Znamy nominowanych do Paszportów Polityki 2021

Data: 2021-12-07 20:43:45 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ujawniono listę twórców nominowanych do Paszportów Polityki 2021. W kategorii literatura o nagrodę zawalczą Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański oraz Łukasz Barys.

Obrazek w treścifoto: ⓒ POLITYKA / Leszek Zych (od lewej: E. Łapczyńska, G. Uzdański, Ł. Barys).

We wtorek 7 grudnia 2021 zaprezentowano nominowanych do tegorocznej edycji nagrody Paszporty Polityki. Tym razem o Paszport w kategorii literatura konkurować będzie dwóch autorów oraz jedna autorka.

Kto jest nominowany do Paszportów Polityki 2021?

W kategorii literatura do Paszportów Polityki nominowano Elżbietę Łapczyńską (za Bestiariusz nowohucki), Grzegorza Uzadańskiego (nominowany za powieść Wypiór) oraz Łukasz Barys (nominację przyniosła mu książka Kości, które nosisz w kieszeni). W dalszej części artykułu przybliżamy szczegółowe sylwetki pisarzy.

Czytaj także: Finał Paszportów Polityki 2020 przełożony z powodu Narodowej kwarantanny

Oprócz twórców związanych z literaturą, do Paszportów Polityki nominowano w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa oraz w kategoriach specjalnych: kultura zdalna i kreator kultury.

Paszporty Polityki 2021 – nominowani w kategorii literatura   

Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy artystów nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki w kategorii literatura:

Elżbieta Łapczyńska

Elżbieta Łapczyńska urodziła się w 1987 roku. Zawodowo zajmuje się copywritingiem, choć związana jest także z teatrem oraz literaturą dla najmłodszych. W swoim dorobku ma dramaty oraz komiksy i publikacje dla dzieci. W przeszłości nominowana była w konkursach filmowych oraz teatralnych. W grudniu 2020 roku nakładem Biura Literackiego ukazała się jej debiutancka książka  Bestiariusz nowohucki, w której autorka przenosi czytelników do Nowej Huty i „odsłania świat dziwności, kopniętej metafizyki, ale i do bólu realnej cielesności oraz brutalności pracy”.

Grzegorz Uzdański

Grzegorz Uzdański to pisarz i poeta, a jednocześnie doktor filozofii UW oraz były nauczyciel społecznego gimnazjum. Zadebiutował nominowaną do Nagrody Conrada książką Wakacje, następnie wydał powieść Zaraz będzie po wszystkim. W międzyczasie pochłonęły go social media – na Facebooku założył stronę z pastiszami Nowe wiersze sławnych poetów, które tego roku ukazały się w formie książki. Do Paszportów Polityki Uzdański nominowany został za książkę Wypiór, będącą poematem dygresyjnym poświęconym wampirowi – Adamowi Mickiewiczowi.

Łukasz Barys

Łukasz Barys urodził się w 1997 roku w Pabianicach; w 2020 roku ukazał się jego debiutancki tomik poetycki Wysokie słońce. Do miasta rodzinnego Barys powraca w swoją powieść Kości, które nosisz w kieszeni, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Cyranka. Pabianice mają być portretowane „od strony kości”, w mieście przenika się świat zmarłych i żywych.

Paszporty Polityki – znana nagroda kulturalna

Paszporty Polityki to jedna z najpopularniejszych polskich nagród honorująca artystów, w tym pisarzy. Za nominację twórców do nagrody odpowiadają literaturoznawcy, krytycy literaccy oraz dziennikarze.

Może zainteresować cię także...

Nagroda polskiego tygodnika przyznawana jest od 1992 roku. W przeszłości nagradzani byli m.in. Teodor Parnicki, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Andrzej Sapkowski, Jerzy Pilch czy Dorota Masłowska. Laureatów tegorocznej nagrody poznamy 18 stycznia 2022 roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bestiariusz nowohucki
Elżbieta Łapczyńska0
Okładka książki - Bestiariusz nowohucki

Nowa Huta, lata 50. Tu powstaje kombinat-kolos i miasto-labirynt. Wykuwa się tu także nowy człowiek – produkt nieudany i popsuty. Wielowątkowa opowieść...

dodaj do biblioteczki
Reklamy