Okładka książki - Czas pogardy

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7054-091-0
Dodał/a książkę: Autor X

Tom drugi wychwalanej przez krytykę i uwielbianej przez czytelników wiedźmińskiej sagi. Świat Ciri i wiedźmina ogarniają płomienie. Nilgaard najeżdża na sprzymierzone królestwa. Czy spełni się złowroga przepowiednia?

Kup książkę Czas pogardy

Avatar użytkownika - Biały
Biały
Dziwny sen...   Aplegatt, goniec, miał za zadanie dostarczyć kolejne wiadomości kolejnemu odbiorcy. Na tym polegał jego zawód. Podróż trwała już kilka dni. Starał się jej nie przerywać niepotrzebnie, ale co jakiś czas zatrzymywał się w przeróżnych karczmach. Chciał zwyczajnie odpocząć oraz dać chwilę wytchnienia swojemu koniowi. Pewnego razu, wyruszając w drogę po spędzonej w jednej z takich karczm nocy, spotkał na podwórzu zielonooką dziewczynkę. Postanowił zamienić z nią kilka słów... Rzadko ucinał pogawędki bez potrzeby, tym bardziej z nieznajomymi. Tym razem zrobił wyjątek. Dziewczynka jednak okazała się bardzo nierozmowna. Wspomniała tylko o swoim śnie... Mówiła o niebezpieczeństwie, które nadleci na szarych piórach i o piasku. Gorącym od słońca piasku. Goniec nie zrozumiał sensu tej wypowiedzi... Nie wiedział, że to było ostrzeżenie. Nie wiedział, że to była przepowiednia... Dziewczynka zawołana przez czarnowłosą, piękną kobietę, bez pożegnania poszła w jej stronę. Niedługo potem razem z nią odjechała. Na imię miała Ciri – tak tytułowała ją owa kobieta. Mężczyzna nie miał pojęcia, że spotkał Lwiątko z Cintry, Cirillę, księżniczkę. Nie wiedział, że spotkał Dziecko Niespodziankę, przeznaczenie białowłosego wiedźmina. Wiedźmina, na którego później przez przypadek również trafił...   Ciche niebezpieczeństwo nadlatujące na szarych ...

Opinie o książce - Czas pogardy

Avatar użytkownika - SlasheE
SlasheE
Przeczytane:2017-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017, Wyzwanie - fantastyka 2017,
,,Czas pogardy" to druga część (jeśli stricte chodzi o sagę) o przygodach Geralta z Rivii. Jest to uosobienie wszystkiego tego, co powinna zawierać dobra książka. Polityka, wojna, czas pogardy. Jest tam też miejsce na samotność i zdradę, ale także na miłość, która być może nie jest okazywana w klasyczny sposób, jaki znamy z dzisiejszego świata. Nie zmienia to jednak faktu, że ten wątek przewija się niemal cały czas. Geralt szuka Ciri, a Ciri szuka Geralta. Czy to nie przeznaczenie? Mamy tutaj do czynienia z przeobrażeniem się Ciri. Po przemowie Margarity Laux-Antille, Ciri buntuje się i kompletnie zmienia swoje zachowanie. Margarita powiedziała jej, że nie można tracić czasu na brak zdecydowania i wahanie, że trzeba chwytać życie za grzywę. Ciri, która nie ma ochoty jechać do szkoły w Aretuzie - wiedząc, że będzie tam zamknięta jak więzień - postanawia skorzystać z rady Margarity. Wbrew planom, jakie ma wobec niej Yennefer, dziewczynka buntuje się i ucieka, zostawiając jedynie krótki list z przeprosinami i wyjeżdża na poszukiwanie Geralta. Po wejściu w teleport, Ciri zostaje przeniesiona na pustynię Korath. Odbywa tam wyczerpującą wędrówkę, po czym zostaje znaleziona przez wysłanników Emhyra - cesarza Nilfgardu. Książka kończy się, a człowiek odczuwa totalny niedosyt...
Wojna się zaczęła. Wszyscy wiedzą już o Lwiątku i każdy snuje plany na przyszłość z nim związane. Armie padają, sojusze się zrywają, zaufanie ginie a sytuacja szybko się zmienia. Zjazd czarodziejów może przynieść niespodziewane zakończenie. Geralt nie może zachować neutralności - musi wybrać czyjąś stronę żeby móc ocalić to na czym mu najbardziej zależy.
Nie wiem, jak Sapkowski to robi, że każda jego książka tak wciąga, i to pomimo wszelakich niedociągnięć. To jedna z niewielu serii, której nigdy nie mam dosyć. Skończę jeden tom, zabieram się za następny, połykam natychmiastowo... i tak dalej, i tak dalej. Szkoda, że seria ma tylko 5 części - to, co napisane, nie zaspokaja, wręcz przeciwnie, budzi apetyt na kolejną przygodę z Wiedźminem, Ciri, a nawet Yennefer. :3 To, co najbardziej cenię u Sapkowskiego, to cięty humor i swada, z jaką opowiada swoje historie. Zazwyczaj spisuję najlepsze cytaty z książek do mojego zeszytu, ale tu SIĘ NIE DA. Cała seria to jeden wielki cytat. Niech to będzie najlepszą rekomendacją....
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Niby zwykła podróż Ciri i jej opiekunki Yen na zjazd czarodziejów. Nie, to nie mogło się skończyć normalnie. Dziecko Starszej Krwi ciągle jest obiektem nilfgardzkiego pożądania,a za jej głowę wyznaczona jest sroga nagroda. Ciri za to świetnie sobie radzi i nie da się tak łatwo schwytać. Odrzucenie, samotność, złość, nienawiść to łączy ją z innymi, takimi jak ona, dziećmi czasu pogardy. Sagę o wiedźminie się albo kocha, albo nienawidzi. Zdecydowanie jestem w tej pierwszej grupie. W całej książce jedynym minusem dla mnie był opis wydarzeń na Patelni. Niby ekscytujące i ciekawe, ale ta walka ze stworami nie równa się walce wiedźmina. Widać było bezradność i rozdarcie Falki, co w sumie nie dziwi, bo iście rozdarta jest na co najmniej dwa światy.
Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 5, Przeczytałem, Chcę :), 52 książki w 2016 roku,
Ciri po szkoleniu z Yennefer wyrusza do szkoły dla czarodziejek. W tym miejscu odbywa się zjazd czarodziejów, którzy mają zdecydować o swojej postawie wobec zbliżającej się wojny. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Następuje przewrót, a Gerald znajduje się w niewłaściwym miejscu i czasie.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Wojny, knowania, spiski, brutalność a w tych wszystkich politycznych sprawach musi się odnaleźć nasz Wiedźmin. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj również Ciri, którą strasznie polubiłam. Książce oczywiście nie brakuje czarnego humoru, ciętego języka ale także odrobiny romantyzmu. Wspaniały, wciągający, pełen magii świat od którego nie idzie się oderwać.
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Drugi tom epickiego cyklu opowiadającego historię wiedżmina- Geralda z Rivii, Ciri- potomkini władców Cintry i czarodziejki Yennefer. Tym razem dziewczynka pod jej opieką ma pójśc do szkoły dla czarodziejek w Aretuzie. Ta jednak postanawia uciec podczas wizyty w łaźni u przyjaciółek Yennefer, na które przypadkowo natknęła się w mieście po udanej walce z wiwerną. Jednak gdyby nie to Gerald nie pogodziłby się z nią i nie przystał na propozycję towarzyszenia jej podczas balu w pałacu w Loxii, który miał poprzedzac zjazd czarodziejów. Niestety w wyniku nieprzewidzianych sytuacji, wybucha walka na zamku, a nasi bohaterowie zostali rozdzieleni. Czy uda im się znowu spotkac?
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
Avatar użytkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2015-03-19, Przeczytałam,

Ciri wraz z Yennefer wyruszają na zjazd czarodziejów. Ciri nie jest zadowolona, ponieważ właśnie tam pójdzie do szkoły dla czarodziejek. Pragnie zobaczyć się z Geraltem przed pójściem do "więzienia". W tym samym czasie Geralt podróżuje za czarodziejkami, by je chronić. Wojna coraz bardziej się rozprzestrzenia, niosąc ze sobą krwawe żniwo, które tworzy czas pogardy. A kluczem do zwycięstwa jest mała jasnowłosa dziewczynka – Ciri. Czemu wszyscy szukają następczyni trony Cintry? Jak skończy się zjazd czarodziejów? Czy wojna kiedykolwiek się zakończy?
Wielokrotnie opowiadałam Wam historię moją i "Sagi o Wiedźminie". Po przeczytaniu już czterech części jest ona dla mnie sentymentalna. Do dzisiaj nie mogę nadziwić się, jak bardzo przypadła mi do gustu. Na razie żadna część nie zawiodła mnie, co bardzo rzutuje na ogólną ocenę serii. Sapkowski stał się moim mistrzem fantastyki. A "Czas pogardy" był tak samo dobry, jak pozostałe części, jeśli jeszcze nie lepszy.
Zachwyca mnie styl autora. Jest fenomenalny. Gdy czytam, przenoszę się do innego świata, który na okres lektury staje się moim domem. Ten świat jest idealnie wykreowany. Nie ma się poczucia pustki lub braków. Granice są tak wielkie, że nasza głowa nie jest w stanie tego pojąć. Możemy tylko sobie wyobrażać, jak może wyglądać ten świat, planeta. Działa on na innych zasadach niż nasz, ale jest na tyle realny, byśmy mogli poczuć się jak u siebie. Z czasem przyzwyczajamy się do niego i wiemy, czego się spodziewać. W pierwszym opowiadaniu nie wiedziałam nic o nim i czytałam z zaciekawieniem. Teraz już wracam do niego jak do starego przyjaciela, którego nie widziałam wiele lat.
Mam wrażenie, że przy każdej części piszę to samo. I pewnie tak jest, ale właśnie ten fakt potwierdza, że Sapkowski ani na chwilę nie schodzi z poziomu. Tak samo jest z bohaterami. Opowiadania są bardziej nastawione na samego Geralta. Natomiast ta część, jak i poprzednie, pokazują nam całą gamę różnych charakterów i zachowań. Podziwiam autora za stworzenie tylu postaci, poświęcając przy tym każdemu odpowiednią ilość czasu. Ani razu nie czułam niedosytu związanego z jakąś postacią, a jak już się to zdarzało, nie było wątpliwości, że to ma służyć zaciekawieniu czytelnika. Przywiązałam się do bohaterów i traktuję ich jak najbliższych mi przyjaciół. Razem z nimi przeżywam wszystkie przygody, które nie zawsze chciałabym przeżyć, ale przyjaciół nie pozostawia się samych. Mimo wszystkich przeszkód, idzie się dalej i walczy o szczęście.
Jedyną rzeczą, na jaką mogę ponarzekać, jest polityka. Te wszystkie wojny, intrygi są dla mnie czarną magią. Dlatego czasami nudziłam się. Jest to temat, na który nie posiadam żadnej wiedzy i nie jestem w stanie zrozumieć, czemu dzieje się tak, a nie inaczej. Jednakże wiem, dlaczego autor poświęca temu tyle czasu. Bez tego powieść nie miałaby sensu. Jest to książka częściowo o wojnie, więc jej opisy są niezbędne. Mnie pozostaje dokładne czytanie i próbowanie zrozumieć, jaki to ma sens.
"Saga o Wiedźminie" jest serią, która albo się pokocha całym sercem, ale znienawidzi. Nie spotkałam ani jednej osoby, która miałaby pośrednie zdanie na jej temat. Ja pokochałam ją całym sercem i przeżyłam z nią wiele miłych chwil. Mam nadzieję, że będzie ich o wiele więcej. Polecam ją każdemu fanowi fantastyki. Warto chociaż spróbować. W końcu to klasyk.

Avatar użytkownika - radex
radex
Przeczytane:2014-09-25, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
To druga część sagi o wiedźminie. Opisane są w niej dalsze losy wiedźmina Geralta i jego Lwiątka z Cintry. Nie mogę za dużo powiedzieć o tej książce, ponieważ jest utrzymana w bardzo podobnym stylu co poprzednia część. W niektórycch częściach jestem pod ogromnym podziwem dla odwagi głównych bohaterów, ponieważ wiem, że sam nigdy bym się na cos takiego nie odważył. Polecam, tak samo mocno jak wszystkie poprzednie książki z tej serii.
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013 ,
Właściwa kontynuacja świetnie zapowiadającej się książki. Czuję, że Sapkowski stanie się moim stałym towarzyszem w najbliższym czasie.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę. (Ocena: t. 1-7 - 6/6)
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2013,
Po początkowej (ponownej oczywiście) lekturze opowiadań o Wiedźminie, zabrałam się za sagę. Jej drugi tom - "Czas pogardy" trochę mnie zawiódł i spowodował, że muszę trochę odpocząć od Sapkowskiego. Niby wszystko super, niby nic się nie zmieniło, ale jakoś za dużo polityki, za mało ludzi - szczególnie Wiedźmina. Co nie znaczy, że zostawiam Sapkowskiego na dłużej - jedna książka z innej beczki i wracam - pamiętam przecież jak cudne są kolejne. Tak czy owak polecam! To książka dobra, ale nie aż tak dobra, do jakich autor nas przyzwyczaił.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Bardzo dobra lektura. Książka trzyma poziom opowiadań. Właściwie to nic więcej o niej nie powiem, bo połknąłem ją niczym dzieciak niezdrowe żarcie z MC Donald's, po czym zapomniałem niemal o niej.
Avatar użytkownika - Max
Przeczytane:2013-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ryznarekk
ryznarekk
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
I kolejna część Sagi o Wiedźminie za mną. Muszę powiedzieć, że po opiniach innych spodziewałam się, iż wypadło to dużo gorzej, ale wcale tak nie było. Już na samym początku urzekły mnie opowieści o "żelaznej dupie", potem było lepiej. Przez prawie całą książkę akcja nie posunęła się jakoś specjalnie do przodu, ale wiadomo, że pan Sapkowaki chce to skrupulatnie, dokładnie i ślicznie opisać. Mam jednak wrażenie, że to już nie bardzo jest saga o wiedźminie. Raczej o małej, zagubionej wiedźmince/czarodziejce, która zaczyna sobie wieszczyć. Oczywiście wszystkie sceny z Yennefer i Geraltem są na plus (mimo ich rzadszego występowania), ale wyraźnie spełniają się słowa smoka Trzy Kawki z któregoś opowiadania: oni nigdy nie będą razem. Bo przecież cały czas są osobno, a spotykają się raz na przysłowiowy ruski rok. Łączy ich Ciri, a Ciri teraz jest daleko z tymi dziwnymi Szczurami. Uczy się zabijać - nie walczyć, bo to już opanowała, ale zabijać. Z zimną krwią, bez skrupułów. Zachodzę w głowę, co będzie z Konikiem, bo nie wierzę w to, że on był tu tylko przez chwilę, a poza tym jestem też ciekawa, co się stanie z Ciri (wśród Szczurów znaną jako Falka - to było dla mnie zaskoczenie) i jak zakończy się ten wielki najazd Nilfgaardu. Oczywiście jestem też głodna spotkań Yennefer i Geralta, perypetii Jaskra, kolejnych rozdziałów pełnych wiejskiej gwary i rozstrzygnięcia losu Ciri - czy ona w końcu będzie zgubą, czy ratunkiem?
Avatar użytkownika - daria02
Przeczytane:1999-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Sapkowski Andrzej,
Maladie i inne opowiadania
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Maladie i inne opowiadania

Najlepsze z najlepszych. Barwne i przewrotne. Zbiór zawiera dziesięć opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pisanych w różnych okresach życia i poruszających...

Narrenturm
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Narrenturm

Koniec świata w Roku Pańskim 1420 nie nastąpił. Nie nastały Dni Kary i Pomsty poprzedzające nadejście Królestwa Bożego. Świat nie zginął i nie spłonął...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński