IT starts with us

Każde zakończenie może być początkiem.

„It Starts with Us” rozpoczyna się w momencie, w którym pozostawił nas emocjonujący epilog „It Ends with Us”.

Lily i jej były mąż Ryle zgodnie współdzielą opiekę nad córką Emerson. Pewnego dnia Lily wpada na swoją pierwszą miłość – Altasa. Jest zachwycona tym spotkaniem i gdy tylko Atlas proponuje randkę, bez namysłu się zgadza. Entuzjazm Lily szybko przygasa, gdy uświadamia sobie, że Ryle wciąż odgrywa ważną rolę w jej życiu, a Atlas to jedyna osoba, której Ryle nie zaakceptuje u boku swojej córki i byłej żony.

Czy Lily uda się w końcu odnaleźć szczęście? Czy Ryle stanie na drodze prawdziwej miłości?

Informacje dodatkowe o IT starts with us:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-10-26
ISBN: 9788381352079
Tytuł oryginału: IT starts with us
Tłumaczenie: Aleksandra Żak

Kup książkę IT starts with us

IT starts with us - opinie o książce

?Dziś książka ukazująca obraz islamskiej kobiety. Książka była wydarzeniem ubiegłego roku. Uważam, że warta jest Waszej uwagi.

?Isra wraz z rodziną swojego męża przeprowadza się do USA. Nowy kraj to zapowiedź nowego i lepszego życia, tak bardzo różnego od tego w Palestynie. Tylko czy na pewno można uciec od przeznaczenia. Deya, córka Isry dorasta na Brooklynie i nie chce podporządkować się surowym islamskim zasadom. Chce żyć i decydować po swojemu. Jednocześnie odkrywa okrutną prawdę i swojej rodzinie.

?Autorka jest palestynką, wychowaną w USA. Bardzo szczegółowo przedstawiała obraz życia islamskiej kobiety a właściwie jej przeznacznie, bo tak jest to określone.

Kobieta jest tylko "narzędziem".Jej obowiązkiem jest zajmowanie się domem i rodzenie dzieci, szczegolnie chłopców. Dziewczynki są niepożądane i traktowane jak zło konieczne.

?"Wpojono nam, że musimy same siebie uciszać, że milczenie nas ocali". Kobiety nie mają prawa głosu. Muszą być posłuszne mężczyźnie we wszystkim. Za nieposłuszeńtwo były karane biciem a nierzadko i śmiercią...

?Przerażający obraz roli kobiety jako "rzeczy", nie mającej praw a jedynie mającej obowiązek służyć mężczyźnie. Córkę należało jak najszybciej wydać za mąż. Dziewczynki nie miały prawa się uczyć, a jeśli już to najlepiej aby były to szkoły islamskie.

?Dla nas kobiet w Europie taka rola kobiety jest nie do zaakceptowania. Mamy swoje prawa i mamy prawo głosu. Nasz los jest w naszych rękach. Same o sobie decydujemy. Mimo ,iż u nas nadal jest wiele do zrobienia to jednak obraz kobiety w Europie i Palestynie dzieli przepaść.

?Może dziś wiele się zmieniło i tamtejsze kobiety mają więcej wolności, mimo wszystko widać jak kultura i religia decydują o losie islamskich kobiet. Bardzo bolesna i przerażająca opowieść.

W "It Starts with Us" wracamy do historii Lily i Atlasa.

Lily stara pogodzić się samotne macierzyństwo z prowadzeniem kwiaciarni. I choć jest już po rozwodzie wie, że nigdy całkowicie nie uwolni się od Ryle'a. On zawsze już będzie obecny w jej życiu i ich córki. A może kiedyś ich relacja będzie prostsza i nie będzie w niej tyle lęku i strachu?

Atlas świetnie sobie radzi. Po sukcesie Bib's otworzył drugą restaurację. Jednak ktoś zaczął obie demolować. Niespodziewanie odezwała się też jego matka. Czego może chcieć po tylu latach?

Lily i Atlasa ciągle do siebie ciągnie. Jednak kobieta boi się stworzyć z nim związek, choć skrycie bardzo by tego chciała. Obawia się bowiem reakcji Ryle'a. Ile więc musi odczekać by kogoś do siebie dopuścić?

"It Starts with Us" to kolejna piękna historia od Colleen Hoover. Nie brakuje tu trudnych tematów. Autorka pokazała, z jakimi trudnościami i dylematami zmaga się samotna matka. Jest tu problem przemocy, nie tylko fizycznej, ale i tej psychicznej. W historię został też wpleciony temat porzucenia przez rodziców. Nie mieści mi się w głowie jak można nie kochać własnego dziecka. Ale świat jest okrutny. To historia o prawdziwej miłości, jednak przepełniona bólem. Nie brakuje też i wzruszeń. Lily i Atlas otrzymali kolejną szansę na wspólną przyszłość, a my możemy im towarzyszyć w ich drodze ku szczęściu.

Bardzo się cieszę, że doczekaliśmy się kontynuacji "It Ends with Us". Nie mogło być lepszego zakończenia tej historii.

Avatar użytkownika - smylowa
smylowa
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2023, Mam,
Losing Hope
Colleen Hoover0
Okładka ksiązki - Losing Hope

Czasami, aby pójść naprzód, trzeba najpierw sięgnąć głęboko w przeszłość. Przekonał się o tym Dean Holder. Przez wiele lat zmagał się z poczuciem...

Ugly Love
Colleen Hoover0
Okładka ksiązki - Ugly Love

Kiedy Tate, początkująca pielęgniarka, wprowadza się do mieszkania swojego brata, nie spodziewa się tak gwałtownych zmian w życiu. Wszystko przez przystojnego...