Quantcast

Annie Ernaux krytycznie o Noblu: „To instytucja dla mężczyzn”

Data: 2022-12-09 10:41:04 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla, francuska pisarka i feministka Annie Ernaux powiedziała w rozmowie z Agence France-Presse, że nagroda Nobla jest instytucją dla mężczyzn.

Obrazek w treści Fot. Wikimedia Commons /  Lucas_Destrem / CC BY-SA 3.0.

Annie Ernaux otrzymała to prestiżowe wyróżnienie w październiku 2022 roku. Doceniono ją za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci. W listopadzie br. w Polsce ukazała się nowa książka zawierająca trzy teksty autorki.

Noblistka Annie Ernaux niepochlebnie o nagrodzie 

Swoje słowa na temat Nobla autorka wygłosiła w wywiadzie poprzedzającym oficjalną ceremonię wręczenia nagród, która będzie miała miejsce w ten weekend:

Widać to w dążeniu do tradycji. Przywiązanie do tradycji jest być może bardziej męskie, to sposób na wzajemne przekazywania władzy z pokolenia na pokolenie. [...]

82-letnia pisarka uważa, że sama ceremonia mogłaby być skromniejsza i bardziej współczesna. Mniej przepychu, fraków, długich sukni. Dodajmy, że po ceremonii wręczenia nagród odbędzie się bankiet z udziałem 1200 gości oraz szwedzkiej rodziny królewskiej.

Annie Ernaux dedykuje Nobla cierpiącym

Ernaux jest zaledwie 17 kobietą uhonorowaną literacką nagrodą Nobla od czasu jej pierwszego wręczenia w 1901 roku i jednocześnie pierwszą wyróżnioną Francuzką. Swoje wyróżnienie pisarka pragnie zadedykować wszystkim tym, którzy cierpią, którzy cierpią z powodu dominacji w ten czy inny sposób; z powodu rasizmu, wszystkiego, co jest formą nierówności. I wszystkim, którzy walczą, a pozostają niezauważeni.

Czytaj także: Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach

Jak podkreśla pisarka, mężczyźni powinni zmienić swoje nastawienie już teraz, jeszcze zanim kobiety wywalczą pełną równość. Dopiero ich świadomość pozwoli kobietom na pełne wyzwolenie, które przez długi czas akceptowały sytuacje, co uważałam za absolutnie niedopuszczalne i nie do zniesienia.

Kontrowersyjna noblistka i jej twórczość

Przyznanie nagrody Nobla francuskiej pisarce Annie Ernaux wywołało sprzeciw przedstawicieli niemieckich organizacji żydowskich, którzy wskazali na zaangażowanie autorki w antyizraelski ruch BDS. W ich opinii jej antysemicka postawa jest wyraźna, a przyznanie dla niej nagrody Nobla — niepokojące. Annie Ernaux podkreśla zaś, że nie zależy jej na zdobywaniu nagród, jednak uhonorowanie Noblem dał jej motywację do dalszego pisania. Pragnie kontynuować pracę w ciszy i spokoju, ciesząc się starością.

W Polsce dostępne są obecnie dwie powieści Annie Ernaux. W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka Lata w przekładzie Magdaleny Budzińskiej oraz Krzysztofa Jarosza. Z kolei w listopadzie 2022 ukazał się zbiór trzech minipowieści Bliscy w przekładzie Agaty Kozak.

Najnowszą publikację możecie zakupić w atrakcyjnej cenie:

Tagi: Nagroda Nobla,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bliscy
Annie Ernaux 0
Okładka książki - Bliscy

Najnowsza publikacja Annie Ernaux to zbiór, na który składają się trzy minipowieści: Miejsce, Pewna kobieta oraz Druga córka. W swoich tekstach autorka...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje