Cz這wiek nietoperz

Tom 1 cyklu Harry Hole
Ocena: 4.27 (83 g這s闚)

Sydney - najstarsze miasto Australii, u swych pocz徠ków - pierwsza angielska kolonia karna. Miasto o wielu twarzach. To w豉郾ie tu przybywa norweski policjant Harry Hole, by wyja郾i spraw zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, która by mo瞠 sta豉 si ofiar seryjnego mordercy. Z miejscowym policjantem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnic domów publicznych, podejrzanych lokalików, w których handluje si narkotykami, ulice, po których snuj si dewianci seksualni. Przyt這czony mnóstwem obrazów i informacji Norweg pocz徠kowo nie 陰czy ich w logiczn ca這嗆. Zrozumienie przychodzi zbyt pó幡o i Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy musi zap豉ci wysok cen.

Informacje dodatkowe o Cz這wiek nietoperz:

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Cz這wiek nietoperz

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Cz這wiek nietoperz - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-08-14,

Zm璚zy豉m si okropnie. Do嗆 powiedzie, 瞠 ksi捫k, kt鏎a ma ledwie 350 stron czyta豉m 12 dni…

To moje drugie podej軼ie do cyklu Jo Nesbø. Za pierwszym razem, wiele lat temu, wzi窸am si za „Czerwone gard這”, uznawane za pierwszy tom tzw. Trylogii z Oslo. Ogromnie si rozczarowa豉m, bo jak na mi這郾iczk skandynawskich klimat闚 przysta這, by豉m pewna, 瞠 to wi璚ej ni trafny wyb鏎. Niestety, ksi捫ka nie wzbudzi豉 we mnie oczekiwanych emocji. Po latach postanowi豉m da autorowi drug szans i zacz望 przygod z Harrym Holem od pocz徠ku. Szybko si przekona豉m, 瞠 wchodz帷 drugi raz do tej samej rzeki pope軟i豉m b陰d.

W Sydney zamordowano obywatelk Norwegii, Inger Holter. Najlepszy 郵edczy z Oslo, Harry Hole, przybywa australijskim kolegom z pomoc w wyja郾ieniu zagadkowego i brutalnego morderstwa. Harry’ego wraz z Aborygenem Andrew Kensingtonem przemierzaj Sydney wzd逝 i wszerz, zagl康aj do podejrzanych lokali, dom闚 publicznych i wa喚saj si ulicami miasta, ale nie wpadaj na 瘸den trop prawdopodobnie seryjnego mordercy.

Sam w徠ek kryminalny uwa瘸m za ciekawy, jednak w przewa瘸j帷ej cz窷ci fabu豉 powie軼i nie kr璚i si wok馧 niego, lecz autor z wielkim zaanga穎wanie nakre郵a sytuacj spo貫czno-polityczn Australii, tarcia mi璠zy rdzennymi mieszka鎍ami a ludno軼i nap造wow, sporo dowiedzia豉m si o australijskiej historii i osadnictwie, pozna豉m kilka lokalnych ciekawostek, przeczyta豉m mn鏀two aboryge雟kich opowie軼i, anegdot i mitycznych historyjek, za to bardzo niewiele o sednie sprawy. Tu jaki nik造 郵adzik, tam niewielka poszlaka, za rogiem mo瞠 jaki potencjalny podejrzany, ale 瘸dnych konkret闚. Kr鏒ko m闚i帷, jak na znakomity w opinii czytelnik闚 krymina, zabrak這 mi akcji, napi璚ia, poczucia, 瞠 co si dzieje. Dopiero na oko這 80 stron przed ko鎍em fabu豉 nabiera jakiego wigoru, policjanci solidnie bior si do roboty i gdyby takie tempo akcji by這 od samego pocz徠ku by豉by to powie嗆 rewelacyjna. Niestety, przez wi瘯szo嗆 powie軼i by這 nudno, leniwie i statycznie za spraw nic niewnosz帷ej rozwlek這軼i opisowej. Owszem, te wszystkie opowiastki mog造by by nawet ciekawe, ale ich ilo嗆 i zdominowanie tekstu czyni je po prostu nu膨cymi. Te naprawd znacz帷e fakty, jak np. historia Harry'ego, Andrew Kensingtona czy t這 dokonania zbrodni umykaj w g御zczu plemiennych historii o w篹ach i nietoperzach.

Sam g堯wny bohater budzi we mnie spory niesmak. Arogancki odludek z przero郾i皻ym ego, rozwi您造, epatuj帷y swoj „m瘰ko軼i” alkoholik po odwyku, kt鏎y ponownie wpada w szpony na這gu, a wtedy ju kompletnie przestaje nad sob panowa. Na domiar z貫go policjanci, zar闚no ci norwescy jak i australijscy, tuszuj jego wybryki. By mo瞠 mia to by bohater nieodgadniony, ale poci庵aj帷y w豉郾ie poprzez te swoje lekkie skrzywienia osobowo軼iowe… No nie wiem… Widocznie na mnie nie zadzia豉豉 magia Harry’ego Hola.

Czyta豉m powie嗆 do ko鎍a bardziej z szacunku do autora i dlatego, 瞠 cykl z Holem jest jednym z najpopularniejszych cykli skandynawskich, a ja nie zamierzam zbytnio podwa瘸 zdania ca造ch mas zadowolonych czytelnik闚. Nie kwestionuj jako軼i tej powie軼i, tu nie mam w徠pliwo軼i, 瞠 jest to przemy郵any i na p豉szczy幡ie literackiej dopracowany projekt, styl Nesbo jest 鈍ietny, lekki i niewymuszony, bez w徠pienia autor bardzo si te postara je郵i chodzi o przybli瞠nie kwestii australijskich, ale to wszystko zgubi這 sedno sprawy, czyli g堯wnym w徠ek dotycz帷y Inger Holter.

Nie o鄉iel si wystawi powie軼i oceny gwiazdkowej bowiem, chocia nie jestem odosobniona w opinii, mam poczucie, 瞠 jednak jestem w mniejszo軼i. Ponadto zwyczajnie nie wiem, jak oceni t ksi捫k, kt鏎a jest dobra pod wzgl璠em tw鏎czym, ale mnie totalnie pokona豉 nud i bardzo ma這 dynamicznym prowadzeniem w徠ku kryminalnego.

Nie zarzekam si, 瞠 nie przeczytam kolejnych tom闚, je郵i, to bardziej z ciekawo軼i, jak poradzi sobie Harry ze swoim uzale積ieniem, ale na pewno nie stanie si to szybko. Ta cz窷, otwieraj帷a ten wielotomowy cykl, w moim odczuciu jest ma這 no郾a i raczej mo瞠 zniech璚i ni zarekomendowa dalsze czytanie.

Avatar u篡tkownika - Kaya000000
Kaya000000
Przeczytane:2019-01-02, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Krymina norweskiego pisarza Jo Nesbo dosta豉m w prezencie i po przeczytaniu dos這wnie kilkudziesi璚iu stron postanowi豉m wykupi sobie wszystkie cz窷ci.

W pierwszym tomie mozemy pozna osob komisarza Harrego Hole, z jednej strony alkoholika uzale積ionego od whisky, z drugiej znakomitego detektywa, samotnika, s造n帷ego z niekonwencjonalnego podej軼ia do policyjnej roboty.

Akcja rozgrywa si w Australii, z tego te powodu autor serwuje nam szereg wiadomo軼i na temat Aborygenów - ich historii, kultury, wierze...

Ta ksi捫ka zainspirowa豉 mnie do przeczytania kolejnych cz窷ci, które moim zdaniem s napisane jeszcze lepiej ni pierwsza z serii. Polecam fanom powie軼i kryminalnych.

Avatar u篡tkownika - posredniczkaa
posredniczkaa
Przeczytane:2019-03-10,
Harry zostaje oddelegowany do Sydney, aby pomóc tamtejszej policji w 郵edztwie dotycz帷ym zabójstwa swej rodaczki Inger. Z dnia na dzie lista podejrzanych robi si coraz krótsza, a brak post瘼ów w sprawie wywo逝je frustracje. Nieoczekiwany zwrot wydarze sprawia, 瞠 Harrego dopadaj demony przesz這軼i. Czy znajdzie w sobie si喚, by je pokona? Czy doprowadzi, tak wa積e dla swojej przysz這軼i, 郵edztwo do ko鎍a?   "Ludzie boj si tego, czego nie rozumiej. A tego, czego si boj, nienawidz."   Jo Nesbø urodzi si w roku 1960 w Oslo. Pracowa jako dziennikarz i makler. Finanse porzuci jednak dla pisania. Na 鈍iecie sprzedano ponad 30 milionów jego ksi捫ek, a bestsellerowy cykl kryminaów z komisarzem Harrym Hole zdoby kilkana軼ie nagród. Powie嗆 υwcy gów zosta豉 w 2012 roku przeniesiona na ekrany kin.   Krymina musi mie ,,to co". Co, co sprawi, 瞠 jak zaczn czyta, to nie chc od這篡 ksi捫ki, dopóki nie sko鎍z, a nie dowiem si kto i dlaczego. ,,Cz這wiek nietoperz" ma w sobie to co. Ksi捫ka zaczyna si od zabójstwa, a to akurat lubi, bo to zwykle zapowiada ciekawe 郵edztwo, czasem kolejne ofiary, zagadki, intrygi.    Harry Hole gówny bohater zapowiadany jako genialny 郵edczy w moim odczuciu jako nieszczególnie wyró積ia si na tle pozosta造ch policjantów, ma oczywi軼ie swoje spostrze瞠nia i uwagi, ale nie wydaj si specjalnie b造skotliwe. Ponadto w krytycznym momencie okazuje si bardzo s豉by psychicznie, co ma wielki wp造w na dochodzenie. Fragmenty 篡cia Harrego, jak i kilku osób z jego najbli窺zego otoczenia poznajemy nieco dok豉dniej i to troch ujmuje ksi捫ce. Autor bardzo szczegó這wo opisuje pewne epizody z 篡cia poszczególnych osób. Rozwleka si nad tym, jaki mia造 wp造w na ich 篡cie, jak i w niektórych przypadkach na prowadzone 郵edztwo. Cierpi na tym akcja ksi捫ki.Gówny w徠ek przerywany jest na rzecz tych wszystkich historyjek, nie s nudne, ale sprawiaj, 瞠 郵edztwo zdaje si ci庵n望 w niesko鎍zono嗆 i os豉biaj budowane napi璚ie.   "Ogl康anie telewizji podnosi wiar w siebie. Kiedy popatrzysz, jacy g逝pi s ludzie, którzy wyst瘼uj w telewizji, od razu zaczynasz czu si bystrzach. A badania naukowe pokazuj, 瞠 ludzie, którzy uwa瘸j si za inteligentnych, maj lepsze wyniki od tych, którzy czuj si g逝pi."   ,,Cz這wiek Nietoperz" rozpoczyna cykl powie軼i kryminalnych z Harrym Hole. Ksi捫ka jest ciekawa, zaskakuj帷a, czyta si j szybko i cho nie wywo豉豉 wi瘯szych emocji, to uwa瘸m, 瞠 debiutancka powie嗆 kryminalna Jo Nesbø powinna zadowoli mi這郾ików tego gatunku. Ja bez wahania mog j poleci i z pewno軼i si璕n po kolejne ksi捫ki tego autora, bo wiem, 瞠 nie b璠 zawiedziona.
Avatar u篡tkownika - natis21
natis21
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 31 ksi捫ek w 2017 ,
Czyta si lekko, bo to przecie Nesbo. Jednak czego mi w tej ksi捫ce zabrak這.. mo瞠 akcja troszk zbyt wolna, a mo瞠 to to, 瞠 zwi您ek Harrego z Brigitt sko鎍zy si tak a nie inaczej..
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2016-12-19, Mam, czytam regularnie w 2016 roku,
Du穎 s造sza豉m o Nesbo i w ko鎍u znalaz豉m chwil na si璕ni璚ie po jego ksi捫k... Spodoba豉 mi si od pierwszych stron ze wzgl璠u na poczucie humoru autora. G堯wnego bohatera nie da si nie polubi a sama fabu豉 zawi豉, z zaskakuj帷ymi zwrotami akcji i ciekawym zako鎍zeniem. Ksi捫ka trzyma豉 w napi璚iu (chocia opisy b鎩ek mnie nudzi造 ale to dlatego, 瞠 po prostu ich nie lubi), bawi豉 i wzrusza豉. Polecam i do陰czam do grona fan闚 Jo Nesbo! ;)
Avatar u篡tkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016,
Akcja wlecze si i nie ekscytuje. Jo Nesbo zawi鏚 podczas naszego pierwszego spotkania. Harry Hole miota si miedzy jedn poszlak a drug, niby wybitny 郵edczy, a odnosi si wra瞠nie, 瞠 to jeszcze nieopierzony policjant. Plus za aboryge雟kie mity i opowie軼i!
Avatar u篡tkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2016,
Jako 瞠 krymina造 bardzo lubi, a Jo Nesbo jest bardzo popularnym ich tw鏎c, z ch璚i zabra豉m si za czytanie jego tworu. Dziwi si sama, i do tej pory nie mia豉 styczno軼i z jego tw鏎czo軼i, ale w ko鎍u nadesz豉 ta chwila. I musz przyzna 瞠 liczy豉m na wiele, po tych wielu pozytywnych opiniach jakie s造sza豉m o autorze. Niestety nie by這 najlepiej. Pomys na fabu喚, jest raczej typowy. Podobnych historii by這 ju ca趾iem sporo. Zab鎩ca, kt鏎y prawdopodobnie jest seryjnym morderc, 陰czenie w徠k闚, szukanie motywu, wi您anie ze sob kolejnych ofiar i przewidywanie kolejnych ruch闚 psychopaty. Bardzo standardowe. Pocz徠kowo jednak, mia這 to sw鎩 ciekawy klimat, zw豉szcza 瞠 dzia這 si to w Australii, kt鏎a jest jednym z kraj闚, kt鏎e chcia豉bym odwiedzi. Dodatkowo, 陰cz si z tym liczne r騜nice pochodzeniowe i kulturowe, zwi您ane prawdopodobnie z morderstwem. Cho one momentami nudzi造. Wed逝g mnie ca豉 akcja rozgrywa si zbyt wolno. Wiadomo, i pocz徠kowo nale篡 czytelnika wprowadzi w temat, zapozna z bohaterami i og鏊nym zarysem fabu造. Jednak je郵i dalsze sto stron jest na tym samym poziomie dynamiki, zaczyna si robi nudnawo. Przez to i moje zainteresowanie t histori s豉b這. Na szcz窷cie po przeczytaniu po這wy, to si lekko zmieni這. Pojawi造 si nowe w徠ki, kt鏎e wprowadzi造 do historii nowy powiew zainteresowania. I tak to si jeszcze kilka razy zmienia這. Podoba這 mi si tu natomiast samo zako鎍zenie tej historii. Satysfakcjonowa這 mnie. Bardzo lubi, gdy w krymina豉ch, akcja nie skupia si jedynie na g堯wnym w徠ku jakim jest morderstwo, czy jakie inne przest瘼stwo, ale i na samym 篡ciu 郵edczych. A tu w ich 篡ciu dzieje si ca趾iem sporo. Z Harrym Hole wi捫e si delikatna historia romantyczna. I jest ca趾iem ciekawa... O bohaterach w tej ksi捫ce ci篹ko m闚i. Przewija si tu ich tak wiele, 瞠 momentami, czu豉m si tym bardzo przyt這czona. I nieraz pomyli豉m ich sobie. Ale najwa積iejszy z nic, czyli Harry, okaza si bardzo barwnym osobnikiem. Nie tylko stanowczy i rozs康ny, ale i ogromnie utalentowany, w swojej profesji. Jego intuicja ju nieraz mu pomog豉 i wybawi豉 z opresja, a znajomo嗆 ludzkich zachowa pomog造 w d捫eniu do celu. Nie jestem wielk fank tej ksi捫ki. I nast瘼nym razem dwa razy si zastanowi, zanim wezm si za tw鏎czo嗆 tego autora. Oczywi軼ie nie by這 to z貫, ale nie by這 te tym czego oczekuj po powie軼i kryminalnej. Zwyczajnie czyta豉m ju lepsze.
Avatar u篡tkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczyta豉m, x 52 ksi捫ki 2016,
W ko鎍u i na mnie przysz豉 pora. Tyle dobrego nas逝cha豉m si o tym cyklu, 瞠 musia豉m sprawdzi w czym rzecz Co prawda ostrzegano mnie, 瞠 pierwsze tomy s s豉bsze, ale zdecydowa豉m si zacz望 od pocz徠ku mimo to. Historia ciekawa, g堯wny bohater intryguj帷y, ciekawa jestem co b璠zie dalej i ciesz si, 瞠 kolejne tomy b璠 du穎 lepsze.
Avatar u篡tkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-12-25, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015,
Po wielu rekomendacjach i zach皻ach postanowi豉m w ko鎍u sprawdzi fenomen tego norweskiego pisarza. Pierwsze spotkanie z Nesbo i z Harry'm na pewno na plus. Mo瞠 nie jest to wybitnie trzymaj帷y w napi璚iu krymina, ale bardzo przyjemnie si tego czyta. Harry jest bardzo charakterystyczn postaci i nadaje unikatowy klimat powie軼i Cz這wiek Nietoperz. Szcz窷liwie nie jest to wyg豉dzony, cudowny, pi瘯ny i idealny glina - ma swoje za uszami, ma/mia powa積e k這poty z na這giem, ci捫y na nim spore poczucie winy za swoje wybryki, kt鏎e (dzi瘯i zamiataniu spraw pod dywan przez kumpli policjant闚) nie poci庵n窸y za sob 瘸dnej odpowiedzialno軼i i kary. W pierwszej cz窷ci jego "przyg鏚" poznajemy go jako gliniarza wys豉nego do Australii jako wsparcie dla miejscowej policji w sprawie zab鎩stwa rodaczki Harry'ego - Inger Holter. Ksi捫ka obfituje w r騜ne fakty, fakciki i opowie軼i o unikatowym klimacie Australii, o Aborygenach i o osiedleniu si Anglik闚 na ich terytorium. Na pewno jest to do嗆 ciekawe oderwanie od tocz帷ego si 郵edztwa i pozwala zapozna nam si z rzeczami, o kt鏎ych raczej dot康 nie s造szeli鄉y - bo w徠pi, czy znajdzie si liczne grono fan闚 Harry'ego Hole'a, kt鏎zy jednocze郾ie maj w ma造m paluszku kultur, histori i klimat Australii. Troch zapl徠ana ta fabu豉, troch za du穎 podejrzanych - ale to akurat na plus, bo zrobi這 si takie zamieszanie, 瞠 w pewnym momencie my郵a豉m, 瞠 zawiod豉 mnie intuicja - no ale spokoju nie dawa這 mi to, ile jeszcze rozdzia堯w zosta這 do ko鎍a i to, 瞠 wszystko mog這 si jeszcze zmieni. Troch dziwi mnie to, 瞠 policja tak na 郵epo podchwytywa豉 pomys造 Harry'ego odno郾ie potencjalnych morderc闚 - jak nie Otto, to White, jak nie on to kto inny, p騧niej nagle ol郾ienie Harry'ego, bo przecie Andrew na pewno z jakiego powodu dawa mu mniej lub bardziej subtelne wskaz闚ki, 瞠by porzuci swoje teorie. Ciekawe - mimo podzielonych opinii znajomych i z pewno軼i nie mog doczeka si kolejnych tom闚 (podobno o wiele lepszych ni Cz這wiek-nietoperz).
Avatar u篡tkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-08-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m, czytam regularnie w 2015 roku,
安ietny krymina, w kt鏎ym policjant Harry Hole ma do rozwik豉nia zagadkowe morderstwo m這dej, norweskiej kobiety w Sydney. Podejrzenia padaj na m篹czyzn, z kt鏎ym si ostatnio spotyka豉, ale jak si okazuje nic jest tak oczywiste jak na pocz徠ku zak豉dano. Ksi捫ka trzyma w napi璚iu do ostatnich stron. Polecam!
Avatar u篡tkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-08-10, Ocena: 4, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2015,
my郵a豉m 瞠 po przeczytaniu ca貫j serii rozgryz豉m autora i b璠 wiedzia豉 kto jest morderc, ha ha , wcale nie zgad豉m. Pocz徠ek historii, wydarzenia do kt鏎ych autor wraca w kolejnych ksi捫kach, dowiadujemy si tu najwi璚ej o przesz這軼i Harrego, du穎 refleksji ale te szbka wartka akcja . Momenty kt鏎e my郵a豉m 瞠 s逝膨 spowolnienoiu, opisy i monologi okaza造 sie kluczowe dla rozwi您ania zagadki.
Avatar u篡tkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 3, Przeczyta豉m, Mam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Pierwsze spotkanie z Harrym. Ksi捫ka napisana prosto, zako鎍zenie mnie nie zaskoczy這, ale przyjemnie si to czyta這. Harry to genialna posta z "cudownym" 篡ciorysem. G堯wny bohater zainteresowa mnie do tego stopnia, 瞠 si璕n窸am po kolejne tomy cyklu z tym niepokornym komisarzem z Oslo. Polecam :)
Avatar u篡tkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Jo Nesbø to jeden z najbardziej popularnych, norweskich autorów powie軼i kryminalnych. S豉w przynios豉 mu seria, której gównym bohaterem jest komisarz Harry Hole. „Cz這wiek Nietoperz” to pierwsza cz窷 tej瞠 serii.

Norweski policjant przybywa do Sydney, aby wyja郾i spraw zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter. Jego najbli窺zym pomocnikiem staje si miejscowy funkcjonariusz, Aborygen, Andrew Kensingtonem, z którym Harry wkracza do mrocznego 鈍iata narkotyków i dewiacji seksualnych. Co z tym okropnym 鈍iatem mia豉 wspólnego m這da dziewczyna, dowiecie si ju z ksi捫ki.

"Cz這wiek Nietoperz" to z ca陰 pewno軼i kawa solidnej roboty, cho do嗆 豉two wyczu, 瞠 to dopiero pierwsza ods這na przygód norweskiego komisarza, a pisarz jeszcze nie do ko鎍a potrafi wykorzysta swój potencja. Sama kryminalna zagadka prezentuje si ju naprawd dobrze, niestety otoczka wymaga jeszcze dopracowania.

Gówny bohater, Harry Hole, to niestety nikt inny, jak kolejny, niem這dy ju funkcjonariusz, borykaj帷y si z problemem alkoholowym. Wielka szkoda, 瞠 tak wielu pisarzy decyduje si na taki sam schemat. Momentami mo積a odnie嗆 wra瞠nie, 瞠 aby sta si super-glin, koniecznie nale篡 prze篡 co wstrz御aj帷ego, nast瘼nie zbyt cz瘰to zagl康a do kieliszka, by w ko鎍u wzi捷 si w gar嗆 i dzielnie zamawia wod w ka盥ej knajpie. Dopuszczalna jest jeszcze druga wersja, w której woda jednak si nie sprawdza i wraca kieliszek, cho ju w wi瘯szym umiarze. W przypadku Harrego mamy do czynienia z pierwsz wersj. Charakterystyka pozosta造ch osób jest jeszcze bardziej okrojona. Postacie kobiece obracaj si wokór najbardziej znanych schematów – ofiara, kochanka lub dama lekkich obyczajów. Pewnym zaskakuj帷ym smaczkiem jest wplecienie w fabu喚 wierze Aborygenów. Daje si odczu, 瞠 pisarzowi zale瘸這 na wykorzystaniu mo磧iwie wielu z nich. Same w sobie s ca趾iem ciekawe i ch皻nie je czyta豉m, cho wydaje si troch dziwne, 瞠 ka盥y Australijczyk wr璚z rwie si do tego, by zboczy z tematu rozmowy, i opowiedzie fantastyczn histori. To chyba równie prawdopodobne, jak to, 瞠 sp璠zaj帷 wieczór w barze w stolicy, us造szy si legend o Warszawskiej Syrence... Jednym s這wem, pomys wykorzystania aboryge雟kich opowie軼i sam w sobie jest na pewno dobry, trzeba by這 jednak przemy郵e, w jaki sposób to zrobi.

Sama fabu豉 toczy si bardzo niespiesznie, norweski komisarz potrzebuje czasu, by dobrze zapozna si ze spraw i nieznanym mu 鈔odowiskiem. Zwolennicy wartkiej akcji powinni wi璚 raczej poszuka sobie innej lektury, bo „Cz這wiek Nietoperz” z du篡m prawdopodobie雟twem ich wynudzi. Jak ju wspomnia豉m, sama kryminalna intryga prezentuje si bardzo dobrze i to gównie za jej spraw ca這嗆 odbieram do嗆 pozytywnie.

Powie嗆 powinni przeczyta wszyscy, którzy rozsmakowali si w piórze Jo Nesbø, warto bowiem przekona si na w豉snej skórze, jak wygl康a造 pocz徠ki jego kariery. Mo瞠 to by równie ciekawa pozycja dla tych, którzy interesuj si aboryge雟k problematyk. Osobom, dla których ta problematyka nie jest szczególnie ciekawa i które nie przywi您uj wi瘯szej wagi do chronologii, poleci豉bym raczej dalsze tomy tej serii, w których pisarz prezentuje ju pe軟i swoich umiej皻no軼i.
Avatar u篡tkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m, audiobooki, 52 ksi捫ki 2015,
Pierwsza cz窷 opowie軼i o norweskim policjancie Harrym Hole. Rozwi您uje zagadk 鄉ierci Inger Holter w Sidney. Bardzo ciekawie prowadzona intryga, do ko鎍a nie wiadomo kto jest morderc. Harry jest cz這wiekiem z problemem alkoholowym, kt鏎y ponownie do niego wr鏂i. Akcja nie ma osza豉miaj帷ego tempa, jest czas na aboryge雟kie legendy i chwile mi這snych uniesie. Ponadto g這s Mariusz Bonaszewskiego jest atutem tego audiobooka.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2015-01-18,
O tym autorze s造sza豉m wiele i od dawna planowa豉m przeczyta pierwsz jego ksi捫k, rozpoczynaj帷 cykl o policjancie Harrym Hole. G堯wny 郵edczy to posta charyzmatyczna, poturbowana przez 篡cie, ale dzi瘯i temu ciekawa. Jest to norweg, kt鏎y na co dzie mieszka w Oslo, jednak na czas sprawy o morderstwo wyje盥瘸 do Australii, a dok豉dnie do Sydney. Kryminalna zagadka ksi捫ki jest ciekawa, rozwi您anie zaskakuj帷e. Fabu豉 og鏊nie jest interesuj帷a, opowie軼i o Aborygenach czy o przesz這軼i Harrego maj w sobie co co wci庵a. Niewiele wcze郾iej wiedzia豉m o rdzennej ludno軼i zamieszkuj帷ej Australi, a legendy oraz historia tych ludzi zamieszczona w ksi捫ce bardzo mnie zaciekawi造. Jestem tylko rozczarowana opisem miasta, gdy mia豉m w g這wie zupe軟ie inny jego obraz, nie tak mroczny, pe貫n zbrodni i narkotyk闚. Og鏊nie ksi捫ka jest do polecenia, a ja z ch璚i si璕n po dalsze cz窷ci cyklu.
Avatar u篡tkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 3, Przeczyta豉m,
Pierwsze spotkanie z Jo Nesb? nie zaliczam do najszcz窷liwszych. Spotka豉m si z opini, 瞠 lepiej pomin望 ten tom, aby nie zrazi si do reszty powie軼i tego poczytnego autora. No c騜, od czego trzeba zacz望. Cz這wiek Nietoperz jest pierwszym tomem z serii o Harrym Hole, kt鏎y lubi jak wymawia si jego nazwisko z akcentem francuskim. Komisarz do naj鈍i皻szych nie nale篡. Wypi lubi, a i towarzystwem prostytutki nie pogardzi. I cho dotychczas szcz窷cia w mi這軼i nie mia, to kobiety lgn do niego. Gdy w Australii ginie Inger Holter, szwedzka obywatelka, Harry wyrusza, aby przeprowadzi 郵edztwo.A jest co robi. Bez przychylno軼i lokalnych szef闚 policji, na nowym, nieznanym terenie i z niechlujn dokumentacj medyczn z sekcji nie b璠zie mu 豉two. Przy pomocy policjanta - Aborygena Andrew Kensingtona odkrywa, 瞠 鄉ier rodaczki mo瞠 by cz窷ci czego wi瘯szego, a ona sama pad豉 ofiar seryjnego zab鎩cy. Intryga i fina wyda造 mi si nieco infantylne i proste. Liczy豉m na mroczniejsze powody zbrodni, mnogo嗆 spisk闚, matactwa, fa連zywe 郵ady i zwroty akcji. W tej cz窷ci na pr騜no tego szuka. Fabu豉 ci庵n窸a si w niesko鎍zono嗆, dryfuj帷 wolno i leniwie w zupe軟ie nieinteresuj帷ych kierunkach. Ca這嗆 raczej "przegadana" (pierwszy raz czu豉m przesyt dialogami). Na korzy嗆 przemawia ciekawy bohater, kt鏎ego mimo licznych niedoskona這軼i, nie da si nie lubi. Nesb? pozwala powoli poznawa histori komisarza, jego ponure tajemnice, s豉bo軼i i l瘯i. Pozytywnie oceniam te ca陰 parad podejrzanych. Nie brakuje pokr璚onych dziwak闚, szemranych typk闚, diler闚-erotoman闚, czy innych m皻闚. Jest trup, jest wyrazisty i wiarygodny bohater. Nie ma grozy, psychopaty z piek豉 rodem i ciekawego fina逝 te nie ma
Avatar u篡tkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-11-27, Ocena: 2, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Po raz kolejny potwierdza si moja (subiektywna) opinia na temat krymina堯w skandynawskich: maj potencja - ciekaw, niebanaln intryg i niez貫 postaci (aczkolwiek zbyt przerysowane jak na m鎩 konserwatywny gust), ale forma jest dla mnie niezno郾a. By mo瞠 podczas d逝giej nocy polarnej opowie嗆 im d逝窺za tym lepsza, ale ja tego nie kupuj. Powie嗆 przegadana do b鏊u. Powiem (a w豉軼iwie napisz) tak: gdym chcia豉 kupi ksi捫k z australijskimi legendami, uda豉bym si do dzia逝 ,,Etnografia", a nie do dzia逝 ,,Krymina造". Autor raczy nas do znudzenia niezbyt wyszukan filozofi, okraszan australijskimi legendami. Jedna czy dwie takie historie by豚y jak najbardziej na miejscu - doda豚y kolorytu, ale w powie軼i Nesbo ich st篹enie jest niezno郾e. W og鏊e ilo嗆 dygresji, retrospekcji i pobocznych historii jest powalaj帷a. 柝e wp造wa na p造nno嗆 odbioru opowiadanej historii i sprawia, 瞠 czytelnik gubi w徠ek. Do tego rozwi您ania fabularne, kt鏎ych zwyczajnie ,,nie kupuj" - morderca t逝macz帷y inspektorowi przez telefon jak ch這p krowie na rowie dlaczego zabi. Nie, to nie dla mnie.
Avatar u篡tkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2014,
Norwe磬a - Inger Holter zostaje zamordowana w Syndey. Do odnalezienia sprawcy zostaje sprowadzony Harry Hole - r闚nie Norweg. Na miejscu zostaje poinformowany, 瞠 ma si nie wtr帷a, bo lokalne w豉dze wiedz, co robi. Po specyficznym mie軼ie oprowadza go policjant Aborygen. Harry ma problem z odnalezieniem si w nowym miejscu. "Cz這wiek nietoperz" jest drug ksi捫k Nesbo przeze mnie czytan. Niestety, lektura okaza豉 si rozczarowuj帷a. Ciekawa przez pierwsz po這w potem sta豉 si nu膨ca, a zako鎍zenie, cho zaskakuj帷e, to przyt豉czaj帷e.
Avatar u篡tkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Wyzwanie czytelnicze 2014,
To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale z pewno軼i nie ostatnie. Ksi捫k wys逝cha豉m w formie audiobooka. Podoba這 mi si w tej powie軼i, 瞠 w zagadk kryminaln dotycz帷a 鄉ierci m這dej dziewczyny subtelnie zosta wpleciony romans, a dramatyzm 鄉ierci zosta przedstawiony po mistrzowsku, mo積a wr璚z powiedzie, 瞠 w spos鏏 thriller-owski. Powoli budowane napi璚ie wplecione w spokojn fabu喚 przykuwa這 moja uwag z takim napi璚iem, 瞠 s逝cha豉m tej ksi捫ki gdzie i kiedy tylko mia豉m tak mo磧iwo嗆. Harry, g堯wny bohater mimo wielu wad od pocz徠ku zdoby sympati, mo瞠 dlatego, 瞠 uwierzy we w豉sne warto軼i po do嗆 traumatycznym dla siebie czasie. W bardzo ciekawy spos鏏 w fabu喚 zosta造 wplecione aboryge雟kie legendy, kt鏎e pozwoli造 na kr鏒kie oderwania si od fabu造, jednocze郾ie nie pozwalaj帷 na oderwanie si od tre軼i ksi捫ki. Wnios造 do niej dodatkowe momenty grozy i tajemniczo軼i. Polecam ksi捫k nie tylko fanom sensacji i krymina逝.
Avatar u篡tkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2014,

"Cz這wiek nietoperz" to pierwszy tom kryminalnego cyklu powie軼iowego z norweskim policjantem Harrym Hole w roli gównej autorstwa jednego z najg這郾iejszych skandynawskich autorów kryminaów Jo Nesbø. Powie嗆 ta powsta豉 w do嗆 nietypowy sposób, bowiem autor nie mia gotowego planu, konspektu, zgodnie z którym rozpisywa kolejne rozdzia造. Jo Nesbø przebywaj帷 w Australii, odwiedzaj帷 ró積e miejsca, napotykaj帷 przeró積ych ludzi, równolegle pisa sw ksi捫k jak i zbiera do niej na gor帷o materia造. I mimo tego, 瞠 by造 to jego pierwsze kroki w 鈍iecie literatury, dzi, spogl康aj帷 w przesz這嗆, jest zadowolony z tego, jak wysz豉 mu pierwsza cz窷 o przygodach Harry'ego Hole. Jego debiutanckie dzie這 docenili zarówno krytycy, jak i Czytelnicy na ca造m 鈍iecie. W 1997 roku Nesbø otrzyma nominacj do Nagrody Rivertona za pierwsz powie嗆, a rok pó幡iej "Cz這wiek nietoperz" zdoby Nagrod Szklanego Klucza za najlepsz norwesk powie嗆 kryminaln roku.

Historia rozpoczyna si od przylotu Harry'ego do Sydney. Ma on wspomóc miejscow policj w poszukiwaniu zabójcy swej rodaczki Inger Holter. Jego partnerem i przewodnikiem zostaje Andrew Kensington, czarnoskóry m篹czyzna z aboryge雟kimi korzeniami. Zachowanie Kensingtona pocz徠kowo irytuje Harry'ego, gdy ten zamiast na powa積ie zaj望 si 郵edztwem oprowadza go po barach ze striptizem pe軟ym transwestytów, zabiera na walk boksersk, na rozmowy z handlarzami narkotyków, albo po prostu po restauracjach. Hole ma poczucie marnowania czasu, podczas gdy morderca nadal pozostaje na wolno軼i. Tym bardziej 瞠 miejscowa policja nie czyni wi瘯szych post瘼ów w 郵edztwie. Kiedy w ko鎍u Harry zaczyna 陰czy kolejne fakty w jedn logiczn ca這嗆, okazuje si, 瞠 by mo瞠 na szcz窷liwy fina jest ju za pó幡o. Cena za zw這k b璠zie bolesna...

Jo Nesbø powo逝j帷 do 篡cia Harry'ego Hole stworzy posta z krwi i ko軼i. Z jednej strony jest on doskona造m policjantem, z du篡m do鈍iadczeniem zawodowym, którego umiej皻no軼i si ceni i ch皻nie wykorzystuje. Nie brak mu jednak wad; w 瘸dnej mierze nie jest wyidealizowan postaci. W przesz這軼i mia powa積y problem z alkoholem, który doprowadzi do prawdziwej tragedii. To, co si wówczas wydarzy這, na zawsze zmieni這 Harry'ego, jego stosunek do 篡cia, pracy, ale te samego siebie. Stoczy ci篹k walk z w豉snymi demonami, z której nie do ko鎍a wyszed zwyci瘰ko. Mimo to stara si pracowa najlepiej jak potrafi i cho daleko mu do detektywistycznego geniuszu Sherlocka Holmesa potrafi 陰czy ze sob z pozoru nie maj帷e ze sob zwi您ku fakty oraz dostrzega rzeczy umykaj帷e uwadze innych.

Pisz帷 sw powie嗆 Jo Nesbø czerpa inspiracj z opowie軼i Aborygenów, na które natrafi w ksi璕ach w jednym z australijskich muzeów. W "Cz這wieku nietoperzu" kultura oraz historia rdzennych mieszka鎍ów Australii jest mocno zarysowana, a ich mity stanowi podwalin oraz interesuj帷e t這 dla ca貫j historii. Dla przyk豉du nazwy kolejnych cz窷ci, na które podzielona jest powie嗆 (Walla, Moora, Bubbur), maj zwi您ek z histori pewnej mi這軼i, na drodze której stan窸a legendarna i 鄉iertelnie niebezpieczna bestia. Poza tym us造szymy opowie嗆 o ma造m, niepozornym, czarnym w篹u, a tak瞠 dowiemy si, dlaczego emu nie potrafi lata.

"Ksi捫ka zaskakuj帷a i inna ni pozosta貫. Dynamiczna akcja sprawia, 瞠 natychmiast chcesz si璕n望 po kolejne krymina造 z Harrym Hole." - "Kristeligt Dagblad"

Nie do ko鎍a mog zgodzi si z powy窺zymi s這wami. Akcja w powie軼i w 瘸dnym wypadku nie jest dynamiczna. Rozwija si stopniowo, momentami wr璚z wyhamowuje, a rozp璠u nabiera dopiero pod sam koniec. To samo dotyczy tego, 瞠 ksi捫ka jest zaskakuj帷a. Takowy jest jedynie fina historii, gdy akurat takiego obrotu spraw si nie spodziewa豉m. Czy po lekturze "Cz這wieka nietoperza" mam poczucie, 瞠 musz natychmiast si璕n望 po kolejny tom z cyklu o Harrym Hole? Nie, nie mam. Nie znaczy to jednak, 瞠 tego nie uczyni. Ch皻nie poznam kolejne jego przygody, jednak瞠 nie odczuwam jakiego specjalnego parcia, i teraz zaraz natychmiast musz to uczyni. "Cz這wiek nietoperz" okaza si by dobrym krymina貫m i doskona造m debiutem autora, dlatego te z czystym sumieniem mog poleci go fanom gatunku, albo po prostu Czytelnikom poszukuj帷ym ciekawej, dobrze napisanej ksi捫ki, po lekturze której nie b璠 mieli poczucia straty czasu.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/czlowiek-nietoperz-jo-nesbo-recenzja-436/

Avatar u篡tkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Komisarza Hole pozna豉m w "Upiorach". Bardzo mi si spodoba. Jeszcze wi瘯sz sympati obdarzy豉m go po lekturze "Policji". Postanowi豉m zacz望 znajomo嗆 od pocz徠ku. "Cz這wiek nietoperz" otwiera cykl krymina堯w z Harrym Hole. I tu zoom! Lekkie rozczarowanie. Sydney przedstawione jako miasto homoseksualist闚 i narkoman闚. W tym g御zczu Harry musi znale潭 morderc m這dej Norwe磬i. Jego przewodnikiem jest Aborygen Andrew, bardzo ciekawa posta. Zabrak這 mi dynamiki akcji, za to do嗆 dobrze, cho pobie積ie, przedstawiona zosta豉 historia Australii.
Avatar u篡tkownika - secretelle
secretelle
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 3, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki - 2013,
Osnowa kryminalna powie軼i skonstruowana jest dobrze, ale nie doskonale. Hole wkracza do akcji, kiedy 郵edztwem zaj瘭i si ju australijscy policjanci, nie ma wi璚 opis闚 morderstwa ani nawet ogl璠zin miejsca zbrodni, gdzie g堯wny bohater m鏬豚y dozna nag貫go przeb造sku geniuszu lub te natrafi na pomini皻y przez koleg闚 po fachu trop, mog帷y go doprowadzi do zab鎩cy Norwe磬i. Akcja nie gna jak szalona, a napi璚ie utrzymane jest na sta造m, niekoniecznie wysokim, ale z pewno軼i satysfakcjonuj帷ym wi瘯szo嗆 czytelnik闚 poziomie. Morderca gdzie grasuje, to pewne. Wysoce prawdopodobne jest r闚nie, 瞠 zaatakuje ponownie. Nesb? potrafi zmian biegu wydarze o 180 stopni wprawi mnie w os逝pienie, a tak瞠 spowodowa, 瞠 parokrotnie zw徠pi豉m w swoj zdolno嗆 dedukcji i logicznego rozumowania, nie zauwa篡wszy pewnych istotnych spraw. Za to nale膨 mu si mo瞠 nie brawa, ale przynajmniej jakie wyrazy uznania. Ale - nie wiem, czy na szcz窷cie, czy te nie - odkry豉m, kto zabi, i w tej kwestii wyprzedzi豉m 郵edczych. C騜... bywa. Podczas lektury przeszkadza mi przyt豉czaj帷y, toporny wr璚z styl pisania Jo Nesb?. J瞛yk, jakim operuje, i klimat, jaki wytworzy w swej ksi捫ce, zdecydowanie nie przypad造 mi do gustu - bywa這 zbyt depresyjnie, a czasem nawet monotonnie i nudno. G堯wnie z tego powodu nie jestem w stanie uzna "Cz這wieka nietoperza" za powie嗆 dobr. Rzek豉bym raczej, 瞠 to taki kryminalny przeci皻niak, ale nie ukrywam, 瞠 - pomimo mankament闚 - ciesz si, i w ko鎍u zapozna豉m si z norweskim pisarzem i 郵edzi豉m poczynania jego bohatera. Kiedy pewnie si璕n po kolejne tomy serii, ale nie odliczam dni do kolejnego spotkania z Harrym Hole i towarzyszenia mu podczas zagranicznego 郵edztwa.
W najbli窺zym czasie na pewno nab璠.
Avatar u篡tkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2013-03-15, Ocena: 6, Przeczyta貫m, czytam regularnie w 2013 roku,
奸edztwo w Sydney to podro w odlegle krainy z豉. Odpowiedz jest blisko, ale dlaczego tak trudno ja zauwa篡?
Avatar u篡tkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-02-24, Ocena: 2, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2013,
Wielkie rozczarowanie. Jak dla mnie ksi捫ka pozbawiona wszystkiego za co ceni skandynawskie krymina造. Norweski policjant w Australii. Czy mo積a wybra bardziej banaln sceneri brutalnych morderstw ni 鈍iatek tranwestyt闚, dziwek i 熜un闚? Akcj spowalniaj wynurzenia o trudnej sytuacji Aborygen闚. Ksi捫ka jak na krymina za nudna, a jak na ksi捫k 'krajoznawcz' zbyt powierzchowna i tendencyjna. Mimo to, dam jeszcze Nesbo szans. Ale za jaki czas.

Niestety nie porwa豉 mnie ta ksi捫ka. My郵, 瞠 zadzia豉 tu mechanizm "wielko軼i autora". Spodziewa豉m si tutaj niespodziewanego, a nic takiego si nie wydarzy這. Przewidywalna, w zasadzie odtw鏎cza, taki troch "zapychacz".

By這 jako tak m璚z帷o. Nie mog豉m si skupi na tej ksi捫ce, za du穎 jak dla mnie niepotrzebnych wtr帷e, bez kt鏎ych akcja zupe軟ie dobrze mog豉by si potoczy.

"Cz這wiek nietoperz" stanowi pierwsz cz窷 cyklu o Harrym Hole, dla mnie jest te pierwszym zetkni璚iem z Autorem. Akcja teoretycznie kr捫y wokó odnalezienia sprawcy gwa速u i morderstwa m這dej Norwe磬i w Australii, jednak przy酥iesza ona dopiero pod koniec powie軼i. Niemal 2/3 ca這軼i to przede wszystkim w徠ki przyrodniczo-historyczne zwi您ane z Aborygenami oraz samym kontynentem. W moim odczuciu przybiera to posta niemal podr璚znika, tubylcy wyja郾iaj wszystko przyjezdnemu detektywowi z takimi szczegó豉mi, jakby ka盥y z nich studiowa histori tego kontynentu. Odbiera to nieco wiarygodno軼i wypowiedziom. Ka盥y zna w miar dok豉dne daty konkretnych wydarze oraz wszystkie ich okoliczno軼i, a nawet co na kszta速 lokalnych mitów. Sporo do powiedzenia na temat Australii ma nawet przyjezdna m這da barmanka.

Czyta豉m ksi捫ki Nesbo pewnie kilkana軼ie lat temu. Teraz wracam i zamierzam przeczyta je chronologicznie. " Cz這wiek nietoperz " z nóg mnie nie zwali ale to dobra ksi捫ka kryminalna. My郵, 瞠 kolejne mog by tylko lepsze. Standardowo niestety gówny bohater, komisarz Harry Hole nie mo瞠 by bez wad, by zwyczajnym cz這wiekiem. Tym razem to na這gowy samotny alkoholik. Niestety nadu篡wanie trunków sprawia, 瞠 powoli kojarzy fakty. Dlatego ksi捫ka rozkr璚a si tak naprawd dopiero po po這wie. Polubi豉m policjanta, który gra drugie skrzypce Andrew. Dopiero jego 鄉ier poruszy豉 Harrego, przyspieszy豉 bieg wydarze. Niektórzy zarzucaj autorowi, 瞠 za du穎 by這 informacji o Sydney i miejscowych legend. Mnie one zupe軟ie nie przeszkadza造 a nawet dodawa造 ksi捫ce pewnego kolorytu. Szukam kolejnego tomu.

Avatar u篡tkownika - Mephelome
Mephelome
Przeczytane:2019-04-11, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2019,

Ksi捫ka ta wprowadza nas w kultur mieszka鎍ów Australii. Nie tylko tych, którzy j skolonizowali, ale w szczegó軟o軼i wa積a jest kultura tamtejszych tubylców. Dziej帷e si tu wydarzenia s 豉twiejsze do zrozumienia, je郵i wczyta si w pojawiaj帷e si czasami legendy.

Inne ksi捫ki autora
Pentagram
Nesbo Jo0
Ok豉dka ksi您ki - Pentagram

Komisarz Harry Hole po kolejnej wpadce alkoholowej otrzymuje wypowiedzenie, ale z uwagi na okres urlopowy zostaje jeszcze w陰czony do 郵edztwa, które...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Medea z Wyspy Wisielc闚