Quantcast
Zdjęcie - Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz

(1987-01-15) - (nadal)

Remigiusz Mróz to autor bestsellerów, który zasłynął przede wszystkim serią powieści o niepokornej mecenas Joannie Chyłce. Na podstawie jego książek powstał popularny serial „Chyłka", dostępny na platformie Player.pl i emitowany na antenie TVN.

Remigiusz Mróz - biografia, życie i twórczość

Remigiusz Mróz należy do najpopularniejszych polskich współczesnych pisarzy. Jest również twórcą bardzo płodnym i wszechstronnym - nie dość, że od lat wydaje kilka książek rocznie, to jeszcze para się najróźniejszymi gatunkami literackimi. Stworzył własny poradnik pisania, wydaje powieści kryminalne i sensacyjne, thrillery prawnicze, psychologiczne, a także cykl science fiction. Nieodłączną cechą pisarstwa Mroza wydaje się skupienie na fabule, utrzymywaniu napięcia, zaskakiwaniu czytelników kolejnymi zwrotami biegu zdarzeń. Książki opolskiego pisarza są lekkie, łatwe i przyjemne – to typowa literatura rozrywkowa. 

Remigiusz Mróz – zaangażowanie społeczne

Remigiusz Mróz pisze lekko, jednak nie znaczy to, że ucieka w swoich powieściach od ważkich problemów społecznych. Dotknął już na przykład kwestii przemocy w rodzinie, uchodźstwa, tolerancji czy codzienności żyjących w Polsce przedstawicieli mniejszości narodowych.

Czytaj również: Remigiusz Mróz - cytaty

Jego książki ukazały się w Niemczech, Czechach, Japonii i na Węgrzech, pisarz sam wynajął również tłumacza, który podjąłby się przekładu jego powieści na język angielski. Badania Biblioteki Narodowej potwierdzają, że jest jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy, a tygodnik „Wprost" szacuje, że to jeden z najlepiej zarabiających polskich autorów (tak było m.in. w 2019 roku). 

Remigiusz Mróz - wykształcenie i życie prywatne

Remigiusz Mróz uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu, studiował w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie obronił tytuł doktora nauk prawnych. Zawodu wyuczonego jednak nie wykonuje – zapewne dlatego w jego powieściach o mecenas Chyłce zdarzają się uchybienia dotyczące opisów codzienności pracy prawników czy kulis procesów. Pisarz nie mówił zbyt wiele o swoim życiu prywatnym – do czasu, gdy na pewien czas związał się z inną popularną autorką, Katarzyną Bondą.   

Remigiusz Mróz - nagrody i wyróżnienia

Remigiusz Mróz otrzymał nominacje do najważniejszego polskiego wyróżnienia dla autorów kryminałów – Nagrody Wielkiego Kalibru. Było to w 2016 roku, gdy nominowano jego powieści o Joannie Chyłce - Kasacja oraz Zaginięcie.

Remigiusz Mróz - ekranizacje i adaptacje

Z czasem twórczość Remigiusza Mroza zdobyła serca miłośników produkcji serialowych. Widzowie TVN od kilku lat mają okazję oglądać kolejne sezony serialowej adaptacji powieści o mecenas Joannie Chyłce. Na platformie Player.pl obejrzeć można również serial Behawiorysta, na podstawie powieści Behawiorysta – pierwszego tomu serii o prokuratorze Gerardzie Edlingu. Sprzedano też prawa do ekranizacji powieści Listy zza grobu, serii W kręgach władzy oraz serii o komisarzu Forście. Serial Detektyw Forst wkrótce zadebiutuje na platformie Netflix. Z kolei na platformie Polsat Box dostępny jest serial Wotum nieufności. Powstaje również serial na podstawie powieści Wybaczam Ci.

Remigiusz Mróz - najnowsze książki

Remigiusz Mróz jest nie tylko jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, ale też należy do twórców bardzo płodnych. Co roku czytelnicy mogą sięgnąć po przynajmniej kilka zupełnie nowych powieści opolskiego pisarza. W 2022 roku doczekaliśmy się już kilku nowości. Najnowsza z nich to powieść Obrazy z przeszłości, której premiera ma miejsce 18 maja 2022. Nieco wcześniej, bo 23 marca mogliśmy sięgnąć po Skazanie - 15 tom serii o Joannie Chyłce. Na platformie Player.pl pojawić się ma 6 sezon serialu opartego na kolejnych powieściach z cyklu. Na początku roku Remigiusz Mróz wydał nie należącą do żadnego cyklu powieść Projekt Riese. Pod koniec 2021 roku mogliśmy sięgnąć po Przepaść – 7 tom cyklu Wiktor Forst. Z kolei najnowsza książka Remigiusza Mroza, opublikowana w 2022 roku, to Z pierwszej piłki – dramat piłkarski. Jeśli chcecie łatwo zorientować się w seriach wydanych przez opolskiego pisarza, sięgnijcie po nasz przewodnik W jakiej kolejności czytać Mroza? Przewodnik po seriach książek Remigiusza Mroza

O premierach kolejnych książek Remigiusza Mroza będziemy, oczywiście, informowali. 

Remigiusz Mróz - twórczość

Remigiusz Mróz - wiadomości

Remigiusz Mróz - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
milusia1117 2018-10-24 13:04:53
slena1098 2018-12-14 00:00:01
fly 2018-12-27 01:10:38
damonowa 2019-01-09 15:45:51
Emilly26 2019-07-30 12:25:00
Natalka2019 2019-12-31 13:20:38
Nektrus 2020-08-20 14:42:21
jolanta89 2021-02-03 16:34:11
katiewa92 2021-09-28 22:30:10
meridazielona 2022-08-31 14:09:31
Cytaty Autora

Każdy z nas dożyje końca swojej przygody na tym świecie.


Więcej

Boże, nie powinnam mu ufać. Nie po tym, co przeczytałam w pamiętniku i usłyszałam od Rafała. A mimo to miał u mnie kredyt zaufania. Nie wiedziałam dlaczego, nie rozumiałam nawet, jakim cudem było mnie na niego stać.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy