Lata

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku.

,,Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?" - zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w małym normandzkim miasteczku wyznaczały święta religijne, po dorosłość, kiedy z religijną gorliwością czytało się Simone de Beauvoir. Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy. ,,Chciałabym te liczne obrazy siebie, rozdzielone, niezsynchronizowane, połączyć nicią opowieści o swojej egzystencji od narodzin w czasie II wojny światowej aż do dzisiaj. O istnieniu poszczególnym, lecz jednocześnie wtopionym w historię pokolenia".

Choć Ernaux boleśnie odsłania własne korzenie, udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne - opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas.

Informacje dodatkowe o Lata:

Lata - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-11-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 2022,

To mój absolutny zachwyt. Już nigdy nie będę patrzyła na swoją własną przeszłość, teraźniejszość tak, jak do tej pory. I nie będę się zadziwiać, że pamiętam tylko skrawki tego, co mi się dotychczas przydarzyło. Bo taka jest nasza pamięć, to kalejdoskop odczuć, zdarzeń, słów, nastrojów i osób, które krócej lub dłużej przemierzały z nami lub obok nas jakąś część drogi.

To historia osobista wpleciona w przeżycia i historię całego pokolenia (a może raczej kilku pokoleń). I nieważne, że opowiada o Francji, francuskiej dziewczynce, młodej a potem dojrzałej kobiecie. Podobnie możemy opowiedzieć swoją historię my Polki - będzie trochę inna, ale pewnie wiele z nas byłoby zaskoczone, ile jest podobieństw. Bo to historia pokolenia widziana oczami kobiety. I każda z nas ma taką opowieść, ma swoją Annie Ernaux. A gdyby jeszcze potrafić napisać ją w trzeciej osobie w czasie przeszłym niedokonanym, to może uda się nam ,,uratować coś z czasu, w którym się już nigdy nie będzie".

Niewielka książka, zainspirowana Proustem, autorki nagrodzonej literackim Noblem, była dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem literackim. Annie Ernaux zebrała i spisała swoje przeżywania, doświadczenia, widzenia świata. Bardzo jest ta książka osobista, subiektywna i pokazująca jak zmieniał się świat przez lata, jak zmieniała się Francja, a także autorka. Madame Ernaux pokazuje czytelnikowi jak świat zewnętrzny wpływa na to, co dzieje się wewnątrz, jak otaczający świat determinuje wybory, decyzje i bycie w świecie. Pięknie to jest napisane, emocjonalnie, poruszająco, skondensowanie i na temat. W odniesieniu do Prousta trochę mi za mało szerszych opisów przeżywania, ale i tak bardzo mi się podoba. Czuję niedosyt, a jednocześnie mam poczucie, obraz przedstawiony w książce jest dokładny i świetnie oddaje zamysł autorki.

Avatar użytkownika - Witwona
Przeczytane:2022-12-26, Przeczytałem,
Ciała
Annie Ernaux0
Okładka ksiązki - Ciała

Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia...