Zdjęcie - Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch

(1979-12-23) - (nadal)

Szczepan Twardoch to polski pisarz, Z wykształcenia socjolog, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego. 

Szczepan Twardoch - biografia, życie i twórczość

Szczepan Twardoch jest niezależnym publicystą, nie związanym stale z żadną redakcją. Jego teksty można było czytać na łamach „Życia”, „Opcji”, „Frondy”, „Nowej Gazety Sląskiej”, „Arcanów”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Jako felietonista związany z „Polityką”, publikował też w „Wysokich Obcasach”. Współtworzył literacką sekcję magazynu „Christianitas”.

Szczepan Twardoch - fantastyka

Początkowo twórczość Twardocha oscylowała wokół fantastyki. Opowiadanie Obłęd rotmistrza von Egern otrzymało nominację na Nautilusa w 2003, ostatecznie zajmując czwarte miejsce w głosowaniu. Epifania wikarego Trzaski przyniosła mu Srebrne Wyróżnienie Nagrody Żuławskiego w 2008 roku.

Szczepan Twardoch - sukcesy, nagrody, wyróżnienia

Największe jednak sukcesy zaczął Twardoch odnosić, gdy jego proza zbliżyła się do mainstreamu. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Gdynia uzyskał za za zbiór opowiadań Tak jest dobrze w 2012 roku. Już rok później zdobył Paszport „Polityki”. Wyróżniono go za Morfinę – finalistkę Nike 2013, powieść nominowaną również do Nagrody Gdynia oraz Prix du Livre Européen / European Book Prize 2015. 2014 rok to premiera Drachakolejnej powieści-finalistki Nike, nagrodzonej laurem Brücke Berlin 2016. Twardoch otrzymał również Nagrodę Kościelskich w 2015 roku. Twardoch nagrodzony został w organizowanym przez portal Onet.pl plebiscycie „O!Lśnienia 2016”. 2017 rok to dla Twardocha kolejna nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia – tym razem za powieść Król. Serialowa adaptacja tej książki debiutuje na antenie telewizji Canal+ jesienią 2020 roku.

Szczepan Twardoch - Śląsk

Szczepan Twardoch deklaruje się jako Ślązak, mieszka w Pilchowicach i niejednokrotnie mierzy się z własną śląskością w swojej twórczości. 

Szczepan Twardoch - twórczość

Szczepan Twardoch - wiadomości

Szczepan Twardoch - publicystyka

Cytaty Autora

Jestem Konstanty Willeman i to nieważne, co lubię, a czego nie lubię. Ważne, że jestem.


Więcej

Gdzie zaczyna się jeden człowiek, a kończy drugi?


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy