Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach

Data: 2022-10-07 14:51:21 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Oczy wszystkich miłośników literatury były wczoraj skierowane ku Annie Ernaux. 6 października, Akademia Szwedzka ogłosiła, że francuska pisarka została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wkrótce o autorce będzie również głośno w kinach. Pod koniec października na wielkie ekrany trafi ekranizacja jednej z autobiograficznych powieści.

Obrazek w treści Ekranizacja powieści Annie Ernaux, noblistki, w tym miesiącu w kinach [jpg]Fot. mat. prasowe Aurora Films

Informacja o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla to najważniejsze wydarzenie w świecie literatury. Annie Ernaux otrzymała Nagrodę za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci. W swojej twórczości pisarka  przygląda się życiu naznaczonemu silnymi dysproporcjami płci, języka i klasy. Powieść autobiograficzna, na podstawie której już niedługo zobaczymy film Zdarzyło się, skupia się na prawie kobiety do decydowania o własnym ciele i życiu.

Zdarzyło się – autobiograficzny film o noblistce. O czym opowiada?

Zdarzyło się to film, który bazuje na książce L'événement autorstwa Annie Ernaux. Akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku we Francji. Główna bohaterka to młoda studentka, która marzy o karierze akademickiej. Anne studiuje literaturę francuską, a jej największym marzeniem jest dalsza edukacja i rozwój. Wszystko to jednak zmienia jedna wizyta w gabinecie lekarskim. Okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że ta wiadomość może przekreślić wszystkie jej plany i marzenia. Anne staje przed ogromnym dylematem. Nie chce urodzić dziecka, jednak dokonanie aborcji, która w tamtym czasie była we Francji zakazana, grozi nie tylko wydaleniem ze studiów, a nawet karą więzienia. Od tej decyzji zależy cała jej przyszłość, a czas ucieka.

Może zainteresuje Cię również...

Film Zdarzyło się swoją światową premierę miał podczas 78. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 6 września 2021 roku. Produkcja zdobyła wówczas Złotego Lwa i zyskał powszechne uznanie krytyków. Reżyserką oraz scenarzystką filmu jest Audrey Diwan (Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś). W rolę Anne wcieliła się Anamaria Vartolomei, której kreacja zapowiada się naprawdę obiecująco. Jako że film miał swoją premierą już w zeszłym roku, w sieci można znaleźć również pierwsze recenzje. Film został oceniony jako ciężki, ale satysfakcjonujący. Pokazuje niemożliwie trudny wybór oraz rozdzierające serce konsekwencje.

Zdarzyło się – kiedy premiera filmu?

Film zadebiutuje na ekranach kin już 28 października. Poniżej możecie zapoznać się ze zwiastunem Zdarzyło się:

Twórcy nie hamowali się przed pokazaniem niezwykle intymnej i trudnej historii, powiązanej z życiem samej noblistki. Powieść, która stanowiła podstawę dla nowego filmu, zawierała liczne odniesienia do życia Annie Ernaux, a zwiastun pokazuje, że produkcja nie należy do lekkich seansów.

Annie Ernaux – twórczość pisarki. Kiedy nowe książki w Polsce?

Książki Annie Ernaux to przede wszystkim powieści autobiograficzne, w których istotne miejsce zajmują motywy feministyczne, a także społeczne i polityczne. Jej twórczość tworzy obraz całego społeczeństwa, a przy tym jest bardzo osobista. Porusza w niej chociażby śmierć swoich rodziców, okres dorastania czy relacje małżeńskie. Ważnym tematem jest również temat aborcji. Nie bez przyczyny tak często przewija się on w książkach Ernaux. Pisarka dokonała zabiegu w czasie studiów, a jej doświadczenie znalazło swój wydźwięk nie tylko we wspomnianym L'événement, ale również w jej debiutanckiej książce Les Armoires vides czy wydanych w Polsce Latach.

Czytaj również: Najciekawsze premiery książek w październiku 2022

Książka L'événement, na której opiera się film, nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, podobnie, jak wiele innych pozycji pisarki. Na ten moment w Polsce ukazały się jedynie dwie książki Ernaux. Literacki Nobel zapewne przyspieszy wydanie kolejnych tytułów laureatki. Wydawnictwo Czarne jeszcze przed Noblem zapowiedziało kolejną książkę, mianowicie Bliscy. Znajdziemy w niej trzy minipowieści Ernaux: nowy przekład Miejsca, Kobietę oraz Drugą dziewczynę.

Na ten moment zachęcamy do zapoznania się z książką Lata. Jest to zarówno biografia samej autorki, jak i obraz całego pokolenia. Książkę znajdziecie poniżej:

Tagi: ekranizacje książek, Nagroda Nobla, kino francuskie, film na podstawie literatury,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lata
Annie Ernaux0
Okładka książki - Lata

Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje