TOP 10 najlepiej zarabiających polskich pisarek i pisarzy 2022 roku

Data: 2023-02-18 10:59:19 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

„Wprost” opublikował najnowsze zestawienie najlepiej zarabiających pisarzy i pisarek 2022 roku! Na liście królują autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej.  Sprawdzamy, ile w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mogli zarobić twórcy największych książkowych bestsellerów!

Obrazek w treści TOP 10 najlepiej zarabiających polskich pisarek i pisarzy 2022 roku  [jpg]fot. Karolina Grabowska / Pexels

Tygodnik „Wprost” po raz piąty przygotował zestawienie najlepiej zarabiających pisarek i pisarzy. Dane zebrane przez firmę obejmują 33 procent rynku księgarskiego w kraju. Informacje na temat sprzedaży zostały dostarczone między innymi przez: Allegro, Biedronkę, Book Depository, Carrefour, Rossmanna, Ruch, Świat Książki czy Znak. Chociaż pierwsze miejsce w zestawieniu zajął mężczyzna, to właśnie pisarek znalazło się w więcej rankingu.

Na podium Mróz i autorki literatury dziecięcej 

Na podium brak zaskoczeń! Jest ono dokładnie takie samo jak w 2021 roku. Pierwsze miejsce cały czas należy do Remigiusza Mroza, który w 2022 roku mógł zarobić nawet 3 098 042 złote. „Wprost” oszacowało, że sprzedał on ponad 874 tysiące książek. Pisarz kryminałów zdobył również statuetkę Bestsellerów Empiku 2022 za książkę Projekt Riese. Jego najnowszą powieścią jest Kabalista, który stanowi czwarty tom cyklu o Gerardzie Edlingu

Czytaj także: Czy Remigiusz Mróz mógłby napisać romans? „Zrobię coś, czego jeszcze nigdy nie robiłem”

Drugie miejsce przypadło Marcie Galewskiej-Kustrze, która jest odpowiedzialna za serię o Puciu. Te książeczki dla najmłodszych czytelników cieszą się sporą popularnością! Szacuje się, że pisarka sprzedała około 851 tysięcy egzemplarzy i mogła na tym zarobić ponad 3 miliony złotych! Już niedługo w księgarniach ukaże się kolejna książka o Puciu, czyli Pucio rośnie zdrowo.

Czytaj także:  Bestsellerowa seria o Puciu zekranizowana! Co wiadomo o nowej animacji?

Anita Głowińska znalazła się z kolei na trzecim miejscu w zestawieniu stworzonym przez „Wprost”. Pisarka stworzyła uwielbianą przez dzieci postać Kici Koci! W planach jest też już serial opowiadający o tej bohaterce! Średnio za książeczkę Głowińskiej musimy zapłacić 11,39 zł. W 2022 roku mogła ona sprzedać nawet ponad 2 miliony egzemplarzy, co pozwoliło jej zarobić około 2 933 786 złotych!  

Literatura piękna i fantastyka. Kto okazał się najbogatszym pisarzem? 

Kolejne miejsca również nie powinny być zaskoczeniem! Zaraz za podium znalazł się Andrzej Sapkowski, który jest twórcą jednej z najpopularniejszych polskich serii fantasy, czyli cyklu o WiedźminiePowieści zostały zekranizowane przez Netflixa. Już niedługo na platformie streamignowej ma się ukazać kolejny sezon serialu. Ostatnio autor opowiedział również o swoich dalszych planach i kolejnych książkach z uniwersum. Szacuje się, że w 2022 roku zarobił on około 1 713 678 złotych. 

Czytaj także: Bestsellery 2022 roku. Po jakie książki sięgali Polacy w minionym roku?

W pierwszej piątce nie mogło zabraknąć polskiej noblistki, czyli Olgi Tokarczuk. Autorka zdobyła statuetkę Bestsellerów Empiku 2022 za powieść Empuzjon. Niedawno na rynku ukazała się natomiast jej nowa książka dla dzieci, czyli Pan Wyrazisty. Pisarka w zeszłym roku mogła zarobić nawet 1 065 458 złotych, sprzedając ponad 200 tysięcy egzemplarzy swoich powieści

Najbogatsi pisarze i pisarki w Polsce 2023. Książki dla dzieci i młodzieży zyskują na popularności

Na szóstym miejscu z kwotą 840 481 złotych znalazła się Justyna Bednarek. Tworzy ona książki dla dzieci, takie jak Dom numer pięć czy Smopsy. Kolejne miejsce zajęła Barbara Supeł, która także odpowiada za literaturę dziecięcą. „Wprost” oszacowało, że autorka mogła zarobić ponad 800 tysięcy złotych. W styczniu wydała ona książkę Najpiękniejsze baśnie, która zawiera trzynaście ponadczasowych opowieści. 

Co ciekawe, na ósmym miejscu zestawienia „Wprost” znalazł się Andrzej Nowak. To profesor historii i twórca licznych publikacji historycznych, wśród których znalazła się m.in. książka Klęska imperium zła. Rok 1920. Książka ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Biały Kruk — tej samej oficyny, która odpowiedzialna była za wydanie podręcznika do historii i teraźniejszości Wojciecha Roszkowskiego, wokół którego w ubiegłym roku pojawiło się wiele kontrowersji. Na swoich publikacjach Andrzej Nowak mógł zarobić 644 207 złotych

Czytaj także: Uczucia często nas zdradzają. Wywiad z Katarzyną Barlińską

Na przedostatnim miejscu pojawiła się autorka, która w zeszłym roku nieźle namieszała na rynku książek dla młodzieży! Chodzi o Katarzynę Barlińską znaną też pod pseudonimem Pizgacz. Młoda, 21-letnia autorka stała się prawdziwym fenomenem na Wattpadzie, gdzie dziś obserwuje ją ponad 140 tysięcy użytkowników. Zdobyła ona również Bestsellera Empiku za książkę Start a Fire. Runda pierwsza. „Wprost” szacuje, że w zeszłym roku mogła ona zarobić nawet 640 738 złotych!

Na dziesiątym miejscu nieżyjący już Janusz Christa. To on stworzył serię komiksów o Kajku i Kokoszu, która w zeszłym roku obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. 

 
Źródło: wprost.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje