc to spekulacja, jednak przygotowanie, jakie poczynił twórca strony, wydaje się bardzo rzetelne. 

Czytaj także: Oto najlepsze książki na zimę 2021!

Ponadto sam koniec wyliczeń ukazuje jeszcze dobitniej, jak wielkie Wokulski poczynił starania o pannę Łęcką. Mianowicie cały majątek bohatera wynosił około 450 000 rubli, więc bohater wydał na Izabelę 25% całego swojego dobytku. 

Czytaj także: Bolesław Prus. Życie na krawędzi

W przeliczeniu na czasy współczesne to około 7 202 500 złotych. Od razu nasuwa się pewne pytanie dotyczące otaczającego nas dziś świata. Jak to śpiewała Danuta Rinn: Gdzie ci mężczyźni?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lalka
Bolesław Prus29
Okładka książki - Lalka

Lalka Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Niepokonane
A. Kameron
Niepokonane
Nata i czarownice
Anna Andrusyszyn
Nata i czarownice
Poznaj Mszę Świętą
Régis Denel
Poznaj Mszę Świętą
Pokaż wszystkie recenzje