Andrzej Sapkowski


Urodził się w 1948 w Łodzi, najpopularniejszy w Polsce autor opowiadań i powieści fantasy. Z wykształcenia jest ekonomistą i handlowcem.

Popularność zdobył dzięki cyklowi opowiadań i powieści o wiedźminie Geralcie. Wiedźmin to mutant, od dzieciństwa wyszkolony do walki z potworami najemny morderca, którego trening ten nie pozbawił jednak wewnętrznego kodeksu etycznego. Zarazem cyniczny i szlachetny porównywany jest do chandlerowskiego Philipa Marlowe'a. Świat, w którym rozgrywa się akcja opowieści o wiedźminie, czerpie wiele z Tolkiena, zawiera jednak także odniesienia do mitologii słowiańskich.

Twórczość fantasy Sapkowskiego charakteryzuje się, oprócz typowej dla tego gatunku wartkiej akcji dziejącej się w wyimaginowanym świecie zaludnionym przez ludzi, elfy, krasnoludy itp., swoistym barwnym językiem przypominającym nieco Trylogię Sienkiewicza oraz rodzajem żartobliwej gry z czytelnikiem polegającej na setkach odniesień do światowego kanonu powieści fantasy (Conana, Tolkiena, Diuny itp.), a także odniesień do polskiej literatury klasycznej (zwłaszcza Sienkiewicza i Słowackiego) oraz tradycyjnych legend germańskich, celtyckich i słowiańskich. Jednak pod płaszczykiem żartu i wartkiej akcji ukrywa się często głębsza refleksja.

Andrzej Sapkowski jest wielokrotnym laureatem wszystkich najważniejszych polskich nagród za utwory fantastyczne, a jego książki stale goszczą na listach bestsellerów. W roku 1997 otrzymał nagrodę PASZPORT POLITYKI przyznawaną przez ten prestiżowy tygodnik twórcom, którzy mają szanse promować polską kulturę na świecie.

Andrzej Sapkowski stracił sympatię części swoich fanów przychodząc na spotkania z nimi w stanie nietrzeźwym.

W roku 2005 skandal wywołała wypowiedź Sapkowskiego, że "biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy - Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego...". Wypowiedź ta miała miejsce podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon", w podpoznańskim Błażejewku, 27 sierpnia 2005. Według komentarzy w prasie była to wypowiedź rasistowska, większość komentarzy uczestników konwentu wskazuje jednak na to, że była to jedynie ironiczna prowokacja.

"Sapkowski ma fenomenalny dar narracji, wymyślania sensacyjnych wydarzeń, tworzenia sugestywnego nastroju, stopniowania napięcia. Tudzież olśniewające, z lekka cyniczne poczucie humoru..." (Jacek Sieradzki, "Polityka")


Źródło: www.wikipedia.org

Książki autora

Newsy

Publikacje

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
Valancy92 2019-12-26 00:12:36
Cytaty Autora

(...) ja, Yarpen Zigrin, tchórz, zdrajca i renegat, twierdzę, że nie powinniśmy się nawzajem zabijać. Twierdzę, że musimy żyć. Żyć tak, by później nie musieć nikogo prosić o wybaczenie (...) Do stu diabłów! Lepiej zginąć, niż żyć ze świadomością, że zrobiło się coś, co wymaga wybaczenia.


Więcej

Nie ma czegoś takiego jak uczciwa walka. W walce wykorzystuje się każdą przewagę i każdą sposobność, jaka się nadarza.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy