Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 – znamy finalistów!

Data: 2022-08-30 13:01:19 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Poznaliśmy autorów, których książki zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022! Jak prezentuje się szczęśliwa siódemka wybrańców?

Obrazek w treści

  • Znamy finalistów Angelusa 2022 – na liście znalazło się sporo pozycji polskich autorów
  • Nagrodzeni zostaną pisarze, tłumacze oraz przyznana zostanie nagroda publiczności
  • Sprawdź zeszłoroczną listę nominowanych do Nagrody Angelusa

To już 17 edycja Angelusa. Od 2006 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim, a przeznaczona jest dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej. Szczególnie liczą się książki, które poruszają ważne obecnie tematy, pogłębiające wiedzę o innych kulturach. Jakie książki znalazły się na liście finalistów?

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2022 – finaliści! 

Tegoroczna lista finalistów prezentuje się naprawdę inteesująco. Książki są niezwykle różnorodne, a sporą część z nich stanowią pozycje polskie, co – patrząc na poprzednie edycje Angelusa – wcale nie wydaje się tak oczywiste.

Tak prezentują się finaliści Angelusa 2022:

  • Alhierd Bacharewicz, Sroka na szubienicy, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów (Białoruś)
  • Kapka Kassabova, W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
  • Zoltán Mihály Nagy, Szatański pomiot, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)
  • Edward Pasewicz, Pulverkopf, Wielka Litera (Polska)
  • Jaroslav Rudiš, Ostatnia podróż Winterberga, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy)
  • Andrzej Stasiuk, Przewóz, Wydawnictwo Czarne (Polska)
  • Katarzyna Surmiak-Domańska, Czystka, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Książki łączy przede wszystkim szeroko rozumiana środkowoeuropejskość. Wśród poruszanych tematów można wymienić z jednej strony problematykę prób uwolnienia się od przytłaczającego dziedzictwa, z drugiej – pragnienie poznania historii rodziny. Powieści niejednokrotnie przenoszą czytelników w trudne czasy wojny, a ich bohaterowie muszą zmierzyć się z traumami i nawiedzającymi ich duchami przeszłości.

Angelus 2022 – co czeka na zwycięzcę?

Angelus jest jedną z najwyższych nagród literackich w Polsce, bowiem główną nagrodą jest aż 150 tysięcy zł. Oprócz tego nominacjom towarzyszą również wyróżnienia finansowe, które wynoszą 5 tysięcy zł. To jednak nie wszystko. Honorowany jest również przekład. Tłumacz bądź tłumaczka zwycięskiej książki otrzymuję nagrodę w wysokości 40 tysięcy zł. W przypadku, gdy laureatem nagrody jest polski autor lub autorka, nagrodę za przekład zdobywa tłumacz lub tłumaczka innej książki znajdującej się na liście finałowej siódemki. Fundatorem nagrody niezmiennie jest miasto Wrocław.

Może zainteresuje Cię również: Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2022

Zmienił się również skład jury. Od 2014 roku przewodniczył jej ukraiński krytyk literacki i eseista Mykoła Riabczuk, który wciąż pozostaje jednym z jurorów. Na czele nowego składu stanął Martin Pollack – austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, a także laureat Angelusa z 2007 roku. W jury znajdą się również: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy związany obecnie z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Nowy Świat), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

Od 2016 roku pulę angelusowych wyróżnień uzupełnia Nagroda Czytelników im Natalii Gorbaniewskiej, która upamiętnia pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką. W jej dorobku można znaleźć nie tylko wiersze, ale również książkę Dwunasta w południe, przybliżającą demonstracje w dniu 25 sierpnia 1968 roku na Placu Czerwonym. Poetka pełniła rolę przewodniczącej jury Angelusa aż do 8. edycji. Zeszłorocznym laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej jest Kateryna Babkina za książkę Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek. Pisarka zdobyła wówczas także nagrodę główną. 

Czytaj również: Nagroda Bookera 2022 – znamy nominowanych!

O tym, kto zdobędzie Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, decyduje publiczność poprzez głosowanie internetowe. Zwycięzca otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką do Wrocławia. W tym roku głosowanie odbędzie się na stronie www.angelus.com.pl. Głos na swojego faworyta można będzie oddać już 15 września. Głosowanie potrwa do 14 października.

Angelus 2022 – kiedy poznamy zwycięzców?

Zwycięzcę bądź zwyciężczynię poznamy 15 października. Podobnie jak w poprzednich latach Gala Angelusa będzie punktem kulminacyjnym odbywającego się we Wrocławiu, Bruno Schulz Festiwalu. Oprócz spotkania z laureatem Nagrody odbędą się rozmowy również z pozostałymi nominowanymi. Informacje o dokładnych terminach spotkań pojawią się w połowie września.

Tagi: Angelus, Konkurs, książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje