„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nominowane do National Book Award!

Data: 2022-09-15 12:03:49 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

14 września rozpoczął się czas, w którym poznajemy nominowanych do prestiżowej nagrody National Book Award. Właśnie poznaliśmy nominowanych w kategorii Literatura Tłumaczona. Wśród szczęśliwców znalazła się polska noblistka – Olga Tokarczuk! 

Obrazek w treścifot. Edyta Dufaj / Fundacja Olgi Tokarczuk
 • 14 września rozpoczęło się ogłoszenie długich list do National Book Awards, spośród których wybrani zostaną finaliści.
 • Znamy już nominowanych w kategorii Literatura Tłumaczona.
 • Wśród nominowanych ponownie znalazła się Olga Tokarczuk!

National Book Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach: beletrystyka, literatura faktu, poezja, literatura młodzieżowa, a od kilku lat również literatura tłumaczona. Olga Tokarczuk już po raz trzeci znalazła się wśród nominowanych właśnie w tej kategorii. Pierwszy raz jej powieść Bieguni nominowana była na w 2018 roku, kiedy postanowiono włączyć do konkursu również literaturę obcojęzyczną. W tym roku na liście znalazły się Księgi Jakubowe.

National Book Award 2022 – nominowani w  kategorii literatura tłumaczona

Na długiej liście nominowanych znalazło się 10 tytułów pierwotnie napisanych w dziewięciu różnych językach: arabskim, duńskim, francuskim, niemieckim, japońskim, norweskim, perskim, polskim i hiszpańskim. Wśród wyróżnionych pozycji znajdziemy książki poruszające zarówno tematykę mistycyzmu, mitologii oraz religii, jak i wojny czy dystopijnej przyszłości. Nie zabraknie horroru, a nawet książki w konwencji baśni.

Tak przedstawia się lista nominowanych:

 • Ibn Arabi's Small Death – Mohammed Hasan Alwan, tłum. z arabskiego – William M. Hutchins 
 • A New Name: Septology VI-VII – Jon Fosse, tłum. z norweskiego – Damion Searls
 • Seasons of PurgatoryShahriar Mandanipour, tłum. z perskiego Sara Khalili 
 • KibogoScholastique Mukasonga, tłum. z francuskiego – Mark Polizzotti
 • Jawbone – Mónica Ojeda, tłum. z hiszpańskiego – Sarah Booker
 • The Employees – Olga Ravn, tłum. z duńskiego – Martin Aitken
 • Seven Empty HousesSamanta Schweblin, tłum. z hiszpańskiego – Megan McDowell
 • Where You Come fromSaša Stanišić, tłum. z niemieckiego – Damion Searls
 • Scattered All Over the EarthYoko Tawada, tłum. z japońskiego – Margaret Mitsutani 
 • Księgi JakuboweOlga Tokarczuk, tłum. z polskiego – Jennifer Croft 

Wydawcy zgłosili łącznie aż 146 książek do tegorocznej National Book Award w kategorii Literatura Tłumaczona. Jurorami, pod przewodnictwem Ann Goldstein, w tej kategorii są Nick Buzanski, Veronica Esposito, Rohan Kamicheril i Russell Scott Valentino. Decyzje kapituły są podejmowane niezależnie od pracowników National Book Foundation i Rady Dyrektorów, a obrady są ściśle poufne.

Księgi Jakubowe – o czym opowiada wyróżniona książka Olgi Tokarczuk?

Przypomnijmy, że akcja nominowanej do nagrody powieści osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. Głównym bohaterem jest młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Przez jednych uważany za zbawcę, przez innych za heretyka, zaczyna głosić idee, które zaczynają dzielić społeczność żydowską. Jego charyzma sprawiła, że wielu uwierzyło, że jest Mesjaszem, a krąg oddanych się powiększa, co jednak nie może pozostać bez konsekwencji. 

Czytaj również:

Księgi Jakubowe to wielowymiarowa i wielowątkowa powieść, która jest jedyną w swoim rodzaju podróżą po XVIII-wiecznej Europie. Jest szeroko doceniana, czego dowodem są kolejne wyróżnienia. W 2015 roku Księgi Jakubowe zostały uhonorowane Nagrodą Nike, a także otrzymały wyróżnienie czytelników przyznawane w ramach tej nagrody. Powieść znalazła się również w finale Nagrody Bookera. Podczas laudacji Olgi Tokarczuk z okazji uhonorowania jej literacką Nagrodą Noblą za rok 2018, szwedzki pisarz Per Wästberg określił Księgi Jakubowe jako opus magnum Tokarczuk i tysiącstronicowy cud. Czy i tym razem proza autorki Empuzjona zostanie wyróżniona National Book Award? Dowiemy się już niedługo.

National Book Award – kiedy poznamy zwycięzców?

National Book Foundation w tym tygodniu ogłosi wszystkie tzw. długie listy nominowanych do tegorocznej edycji National Book Award. Pięcioro finalistów w każdej z pięciu kategorii zostanie wyłonionych 4 października, natomiast zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród 16 listopada.

Może zainteresuje Cię również...

Księgi Jakubowe tego roku trafiły na anglojęzyczny rynek, a w Polsce wydane zostały nakładem Wydawnictwa Literackiego. Powieść w Polsce okazała się wielkim bestsellerem, a książek zabrakło po przyznaniu przez Akademię Szwedzką literackiego Nobla polskiej pisarce. Nakład powieści został jednak wznowiony i dzieło kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

Tagi: nagrody literackie, Olga Tokarczuk,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje