Najbogatsi pisarze w Polsce? Sprawdzono, ile autorzy mogli zarobić w 2021 roku

Data: 2022-02-17 13:57:50 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Czytanie książek to niezwykłe hobby, a ich pisanie? Choć niewielu jest autorów, dla których pisanie książek jest pracą zawodową, to najpopularniejsi polscy pisarze i najpopularniejsze pisarki zajmują się tym dziś na cały etat. Sprawdzono, ile w ciągu roku na książkach zarabiać mogą twórcy największych bestsellerów. 

Obrazek w treści Najbogatsi pisarze w Polsce? Sprawdzono, ile autorzy mogli zarobić w 2021 roku [jpg]

  • Najwięcej w ubiegłym roku na swoich książkach zarobić miał Remigiusz Mróz. 
  • Na kolejnych miejscach w rankingu przygotowanym przez „Wprost” znaleźli się autorzy i autorki kryminałów, powieści obyczajowych i publikacji dla dzieci. 
  • Na sprzedaż książek często wpływ ma także ich cena.

Ile można zarobić na książce? Jak się okazuje, czasem można zostać nawet milionerem! A przynajmniej tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Nielsen BookScan dla tygodnika Wprost, który właśnie ujawnił ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy w 2021 roku.

W rankingu 10 najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce znaleźli się kolejno Remigiusz Mróz, Marta Galewska-Kustra, Anita Głowińska, Andrzej Sapkowski, Natalia de Barbaro, Olga Tokarczuk, Justyna Bednarek, Ałbena Grabowska, Katarzyna Bonda i Rafał Kosik. 

Remigiusz Mróz, Pucio i Kicia Kocia 

Okazuje się, że ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy jest różnorodny gatunkowo, znaleźli się w nim bowiem zarówno twórcy powieści kryminalnych czy literatury obyczajowej, jak i twórcy fantastyki oraz literatury dla dzieci i młodzieży. 

Czytaj także: Skąd się bierze cena książki? 

Pochodzący z Opola Remigiusz Mróz, który niedawno wydał powieść Projekt Riese, według szacunków przygotowanych przez Wprost mógł zarobić nawet 3 480 560 złotych! Na wyliczenie to składa się średnia cena detaliczna jego książek w wysokości 29,88 złotych oraz niemal 1,1 mln sprzedanych egzemplarzy. 

Marta Galewska-Kustra to z kolei autorka, która najbardziej znana jest wśród młodych czytelników sięgających po jej książki o Puciu. Pisarka w ubiegłym roku – według Nielsena – sprzedać miała ok. 834 tysięcy egzemplarzy przy średniej cenie 24,15 zł za książkę, co sprawia, że autorka mogła zarobić nawet 2 417 270 zł

Czytaj także: "Kicia Kocia" – już wkrótce serial na podstawie kultowych bajek!

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Anita Głowińska, która w 2021 roku sprzedała prawie 2 miliony swoich książek! Autorka serii książeczek o Kici Koci zarobić miała ok. 2 189 803 zł przy średniej cenie za książkę wynoszącej 9,31 zł. 

Najwięcej zarabiają znani i nagradzani 

Na kolejnym miejscu rankingu Wprost znalazł się Andrzej Sapkowski, autor popularnego cyklu o Wiedźminie, który niedawno zekranizowany został do serialu Netfliksa. Pisarz zarobić mógł nawet 2 065 752 złote. Na piąte miejsce trafiła Natalia de Barbaro – autorka bestsellerowej Czułej przewodniczki nagrodzonej przed dwoma dniami Bestsellerami Empiku. Książka de Barbaro sprzedać miała się w prawie 400 tysiącach egzemplarzy, a autorka zarobić mogła nieco ponad 1,3 miliona złotych. 

Czytaj także: Dokąd nas prowadzi „Czuła przewodniczka"?

Poza wielką piątką, bo na szóstym miejscu znalazła się polska noblistka, Olga Tokarczuk. Pisarka, której Księgi Jakubowe właśnie stają się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, w Polsce w ubiegłym roku zarobić mogła nawet 770 tysięcy złotych. Noblistkę goni zaś Justyna Bednarek, autorka książek dla dzieci o przygodach dziesięciu skarpetkach, które sprzedać miały się nawet w 240 tysiącach egzemplarzy. Nielsen BookScan i Wprost wyliczyli, że autorka mogła zarobić nawet 745 tys. złotych. 

Sukces autorów powieści obyczajowych, kryminałów i science-fiction

Nieco mniej trafiło na konto Ałbeny Grabowskiej, czyli autorki bestsellerowego cyklu Stulecie Winnych, które od kilku lat z powodzeniem adaptowane jest do serialu telewizyjnego. Pisarka w ubiegłym roku wydała książkę Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna, a zarobić mogła nawet 656 tysięcy złotych. 

Czytaj także: Stulecie Winnych – czy będzie 4 sezon popularnego serialu?

Na dziewiątym miejscu znalazła się Katarzyna Bonda, autorka bestsellerowych kryminałów m.in. o Hubercie Meyerze. W 2021 roku pisarka mogła zrobić nawet 612 tys. zł. Stawkę zamyka natomiast autor kultowego Felixa, Neta i Niki, czyli Rafał Kosik. Pisarz powieści dla młodzieży oraz literatury z nurtu science-fiction rok temu mógł zarobić nawet 57 tysięcy. 

Statystyki bez dużego gracza

Obliczenia, które zaprezentowano na łamach Wprost, pochodzą z danych zebranych przez Nielsena z ponad 200 księgarń stacjonarnych takich jak BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki oraz kilka księgarń online i platformę Allegro. W danych zebranych przez Nielsen brakuje statystyk z jednej z największych sieci księgarskich – Empiku.

Może zainteresować cię także...

Jak zaznaczono, zebrane przez firmę dane pokrywały zaledwie około 17 proc. rynku księgarskiego w Polsce w okresie od stycznia do października 2021 i około 35 proc. w okresie od listopada do grudnia ubiegłego roku.

Dane przygotowane przez Nielsena zostały przemnożone przez tygodnik „Wprost” „odpowiednio przez siedem i trzy”, przy założeniu, że autorzy zarabiali od ok. 10 do 15 proc. od ceny publikacji.

Jak będzie wyglądał 2022? 

Ranking najlepiej zarabiających pisarzy przygotowany przez Wprost dotyczy twórców wydających w 2021 roku. W ubiegłym roku największy wpływ na rynek książki miała przede wszystkim sytuacja pandemiczna.

2022 rok już teraz zmaga się z kolejnymi problemami. Od początku nowego roku drukarze i wydawcy zauważają, że doszło do wzrostu ceny papieru, którego coraz bardziej brakuje. Rosną także pozostałe koszty związane pośrednio z drukiem, jak prąd i gaz, co może sprawić, że wzrosną także ceny okładkowe książek.

Może zainteresować cię także...

Nie wiadomo także, jakie zmiany czeka rynek książki w kolejnych miesiącach. W ubiegłym roku Polska Izba Książki ponownie rozpoczęła prace nad projektem ustawy, który wprowadziłby w Polsce stałe ceny książki. Choć prace nad projektem „Ustawy o ochronie rynku książki” nadal trwają, to wciąż nie ma jednomyślności w środowisku wydawców. 

W 2022 roku w życie ma wejść także ustawa o artyście zawodowym – to zapewnienie, które na początku roku złożył na antenie Radia Gdańsk Jarosław Sellin. Nowa regulacja ma pomóc artystom w zabezpieczeniu socjalnym i emerytalnym, a zabezpieczenie finansowe wspierane będzie ze środków pozyskiwanych z opłaty reprograficznej

 

Źródło: Wprost

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje