Co czytali Polacy pod koniec roku? Grudniowe bestsellery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych

Data: 2023-01-16 14:24:40 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Po jakie książki najchętniej sięgali Polacy w przedświatecznym czasie? Przygotowaliśmy dziś dla was zestawienie największych bestsellerów księgarni TaniaKsiazka.pl, Empik oraz księgarń kameralnych!

Obrazek w treści Co czytali Polacy pod koniec roku? Grudniowe bestsellery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych [jpg]

Liczba nowych książek, jakie pojawiają się na rynku rośnie z dnia na dzień. Wybór odpowiedniej lektury jest niemałym wyzwaniem. Polecamy więc zapoznać się z zestawieniami bestsellerów, by zobaczyć które publikacje wzbudzały największe zainteresowanie wśród czytelników.

Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl

TaniaKsiazka.pl to księgarnia internetowa na której można znaleźć wiele książek w naprawdę konkurencyjnych cenach. Niejednokrotnie sklep oferuje swoim klientom również wiele opłacalnych rabatów i promocji. Jakie tytuły wybrali jej klienci?

1. Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu, Gabor Maté, Wydawnictwo Czarna Owca

W grudniu na pierwszym miejscu w zestawieniu bestsellerów Taniej Książki znalazł się poradnik dotyczący stresu. Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu autorstwa Gabora Maté'a to publikacja wydana przez Wydawnictwo Czarna Owca bazująca na na latach badań i wnikliwych analizach naukowych.

2. Burn the Hell. Runda czwarta, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

Drugie miejsce zostało zajęte przez czwarty tom cyklu Hell. Autorką Burn the Hell. Runda czwarta jest P.S. Herytiera, która zyskała popularność na platformie Wattpad.

– Nie lubię niczego obiecywać, ponieważ czyny mówią więcej niż słowa, ale mogę zapewnić, że wraz z kolejnymi tomami ogień będzie stale rósł. Jeszcze nie gaśnie

– mówiła w wywiadzie na temat swoich kolejnych książek młoda autorka.

W tej części poznamy dalsze losy Victoria Clark. W jej życie ponownie wdarł się chaos. Dodatkowo czeka ją także podjęcie ważnych decyzji. Czy dziewczyna w końcu zmierzy się z prawdą?

– Nie wiem, kogo zabiłam w poprzednim wcieleniu, że teraz muszę tak ciężko pokutować i znosić ciebie

– można przeczytać w jednej z książek autorki

3. 48 praw władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi, Robert Greene, Czarna Owca

48 praw władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi to kolejny poradnik, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Autor książki – Robert Greene – stworzył przystępne kompendium wiedzy dotyczące władzy. 

4. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię, Marta Łabęcka, Wydawnictwo BeYA

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię to pierwszy tom trylogii Flaw(less) autorstwa Marty Łabęckiej. Książka opowiadająca o dwojgu licealistów od kilku miesięcy utrzymuje się na listach bestsellerów książkowych. Dodatkowo w sieci zbiera w większości pozytywne opinie. Niedawno kolejna część tej historii nominowana została do Bestsellerów Empiku 2022.

5. Lata, Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne

W połowie stawki znalazła się książka napisana przez tegoroczną noblistkę – Annie Ernaux. Powieść Lata ma być swego rodzaju biografią całego pokolenia, z którym utożsamia się autorka. Kobieta mierzy się w tym dziele ze swoim własnym pochodzeniem i wstydem. Nie brakuje tu melancholii i tęsknoty do innego, lepszego świata. Poza wątkami autobiograficznymi jest to także opowieść o każdym z nas. 

6. Rodzina Monet. Skarb, Weronika Marczak, Wydawnictwo Muza

Rodzina Monet. Skarb to debiutancka książka Weroniki Marczak. Wcześniej tę opowieść mogliśmy poznawać na Wattpadzie, gdzie osiągnęła niemały sukces. Hailie Monet to nastolatka, która w wypadku samochodowym traci swoją matkę i babkę. Dziewczyna będzie musiała przeprowadzić się do ojca, gdzie nie czuje się mile widziana. Niebawem okazuje się, że jej przyrodni bracia mają mnóstwo mrocznych sekretów.

7. Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta, Anita Głowińska, Wydawnictwo Media Rodzina

Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta autorstwa Anity Głowińskiej to książeczka dla najmłodszych wydana przez Wydawnictwo Media RodzinaPublikacja zawiera 45 otwieranych okienek, dzięki którym dzieci mogą odkryć wiele świątecznych sekretów. 

8. Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy, Marta Łabęcka, Wydawnictwo BeYA

Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy to ostatni tom serii, która wcześniej już znalazła się w zestawieniu. Na kartach stron tej powieści Josephine i Chase w końcu zaznali szczęścia. Para doczekała się nawet córki. Destiny pragnie znaleźć taką miłość, jaką mają jej rodzice. Czy ktoś wyjątkowy pojawi się w życiu osiemnastolatki?

9. All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość, Marta Łabęcka, Wydawnictwo BeYA

Dla odmiany na dziewiątym miejscu All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość. Książka skupia się na Josie, która po sześciu latach powraca do rodzinnego miasta. Długo i usilnie próbowała zapomnieć o przeszłości. Niedawno się zaręczyła i wydawałoby się, że jest szczęśliwa. Wszystko może się zmienić, gdy na jej drodze ponownie stanie Chase. Podobnie jak wspomniana

10.  Burn the Hell. Runda trzecia, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

Burn the Hell. Runda trzecia także znalazła się w TOP najlepiej sprzedających się tytułów Taniej Książki. W tym tomie Victoria Joseline Clark będzie chciała rozpocząć nowe życie bez Sheya uswego  boku. Wydaje się, że ta dwójka razem jest chaosem, jednak ciężko im bez siebie funkcjonować. Co się stanie, gdy spotkają się ponownie po pięciu miesiącach rozłąki?

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie grudnia?

A jak przedstawia się zestawienie sieci Empik? Niektóre pozycje się powtarzają, jednak często klienci sięgali po zupełnie inne książki. 

1. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

Gdzie śpiewają raki autorstwa Delii Owens to książka, która wcześniej wielokrotnie zajmowała wysokie miejsca w zestawieniach bestsellerów. Na jakiś czas zniknęła, by powrócić ze zdwojoną siłą i znów wylądować na pierwszym miejscu. Niedawno zadebiutowała jej ekranizacjia, która również okazała się sukcesem.

– Delia Owens za sprawą swojej powieści wyszła poza konwencje, tworząc opowieść o człowieku i samotności, o szukaniu wspólnotowości i zrozumienia

– można przeczytać w recenzji książki.

W książce śledzimy losy Kyi Clark, która jest outsiderką żyjącą na bagnach. Przez długi czas nie miała nic wspólnego z cywilizacją. Niestety po przybyciu do miasteczka staje się pierwszą podejrzaną w sprawie morderstwa. 

2. Rodzina Monet. Skarb, Weronika Marczak, Wydawnictwo Muza

Wspominana już książka Rodzina Monet. Skarb znalazła się na drugim miejscu w zestawieniu Empiku. Podobnie jak wspominana już Marta Łabęcka, także i Weronika Marczak nominowana jest do nagrody Bestsellery Empiku 2022 w kategorii literatura dla młodzieży.

3. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Zanim wystygnie kawa to z klei kameralna, japońska powieść autorstwa Toshikazu Kawaguchi. Książka przenosi nas do kawiarni w centrum Tokio. W tym miejscu starannie parzy się aromatyczną kawę. W menu znajduje się jednak jedna tajemnicza pozycja. Dzięki niej każdy z klientów może udać się w podróż w czasie. Trzeba tylko wrócić zanim napój zdąży wystygnąć. 

4. Krwawy księżyc, Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie

Krwawy księżyc to trzynasty już tom serii o policjancie Harrym Hole. Jo Nesbø od pierwszej części – Człowieka nietoperza – snuje historię norweskiego policjanta. W Krwawym księżycu życie Harry’ego Hole się rozpadło. Były policjant ma już tylko ochotę zapić się na śmierć i zapomnieć o wszystkim. Pewne wydarzenia wyrywają jednak bohatera z ciągu alkoholowego. Rusza on na pomoc swojej przyjaciółce. Będzie także musiał rozwiązać zagmatwaną sprawę morderstwa. 

5. It Starts with Us, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

It Starts with Us to książka popularnej autorki romansów i powieści obyczajowych Colleen HooverPowieść rozpoczyna się zaraz po emocjonującym epilogu It Ends with UsGłówną bohaterką książki jest Lily Bloom. Dziewczyna niedawno rozstała się z mężem i teraz razem dzielą się opieką nad córeczką. Pewnego dnia na drodze Lily stanie jej dawny przyjaciel i pierwsza miłość Atlas Corrigan. Co się wydarzy między tą dwójką?

6. Burn the Hell. Runda czwarta, P.S. Herytiera "Pizgacz", Wydawnictwo BeYA

Tym razem najnowszy tom popularnego cyklu Hell zajął szóste miejsce w zestawieniu. Jak widać sporo osób jest żywo zainteresowanych poznaniem dalszych losów Victorii Joseline Clark. 

7. Chołod, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Chołod to z kolei najnowsza książka w dorobku Szczepana Twardocha. Powieść została wydana przez Wydawnictwo Literackie w październiku 2022 roku. W książce autor sięga po doświadczenia, które nabył podczas polarnych podróży. Główny bohater – Konrad Wilduch – jest weteranem wojennym i komunistą. Mężczyzna został zesłany do łagru, jednak udało mu się uciec. Czeka go niezapomniana podróż przez śniegi i dziką tundrę. 

8. Co chcesz powiedzieć światu, Martyna Wojciechowska, Wydawnictwo BeYA

Na ósmym miejscu znalazła się książka słynnej podróżniczki, reporterki i działaczki Martyny WojciechowskiejCo chcesz powiedzieć światu. Dzięki publikacji możemy poznać  portrety dziesięciu różnych kobiet. Każda z nich jest wyjątkowa na swój własny sposób!

9. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię, Marta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię to książka, która trafiła również na listę bestsellerów Empika. Książka polskiej autorki stała się niezwykle popularna i ceniona na rynku.

10. Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz, Matthew Perry, Wydawnictwo W.A.B.

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz to książka wydana przez wydawnictwo W.A.B.. Są to wspomnienia Matthew Perry'ego, który jest najbardziej znany ze swojej roli w serialu Przyjaciele. Aktor opowiada zarówno o popularnym sitcomie, jak i o swojej walce z uzależnieniami.

Księgarnie kameralne – niszowe bestsellery?

Jak zwykle w zestawieniu księgarń kameralnych króluje literatura piękna. Klienci najczęściej sięgali po publikacje polskich autorów. Dodatkowo pierwsze dwa miejsca są okupywane przez tegoroczną noblistkę. 

1. Bliscy, Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne

Na pierwszym miejscu listy bestsellerów księgarń kameralnych znaleźli się BliscyJest to najnowsza publikacja tegorocznej noblistki. Książka zawiera w sobie trzy minipowieści: Miejsce, Pewna kobieta oraz Druga córka. Każdy z tekstów porusza inny, ważny dla autorki temat.

2. Lata, Annie Ernaux, Wydawnictwo Czarne

Na drugim miejscu kolejna powieść nobliski. Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych pozycji w dorobku pisarki, a uwagę czytelników w Polsce przyciągnęła zwłaszcza po przyznaniu autorca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

3. Nikt nie odpisuje, Eun-jin Jang, Wydawnictwo Tajfuny

Nikt nie odpisuje to koreańska powieść autorstwa Eun-jin Jang, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Tajfuny. Głównym bohaterem książki jest młody mężczyzna, który wraz ze swoim psem przemierza Koreę Południową. Codziennie pisze listy do osób, które udało mu się poznać w podróży. Czy dostanie od kogoś odpowiedź?

4. Reguły na czas chaosu, Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Znak

Reguły na czas chaosu to najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego. Jest to ważna pozycja w dorobku autora. Pomaga ona spojrzeć na niektóre rzeczy z dystansem. Uczy na wrażliwości i pokazuje w jaki sposób znaleźć równowagę we współczesnym świecie. 

5. Nic drobniej nie będzie, Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

Nic drobniej nie będzie to wydana przez wydawnictwo Karakter antologia zawierająca felietony Marcina Wichy. Dzięki publikacji możemy się zapoznać z różnymi tekstami autora, które ukazywały się na przestrzeni lat na łamach magazynu „Pismo”. 

6. Ucieczka niedźwiedzicy, Joanna Bator, Wydawnictwo Znak

Ucieczka niedźwiedzicy autorstwa Joanny Bator to wielowarstwowa opowieść o trudach, jakie często spotykają nas w życiu. Autorka stworzyła wyjątkowe postaci, które czasem są, a czasem znikają. Ich wątki przeplatają się i tworzą misternie tkaną sieć. 

7. Gdynia obiecana, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

Gdynia obiecana to wnikliwe i szczegółowe dzieło, które opowiada o powstawianiu miasta. Grzegorz Piątek opisuje w jaki sposób kształtowała się Gdynia. To właśnie w niej miały się zacierać różnice etniczne. Tutaj miała się łączyć tradycja i nowoczesność. Które z planów udało się spełnić?

8. Dziady i dybuki, Jarosław Kurski, Wydawnictwo Agora

Na ósmym miejscu znalazła się książka Dziady i dybuki autorstwa Jarosława Kurskiego. Autor w przemyślany sposób rekonstruuje losy swojej rodziny. Odkrywa tajemnice o których przez lata nikt nie mówił. Wyciąga na światło dzienne przemilczaną prawdę. Oddaje hołd polskim Żydom. Jest to przejmująca i niezwykła historia.

9. Chołod, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie

Przedostatnie miejsce zajął Chołod Szczepana Twardocha. Jak widać książka była chętnie czytana zarówno przez klientów kameralnych księgarń, jak i przez tych wybierających popularną sieć. Znalazła się ona w obu zestawieniach. 

10. Biblioteki. Krucha historia, Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen, Wydawnictwo Smak Słowa

Zestawienie zamyka książka o książkach, czyli Biblioteki. Krucha historia autorstwa Andrew Pettegree i Arthura der Weduwena. Publikacja przedstawia czytelnikom historię bibliotek od starożytności do czasów współczesnych, odkrywając tym samym wiele tajemnic.

Tagi: bestsellery,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje