Bohater "Lalki" Prusa poszukuje ukochanej w Internecie

Data: 2021-09-10 08:37:26 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Internauci od kilku dni poszukują dziewczyny z pociągu, a właściwie – z ogłoszenia. Tajemniczy pasażer w ten sposób próbuje skontaktować się z dziewczyną poznaną w czasie podróży i podpisuje się jako… bohater z powieści Bolesława Prusa!

Obrazek w treści Bohater "Lalki" Prusa poszukuje ukochanej w Internecie [jpg]Fot. Biblioteka Narodowa / domena publiczna

Juliana Ochockiego – bohatera Lalki Bolesława Prusa – do tej pory kojarzono raczej z pragmatycznymi zainteresowaniami związanymi z nauką i techniką, w których nie było miejsca na miłość. Ogłoszenie, które od kilku dni jest hitem internetu, udowadnia jednak, że nawet w pozytywistach drzemie romantyczna dusza! 

Zaginiona dziewczyna poszukiwana przez Ochockiego 

Zwyczajne stało się poszukiwanie przypadkowo spotkanej dziewczyny lub chłopaka na wirtualnych słupach ogłoszeniowych, jakimi są profile spotted na Facebooku. Od kilku dni furorę jednak robi wpis, w którym jeden z pasażerów pociągu relacji Przemyśl-Poznań poszukuje współpasażerki. 

Urocza dziewczyno z Wrocławia lub jego okoli, którą spotkałem wieczorem w pociągu Przemyśl-Poznań w wagonie 16 w niedzielę 19.08.2021 – odezwij się, bo trzeba zrobić reasumpcję naszego spotkania

– można przeczytać na plakacie, który od kilku dni krąży w sieci. 

To, co zaskakujące, to sposób kontaktu. Mężczyzna prosi, by poszukiwana dziewczyna skontaktowała się z nim mailowo lub poprzez… profil na Facebooku, gdzie podpisuje się jako Julian Ochocki – dokładnie tak, jak bohater Lalki Bolesława Prusa

Pozytywista został romantykiem 

Przypomnijmy, że Julian Ochocki był kuzynem Izabeli łęckiej, w której zakochany był główny bohater powieści Prusa – Stanisław Wokulski. Życie Ochockiego podporządkowane było badaniom i nauce. Książkowy bohater marzył o odkryciu wielkich wynalazków, a ten w prawdziwym życiu – o odnalezieniu ukochanej. 

Na facebookowym profilu Juliana Ochockiego udostępniony został plakat wraz z podpisem: Niewiasta prawdopodobnie ma bielactwo, a jej oczy muszą spotkać się z tym plakatem! Dzięki wam ta historia nadal może skończyć się szczęśliwie. Jak widać nawet pozytywista na stare lata zostaje romantykiem

W sekcji z komentarzami z kolei odpowiedział natomiast… sam Stanisław Wokulski, pisząc o tym, że – gdyby wybranka jednak się nie odnalazła – to przyjmie bilety na koncert wokalistki Sanah, o czym mowa jest w samym ogłoszeniu. 

Może zainteresować cię także...

Z autorem profilu Juliana Ochockiego skontaktowała się wrocławska TVP – jak się okazuje mimo tłoku w pociągu, autorowi plakatu i poszukiwanej dziewczynie udało się zamienić parę zdań. Ze względu na „przetasowania podróżnych” kobieta usiadła na zwolnionym miejscu nieco dalej, przez co nie było szans na dalszą rozmowę. 

Lalka – maturalna klasyka 

Powieść Bolesława Prusa od lat pozostaje jedynym z maturalnych pewniaków, bo – jak zauważają maturzyści i ich nauczyciele – stosunkowo często pojawia się na tym egzaminie. 

Mimo licznych zmian w kanonie lektur szkolnych, Lalka od lat zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w spisie lektur obowiązkowych. Oznacza to, że maturzyści – czy tego chcą, czy nie – muszą znać całą powieść Prusa. 

Może zainteresować cię także...

Lalka ostatnim razem na maturze z języka polskiego pojawiła się w 2021 roku. Wówczas maturzyści musieli odnieść się do lektury, jeśli chcieli zrealizować pierwszy z tematów wypracowania: Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?.

Lalkę kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lalka
Bolesław Prus29
Okładka książki - Lalka

Lalka Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje