Bliscy

Najnowsza publikacja Annie Ernaux to zbiór, na który składają się trzy minipowieści: Miejsce, Pewna kobieta oraz Druga córka. W swoich tekstach autorka porusza tematykę związaną z pochodzeniem i rodziną, a także pragnieniem awansu społecznego.

Ernaux pisze o ojcu, który zamiast do szkoły, dnie spędzał, pomagając na żniwach. O matce, pragnącej zdobyć uznanie i dorobić się. A także o siostrze – przedwcześnie zmarłej, której śmierć na zawsze wpłynęła na losy rodziny.

- Ernaux dokonała niezwykle ważnej rewolucji formalnej w literaturze, z dala od metafor, „ładnych” zdań i wyrazistych bohaterów – Édouard Louis

Informacje dodatkowe o Bliscy:

Bliscy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-09-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Jestem troszkę zaskoczona, że nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak "Lata". Może dlatego, że już przyzwyczaiłam się do stylu Ernaux i nie było tego fascynującego zaskoczenia. Opowieści o rodzicach i nigdy niepoznanej siostrze już tak mnie nie poruszyły, chociaż wielokrotnie kiwałam głową na znak, że moje relacje były w wielu miejscach podobne, raczej chłodne i raczej przesycone żalem niż miłością, ciepłem i wdzięcznością. Też odeszłam daleko od swoich korzeni, też czułam, że matka i ojciec niezbyt interesują się tym, co dla mnie ważne, też wkurzałam się niemiłosiernie, że tradycyjne wartości, aprobata społeczna są dla nich więcej warte niż ja sama. Niepoznanej siostry nie mam, przynajmniej nic o niej nie wiem.

Bardzo jest mi bliski język pisarki. Umiejętność chłodnego, ograniczonego do faktów opisywania tego, co w innych książkach jest silnie emocjonalne, dystans, który ma do siebie, swoich doświadczeń, rodziny i do świata.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-06-25, Przeczytałem,
Lata
Annie Ernaux0
Okładka ksiązki - Lata

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku...

Ciała
Annie Ernaux0
Okładka ksiązki - Ciała

Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia...