Okładka książki - Ostatnie życzenie

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2000
ISBN: 83-7054-061-9
Dodał/a książkę: Autor X

Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności Geralt wnosi nasze problemy, mitologie i ówczesny punkt widzenia. Przewrotne i wzruszające opowieści, które są wprowadzeniem do kilkutomowej sagi.

Kup książkę Ostatnie życzenie

Opinie o książce - Ostatnie życzenie

Avatar użytkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2015-01-17, Przeczytałam,
Geralt jest wiedźminem. Zajmuje się zabijaniem potworów za pieniądze. Nie jest to zwykły człowiek. Nawet nie jest zwykłym wiedźminem. Ma swój kodeks, swoje prawa, których przestrzega. Nigdy nie zabija, jeśli nie musi. Gdy tylko to możliwe odczynia urok. Wędruje po dolinach i górach w poszukiwaniu pracy. W swojej profesji trafia na różnych ludzi. Niektórzy pragną uczciwie mu zapłacić i dać pracę godną wiedźmina, inni pragną go wykorzystać do swoich niecnych czynów. Aż w pewnym momencie przyszedł czas, gdy Geralt wybrał się do świątyni Maltate. Tam znajduje swoje wspomnienia i być może przyszłość. "Saga o Wiedźminie" to była dla mnie jedna z największych zagadek literackich, z jaką się spotkałam. Nie miałam żadnej wiedzy o tej sławnej serii Sapkowskiego poza świadomością, że jest to fantastyka. Dużo osób polecało mi ją. Wiele też twierdziło, że to seria nie dla dziewczyny. Nie ma prawa spodobać się niewinnej istotce o różowych skarpetkach. Jednak ja nigdy nie byłam zbyt dziewczęca (w stereotypowym mniemaniu), dlatego właśnie postanowiłam sięgnąć po początek historii. Uważałam, że to wstyd nie przeczytać, a co dopiero w ogóle nie wiedzieć, o czym jest Wiedźmin. W końcu to klasyka naszej polskiej fantastyki. Czy żałuję, że przeczytałam ten 0.1(?) tom? Odpowiedź jest prosta i brzmi nie. Każdy aspekt książki bardzo mi się spodobał i uważam, że ...
Avatar użytkownika - flokete
flokete

Pierwsza część słynnej serii Andrzeja Sapkowskiego składa się z kilku opowiadań, a jedno z nich jest kontynuowane z przerwami. Początkowo byłam niechętnie nastawiona do tego zabiegu, lecz potem zmieniłam zdanie, ponieważ takie rozmieszczenie sprawia, że książkę czyta się o wiele szybciej. Nie musimy się też męczyć z zapamiętywaniem różnych szczegółów wiedźmińskiego świata, bo każde opowiadanie (oprócz tego, które wymieniłam wcześniej) przedstawia odrębną historię z życia Geralta, a jest ich naprawdę wiele (szczegółów, rzecz jasna).
No właśnie, co z elementami świata przedstawionego? Jak dla mnie, nic dodać nic ująć. Andrzej Sapkowski stworzył tak klimatyczny i magiczny świat fantasy oparty na mitologii słowiańskiej, że czytelnik z łatwością wciągnie się w wir wydarzeń. Sprzyja temu również szybka i wartka akcja, czyli nieodłączny warunek opowiadań. Fabuła zaś, co prawda nie ciągnie się na tyle długo, aby się nad nią rozpisywać, ale jest naprawdę ciekawa i tajemnicza, a to z kolei w połączeniu z wyjątkowym charakterem Geralta tworzy mieszankę doskonałą. Główny bohater jednocześnie jest tak intrygujący i zagadkowy, że póki nie dowiemy się wszystkiego o jego przeszłości, nie odetchniemy spokojnie.

Wiedźmin: Ostatnie życzenie to książka, która nie bez powodu zyskała taką sławę. Po pierwsze, wyrazisty i jedyny w swoim rodzaju główny bohater. Po drugie, tajemniczy i klimatyczny świat. Po trzecie, szybka akcja i dużo wydarzeń. Książkę czyta się w mgnieniu oka i jest ona bez wątpienia warta uwagi.

Dla kogo:
miłośników fantasy i mitologii słowiańskiej,
tych, co lubią formę opowiadania,
tych, co pragną przeczytać coś porządnego,
tych, co lubią książki z wyrazistym/-mi bohaterem/-rami

Moja ocena:
Pozostaje mi tylko zabrać się za pozostałe części serii - 8/10

Avatar użytkownika - Aksyd
Aksyd
Przeczytane:2017-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam, wyzwanie fantastyka 2017,
Na początku chcę bardzo podziękować, za "wyzwanie fantastyka". Inaczej nigdy nie sięgnęła bym po Wiedźmina. A teraz jestem absolutną fanką! Każdy rozdział to nowe opowiadanie, niezwykle magiczne. Bardzo często budziły się we mnie nieśmiałe skojarzenia, ze znanymi mi już baśniami i bajkami. Walka ze Strzygą, mistrzostwo! Dziękuję, dziękuję, dziękuję!
Avatar użytkownika - Valancy92
Valancy92
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Ulubione,
Zaczynając książkę, nie byłam do niej szczególnie przekonana. Kończąc, postanowiłam sobie, że przeczytam całą serię od deski do deski. Poczucie humoru Sapkowskiego wyjątkowo przypadło mi do gustu, podoba mi się też pomysł rozprawienia się z baśniami, legendami i powiedzonkami. Postacie są trójwymiarowe i zbudowane konsekwentnie. Naprawdę, trudno się dziwić, że Geralt z Rivii jest znany na całym świecie. Uwaga: odradzam czytać w miejscach publicznych, ponieważ lektura grozi nagłymi napadami śmiechu. ;)
Avatar użytkownika - Agusiaaa15
Agusiaaa15
Przeczytane:2016-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 2016 - 12 książek,
Bardzo przyjemnie się czyta. Całość jest ujęta w klamrę - wydarzenia ze świątyni Melitele są pretekstem do przypomnienia sobie lub opowiedzenia wydarzeń z przeszłości. Tworzy to osobliwe wrażenie poznawania bohatera od drugiej strony, jakby Sapkowski wrzucił nas w środek powieści zmuszając do poszukiwania informacji samemu.
Do "Wiedźmina" wracam właśnie po latach... Coś mnie do niego ciągnęło, coś pchało, coś mówiło, że czas na "powtórkę z rozrywki". A mało która "rozrywka" tak bawi, uczy, wzrusza jak "Wiedźmin" właśnie. Książka trafiła na czas decyzji, rozważania, nostalgii, jaka mnie ostatnio dopadła. I zburzyła mi w głowie cały pozorny porządek. No ale do rzeczy. "Ostatnie życzenie" to zbiór opowiadań wprowadzających nas w świat Geralta z Rivii, wiedźmina. Wiedźmin, jak to wiedźmin, wędruje, zabija potwory, pobiera za to zapłatę, spotyka ludzi i nie-ludzi na każdym kroku, na każdym kroku stając twarzą w twarz z ich mniej lub bardziej ludzką naturą. Wszyscy wiedzą, że wiedźmin nie jest człowiekiem, że jest kimś "mniej", że to wyprany z emocji mutant. Dlaczego więc ciągle napotyka na dylematy moralne, dlaczego wciąż jest zawieszony między dobrem a złem, dlaczego czuje, kocha, przywiązuje się, a wreszcie: boi się jak człowiek? Nie przesadzę, jeśli powiem, że to nie tylko powieść fantasy o "ubijaczu potworów". To książka, która skłania każdego z nas do refleksji o sensie życia, o człowieczeństwie, o marzeniach, przywiązaniu, miłości. Ostrzegam uczciwie tych, którzy mają - jak ja - zwyczaj przepisywania najlepszych cytatów do zeszytu. Przy takiej książce czas czytania wydłuża się trzykrotnie.
Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Super klimat, książka trzymająca w napięciu do ostatniej kartki :) polecam
Pierwsze spotkanie z wiedźminem Geraltem. Są to opowiadania wprowadzające do cyklu, który jest przede mną. Bardzo sprawnie opowiedziana historia stworach, dziwolągach, potworach, o czarodziejach. Super! Na pewno sięgnę po następne tomy.
Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Chcę :), 52 książki w 2016 roku,
Zbiór opowiadań wprowadzających w świat Wiedźmina, ukazujących skąd się wziął i czym jest jego profesja. To moje pierwsze spotkanie z Sapkowskim, ale z pewnością nie ostatnie. Zachłannie czytam kolejną część.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Biały Wilk w opowiadaniach 7 opowiadań, z których jedno główne przerywane jest pozostałymi, które uzupełniają i doprecyzowują historię Geralta. Wspaniałe zakończenie czytelniczego roku. Wyborne dialogi, dowcipne uwagi, barwne postaci i wciągająca fabuła.
Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-10-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek - 2015,
Mowa mitologia wiedźmińskiego świata. Dla miłośników.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Właśnie zaczęłam swoją przygodę z Wiedźminem sięgając po tą książkę. Teraz jestem pewna, że sięgnę po następne. Wspaniały świat mitów i legend. Upiory, z którymi tylko Wiedźmin może sobie poradzić. Najlepsze w tym wszystkim jest poczucie humoru. Sześć genialnych opowiadań przeplatanych innym o tytule "Głos rozsądku", które strasznie mi się podobało. Tytułowe "Ostatnie życzenie" również było świetne. Polecam wszystkim wielbicielom fantastyki. Zwłaszcza tym, którzy twierdzą, że Polskie jest kiepskie. Zmienicie zdanie.
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
I tym razem A. Sapkowski pokazał klasę, seria książek o wiedźminie cóż można powiedzieć to klasyka, napisana językiem , który nie do każdego przemówi, specyficzne poczucie humoru, ale i tak czytam i powracam do tej serii z przyjemnością
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,, Audiobook,
Bardzo lubię Sapkowskiego, choć czytam go na przestrzeni lat, zależy kiedy jaka jego książka wpadnie mi w ręce. jest to niewątpliwie klasyk polskiej fantastyki, choć audiobook jest, którego postanowiłam posłuchać jest kunsztowny i realistyczny wolę wersję książkową wtedy wiedźmina odbieram głębiej inaczej, bardziej działa wyobraźnia. aczkolwiek książka była słuchana na sporej przestrzeni czasu, inaczej nie dałam rady, pogodzić zajęć, zazwyczaj wiedźmina czytam od razu.
Avatar użytkownika - Afortunadamente
Afortunadamente
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, 26 książek 2015, Ulubione,
Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się kiedykolwiek poczuć tak, jak w dzieciństwie, gdy po raz pierwszy sięgnęłam po Harry'ego Pottera. Nie sądziłam, że jeszcze kiedykolwiek dam się wciągnąć w sagę tak bardzo, że będę chciała poznać wszystko co z tym związane. Pomijając niesamowite przygody, nie mogę przestać zachwycać się językiem. Czytając, cedziłam każde słowo, aby nie przeoczyć ani jednego szczegółu. Ta książka czyta się sama. Co więcej, za każdym razem chce się do niej wracać. Jestem absolutnie zachwycona i sięgam po kolejne części.
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Świetna książka rozpoczynająca świetną serię. Nie dziwię się, że Wiedźmin uznawany jest już na kultową wręcz sagę. Sapkowski odwalił kawał dobrej roboty stwarzając postac Geralta. Charyzmatyczny, męski, inteligentny, czegoż kobieta pragnie bardziej? ;p Szczerze polecam każdemu, kto jeszcze nie czytał. I oczywiście "chędożenie" od teraz to moje ulubione słowo ;p
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z największą przyjemnością przeczytałam "Ostatnie życzenie" Sapkowskiego (niestety na razie muszę zakończyć swoją przygodę z Wiedźminem, gdyż moja biblioteka posiada tylko jedną część - nie wiem jak to możliwe Oo) A Geralt z Rivii - wiedźmin o białych włosach i jego cięte, trafione riposty są po prostu rewelacyjne. I muszę szczerze przyznać - książkę pożyczyłam pod wpływem filmu i ani trochę nie żałuję.
Avatar użytkownika - Barso
Barso
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
Niesamowita! Geralt, Jaskier, cięty język, bajki i legendy pokazane w nowym zwierciadle (których nigdy nie będzie się opowiadać dzieciom na dobranoc), ciekawe i wciągające historie, świetne postacie, erotyzm, humor. Czego chcieć więcej? Ostatnie życzenie jest pierwszym opowiadaniem o Wiedźminie, który został stworzony do walki z mnóstwem potworów. Świat jaki stworzył Sapkowski jest magiczny, brutalny. Podobny do naszego. I chociaż wszystko jest oczywiste, nie ma napięcia ani ciekawości co wydarzy się dalej - Sapkowski czaruje. Doskonały początek z książkami Andrzeja.
Avatar użytkownika - patrycja123
patrycja123
Ocena: 4, Czytam,
Książka bardzo ciekawa o przygodach wiedźmina Geralta . Opowiada o jego przygodach. książka pełna intryg i niesamowitych postaci
Avatar użytkownika - bookowinka
bookowinka
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku,
Idealna książka dla każdego fana fantastyki. Kilka przygód wiedźmina zebranych w jednej książce. Polecam i biorę się za drugi tom :)
Avatar użytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2014-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013,
Odkryłam Sapkowskiego i się zachwyciłam jego przepięknym językiem, barwnymi opisami i poczuciem humoru!
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2013-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013 ,
Od dłuższego czasu zabierałam się do Sapkowskiego, głównie po namowach mojego chłopaka, no i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych fantastyk jakie czytałam. Podoba mi się mroczny klimat w jakim utrzymuje swoje uniwersum Sapkowski, ale równocześnie nie jest on przeciążony dzięki niebanalnemu poczuciu humoru, w tym celu świetną rolę odgrywa Jaskier. Oceniłam na 5, ponieważ nieszczególnie lubię opowiadania. Mimo to polecam :)
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Kolejna powtórka i kolejne podniesienie ocen. O czym jest cykl o wiedźminie, każdy pewnie wie, więc przynudzać nie będę. Zaznaczę tylko, że z każdym spotkaniem dostrzegam w tych powieściach więcej szczegółów i coraz więcej wartości. Mimo znajomości fabuły, konsekwencji kolejnych wydarzeń i zakończenia, przygody Geralta, Yennefer i Ciri potrafią mnie pochłonąć, zagrać na emocjach, dostarczyć intelektualnej rozrywki, wywołać uśmiech czy nawet parsknięcie głośnym śmiechem tak skutecznie, że zapominam o otoczeniu, dając się wessać temu brutalnemu światu. Jego bogactwo, każdy przejaw życia opisany z wyczuciem dramatyzmu, urozmaicona geografia, logika zdarzeń, wielość krajów, ich ustroje, polityka i społeczeństwa, zróżnicowane i pełne, nie potrafią znudzić. Do tego szczypta, całkiem spora, magii, liczne rasy istot myślących i potworów, zamieszkujących wspólnie każdy zakątek wiedźminowego świata, ubarwiają odczytywanie zależności, oddziaływań i smaczków zawartych na niemal każdej stronie siedmioczęściowego cyklu. Przednia rozrywka, do której na pewno jeszcze nie raz wrócę. (Ocena: t. 1-7 - 6/6)
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2009-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Z serii Wiedźmina czytałam chyba dwa czy trzy tytuły, ten podobał mi sie najbardziej:)
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2013-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie ma co się długo rozwodzić nad zaletami tej i wszystkich innych książek z sagi o Wiedźminie. Każda jedna jest świetna i z przyjemnością wracam do nich przynajmniej raz w roku.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Wspaniała! Genialna! Zadziwiająca! Po prostu nie do pomyślenia że taki potencjał został wykorzystany w 2007 (gra). Jako że stawiam gry nad książki wcześniej słyszałem o Wiedźminie komputerowym. Gdy zacząłem czytać pierwszy tom opowiadań byłem tak zachwycony, że nie wierzyłem w opinie jakoby saga wiedźmińska była słaba. Odkąd sięgnąłem po książkę jestem zagorzałym fanem wiedźmina.
Avatar użytkownika - izacules
izacules
Przeczytane:2013-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Poleciła mi koleżanka i ciesze się, że to zrobiła. Pochłonęłam bardzo szybko. Nie jest zbyt obszerna. Każde z opowiadań ma w sobie element zaskoczenia. Według mnie najlepszym opowiadaniem jest tytułowe ,,Ostatnie życzenie". ,,Ziarno prawdy" również bardzo mi się podobało. Do momentu przeczytania ostatniego opowiadania, uważałam je za najlepsze. W tym opowiadaniu Geralt zostaje ugoszczony przez Nivellena i poznaje jego historię. Geralt, niby wyzbyty ludzkich uczyć, a jednak nie do końca...
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2013,
Powrót do WIEDŹMINA jak zawsze owocny. Już zapomniałam jak to jest śmiać się na głos w metrze i nie spać tylko po to, żeby przeczytać kolejne opowiadanie. Sapkowski jest mistrzem dialogów, zabawnych ciętych ripost i przedstawiania bohaterów. Odkładam na półkę i zabieram się za MIECZ PRZEZNACZENIA.
Cóz pisać, klasyka!! Czytałam dwa razy całą sagę :)
Avatar użytkownika - izek
izek
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Z pięciu tomów sagi i dwóch tomów opowiadań to właśnie moja ulubiona część!
Avatar użytkownika - malaczarna
malaczarna
Przeczytane:2010-11-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Opowiadania o Wiedzminie, to zdecydowanie moja ulubiona książka!
Avatar użytkownika - stokrotka__
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Maladie i inne opowiadania
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Maladie i inne opowiadania

Najlepsze z najlepszych. Barwne i przewrotne. Zbiór zawiera dziesięć opowiadań Andrzeja Sapkowskiego pisanych w różnych okresach życia i poruszających...

Wiedźmin. Sezon Burz
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Wiedźmin. Sezon Burz

Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. "Sezon burz" nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński