reklama
Zdjęcie - Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch

(1979-12-23) - (nadal)

Szczepan Twardoch to polski pisarz, Z wykształcenia socjolog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego. 

Szczepan Twardoch - biografia, życie i twórczość

Szczepan Twardoch jest niezależnym publicystą, nie związanym stale z żadną redakcją. Jego teksty można było czytać na łamach „Życia”, „Opcji”, „Frondy”, „Nowej Gazety Sląskiej”, „Arcanów”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Jako felietonista związany z „Polityką”, publikował też w „Wysokich Obcasach”. Współtworzył literacką sekcję magazynu „Christianitas”.

Szczepan Twardoch - fantastyka

Początkowo twórczość Twardocha oscylowała wokół fantastyki. Opowiadanie Obłęd rotmistrza von Egern otrzymało nominację na Nautilusa w 2003, ostatecznie zajmując czwarte miejsce w głosowaniu. Epifania wikarego Trzaski przyniosła mu Srebrne Wyróżnienie Nagrody Żuławskiego w 2008 roku.

Szczepan Twardoch - sukcesy, nagrody, wyróżnienia

Największe jednak sukcesy zaczął Twardoch odnosić, gdy jego proza zbliżyła się do mainstreamu. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Gdynia uzyskał za za zbiór opowiadań Tak jest dobrze w 2012 roku. Już rok później zdobył Paszport „Polityki”. Wyróżniono go za Morfinę – finalistkę Nike 2013, powieść nominowaną również do Nagrody Gdynia oraz Prix du Livre Européen / European Book Prize 2015. 2014 rok to premiera Drachakolejnej powieści-finalistki Nike, nagrodzonej laurem Brücke Berlin 2016. Twardoch otrzymał również Nagrodę Kościelskich w 2015 roku. Twardoch nagrodzony został w organizowanym przez portal Onet.pl plebiscycie „O!Lśnienia 2016”. 2017 rok to dla Twardocha kolejna nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia – tym razem za powieść Król. Serialowa adaptacja tej książki debiutuje na antenie telewizji Canal+ jesienią 2020 roku.

Szczepan Twardoch - Śląsk

Szczepan Twardoch deklaruje się jako Ślązak, mieszka w Pilchowicach i niejednokrotnie mierzy się z własną śląskością w swojej twórczości. 

Szczepan Twardoch - twórczość

Szczepan Twardoch - wiadomości

Szczepan Twardoch - publicystyka

Cytaty Autora

Ludzie powinni raczej umierać, niż się rodzić, narodziny są niegodne, niskie, tak domagać się istnienia przez pojawienie się na świecie. Śmierć jest czynnością zrozumiałą, ale dumną, obracającą się ku nieistnieniu, wybieramy to, co godniejsze, bo w istnieniu, w życiu jest coś immanentnie wstydliwego, istnieć to jak głośno puszczać wiatry przy kolacji, być jest żałośnie, być jest śmiesznie, być jest niedobrze. Nie być - to wyrafinowanie. Niebyt jest elegancki.


Więcej

Patrząc na nią, zobaczyłeś człowieka. Patrząc na nią, zobaczyłeś kogoś ponad tym, co tobie wydawało się człowiecze. Ona, której nie dotykają spojrzenia innych. Ona, która się nie boi. Ona, która kocha, bo chce kochać, pożąda, bo chce pożądać, a nie dlatego, że chce być kochaną i pożądaną, jak ty.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy