Quantcast

Adam Driver w ekranizacji powieści Dona DeLillo. O czym opowie „Biały szum”?

Data: 2022-09-21 14:01:52 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Nagrodzona National Book Award powieść Dona DeLillo została zekranizowana. Za reżyserię odpowiedzialny jest Noah Baumbach, a w głównej roli zagrał między innymi Adam Driver. O czym opowiada film?

Obrazek w treściWilson Webb/Netflix ˆ 2022

Biały szum to pierwsza adaptacja powieści w karierze Noaha Baumbacha, a jednocześnie kolejna współpraca z popularnym aktorem Adamem Driverem. Reżyser i aktor pracowali wcześniej przy nominowanej do sześciu Oscarów Historii małżeńskiej, gdzie Driver zagrał główną rolę. Podobnie będzie w przypadku ekranizacji powieści amerykańskiego klasyka.

Biały szum, czyli ekranizacja popularnej powieści

Biały Szum swoją światową premierę miał 31 sierpnia, otwierając 79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, a kolejny raz zaprezentowany zostanie  30 września na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku. Biały Szum to pierwsza adaptacja Noah Baumbacha. Filmowiec, którego oryginalne scenariusze obejmowały Opowieści o rodzinie Meyerowitz i Frances Ha, przepadł w powieści DeLillo, dochodząc do wniosku, że jest ona tak samo aktualna, jak w momencie powstania.

Czytaj również: Premiery kinowe w dniach od 16 do 25 września 2022 roku. Na co warto wybrać się do kina?

Głównym bohaterem nowej produkcji realizowanej przez Baumbacha jest Jack Gladney, profesor zajmujący się badaniem faktów historycznych związanych z Adolfem Hitlerem w fikcyjnym College-on-the-Hill. Mieszka wraz z żoną Babette i wspólnie wychowują czwórkę dzieci. Rodzina wrzucona zostaje w wir wydarzeń, które wyznaczyły życie Amerykanów pod koniec XX wieku. Nie brakuje tutaj podstawowego wyznacznika rzeczywistości, czyli telewizji oraz źródła rozrywki w postaci supermarketów. Główną oś wydarzeń stanowi walka bohaterów z toksycznymi następstwami wypadku kolejowego w ich mieście, w tym z chaosem informacyjnym oraz wszechogarniającą paniką.

W rolę Jacka Gladneya wcieli się Adam Driver. Z jego ostatnich ról wymienić można przede wszystkim głośny Dom Gucci oraz produkcję Annette, w której wystąpił u boku Marion Cotillard. Jako Babbette wystąpi Greta Gerwig, którą kojarzyć można z takich produkcji jak Małe Kobietki oraz Lady Bird. W pozostałych rolach wystąpią między innymi Raffey Cassidy, André Benjamin, Alessandro Nivola, Jodie Turner-Smith, Don Cheadle oraz Lars Eidinger. Co ciekawe, premiera produkcji zaplanowana została od razu na Netflixie. Na popularnej platformie Biały szum zadebiutować ma 25 listopada 2022 roku dla widzów w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Polsce produkcja pojawi się prawdopodobnie dopiero miesiąc później, bo 30 grudnia 2022 roku. 

Netflix zapowiada Biały szum z udziałem Adama Drivera

Przed kilkoma dniami Netflix podzielił się także pierwszym zwiastunem reklamującym nadchodzącą produkcję. Już ten krótki zwiastun wywołuje niemało emocji.

Biały szum – film oparty na książce

Don DeLillo to jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Jest przedstawicielem postmodernizmu, a jego powieści traktują przede wszystkim o stanie społeczeństwa amerykańskiego. Autor przygląda się procesom, jakim poddawana jest jednostka we współczesnym świecie. Taką powieścią jest wydany w 1985 roku Biały szum. Książka zdobyła rozgłos, w dużej mierze dzięki National Book Award. Książka przenosi nas do Stanów Zjednoczonych lat 80. Autor, z charakterystycznym dla niego czarnym humorem, opisuje jak społeczeństwo owładnięte tytułowym białym szumem mediów, pogrąża się coraz bardziej w bolączkach końca XX wieku.

Czytaj również: Florence Pugh wystąpi w ekranizacji popularnej powieści. Film już niedługo na Netflixie

Konsumpcjonizm, pogoń za nowinkami, uzależnienie od leków czy wszechobecna przemoc to tematy, które są bardzo widoczne na kartach powieści DeLilla. Refleksje, jakie wysuwa autor, są niepokojąco celne i przenikliwe. W swojej diagnozie amerykańskiej (post)rzeczywistości prowokuje i obnaża wszelkie procesy, które ją ukształtowały od rozpadu rodzin poprzez wpływ popkultury na rzeczywistość, aż do globalnych teorii spiskowych i lęku, prowadzącego do zbiorowej paniki. Biały Szum jest tego kwintesencją niewygodnych rozmyślań DeLilla. 

...supermarket tonie w szumie - bezdźwięcznym szumie urządzeń elektrycznych, dzwonieniu i skrzypieniu wózków, dźwiękach głośnika, ekspresu do kawy, okrzykach dzieci. A nad tym, a może pod tym wszystkim wibrował tępy, nieokreślony ryk, wydawany przez jakąś formę życia kotłującą się poza granicami ludzkiego postrzegania – pisze DeLillo w Białym Szumie.

Książka Biały Szum Dona DeLilla obecnie nie jest dostępna w księgarniach. Być może nadchodząca premiera filmu to zmieni. Zaproponujemy wam najnowszą książkę tego autora, mianowicie Ciszę. Zapowiadana jako Apokaliptyczna powieść naszych czasów. Co ciekawe, również w niej nie zabraknie motywu szumu. Książka DeLilla ma być poruszającą opowieścią o tym, co czyni z nas ludzi. 

Ciszę, wydaną nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc, znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: ekranizacje książek, film orygianlny Netflix, literatura amerykańska,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Biały szum
Don DeLillo0
Okładka książki - Biały szum

Don DeLillo opublikował dziesięć książek, które zostały wysoko ocenione przez krytyków, jak i czytelników i uznawane są za najważniejsze dla amerykańskiego...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje