W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-03-31
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788381911757
Liczba stron: 512
Tytuł oryginału: To the Lake: A Balkan Journey of War and Peace

Ocena: 0 (0 głosów)

Jezioro Ochrydzkie i Prespę łączą w głębi podziemne rzeki, ale na powierzchni dzielą je między siebie trzy kraje: Macedonia, Albania i Grecja. Taka jest też historia regionu - pełna wewnętrznych związków i zewnętrznych pęknięć. To stąd pochodzi część przodków Kapki Kassabovej. Geografia i polityka odcisnęły na ich losach piętno, a rodzinną traumę przekazywano kolejnym pokoleniom.

Pisarka wyrusza nad jeziora, by zrozumieć dzieje rodziny i uwolnić się od przytłaczającego dziedzictwa. Trafia w miejsce oszałamiające różnorodnością. To górzyste pogranicze przed wiekami było handlowym i duchowym centrum południowych Bałkanów. Wędrując wzdłuż pozostałości starożytnej Via Egnatia, można trafić na skalne cerkwie, średniowieczne monastyry i klasztory derwiszów, pozostałości okopów z czasów I wojny światowej i betonowe bunkry Envera Hoxhy. Nad wodą krążą pelikany i kormorany.

Kassabova poznaje przeszłość tej krainy i spotyka jej współczesnych mieszkańców: poetów i rybaków, duchownych i odmieńców, uciekinierów i wygnańców. Kolejne spotkania pozwalają jej uwierzyć, że jest nadzieja - można odrzucić brzmię nienawiści, pamięć krzywd i cierpienia, i zmienić przyszłość.

Tagi: grecja

Kup książkę W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój

Inne książki autora
Granica. Na krawędzi Europy
Kapka Kassabova0
Okładka ksiązki - Granica. Na krawędzi Europy

Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze to jeden z najdzikszych zakątków Europy, fascynujący monumentalną przyrodą, w której cieniu przetasowują się karty...

Dwanaście minut miłości. Opowieść o Tangu
Kapka Kassabova0
Okładka ksiązki - Dwanaście minut miłości. Opowieść o Tangu

OTO UKRYTA HISTORIA TANGA, NAJBARDZIEJ NAMIĘTNEGO TAŃCA ŚWIATA, SPISANA SŁOWAMI ZARÓWNO DOSKONAŁEJ AUTORKI, JAK I KOBIETY OLŚNIEWAJĄCEJ NA PARKIECIE. Prozą...

Zobacz wszystkie książki tego autora