Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
Data: 2022-09-08 11:32:01 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min.Koniec wakacji i początek jesieni gorący okres jeśli chodzi o nagrody literackie. Dopiero co ogłoszeni zostali finaliści Nagrody Bookera oraz Nagrody Nike, a jakiś czas temu poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Literaturoznawcy nie zapominają także o dzieciach i ich literaturze, dlatego właśnie ruszyła 29. edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a jury ogłosiło listę 10 nominowanych tytułów.
Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego to corocznie przyznawana nagroda dla polskiego autora lub polskiej autorki za książkę stworzoną z myślą o młodszych czytelnikach. Tytuł, który może wziąć udział w konkursie, musi być opublikowany w roku poprzedzającym. Kto ma szansę na zwycięstwo w tegorocznej edycji?
Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – lista nominowanych
Wybór w tym roku nie był łatwy, bowiem do jury konkursu dotarło ponad 70 tytułów różnych wydawców. Spośród nich kapituła Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego wybrała szczęśliwą dziesiątkę, która zakwalifikowała się do finału. Poniżej przedstawimy ogłoszoną listę nominowanych tytułów oraz jej autorów:
- Abrakadabra Mamy problem! – Katarzyna Majgier, wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Dom numer pięć – Justyna Bednarek, Wydawnictwo Literackie
- Ja, Majka – Rafał Witek, wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Jak zdobyć supermoce – Ewa Martynkien, wydawnictwo Literatura
- Już, już! – Katarzyna Wasilkowska, wydawnictwo Literatura
- Lotta. Czyli jak wychować ludzkie stado – Zofia Stanecka, wydawnictwo Kropka
- Mama w occie. Zabójcze pierogi. Tom 1 – Marcin Przewoźniak, wydawnictwo Wilga
- Pies Kolumba – Piotr Rowicki, wydawnictwo Adamada
- Projekt Bitoven – Joanna Wachowiak, wydawnictwo Literatura
- Zostań sama w domu – Barbara Stenka, wydawnictwo Nasza Księgarnia
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego – konkurs z myślą o młodszych czytelnikach
Kornel Muszyński, od którego imienia wziął się konkurs, to polski pisarz, który przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych autorów w Polsce. Zasłynął z takich powieści jak Szatan z siódmej klasy, O dwóch takich co ukradli księżyc czy Awantura o Basię. Najbardziej jednak kojarzony jest z twórczości z polskim rysownikiem i prekursorem komiksu w Polsce – Marianem Walentynowiczem. To właśnie ze współpracy tego duetu powstały przygody Koziołka Matołka, które stanowią jedne z pierwszych historyjek obrazkowych dla dzieci. Mimo że od śmierci autorów minęły już dziesięciolecia, postać jest wciąż żywa i niezwykle popularna. Nie zapomniano o niej również, tworząc Konkurs im. Makuszyńskiego. To właśnie Koziołek Matołek jest nagrodą dla zwycięzcy.
Czytaj również: Warsztaty pisarskie w Arktyce. Fundacja Identitas zapowiada zmiany
Nagroda została ustanowiona już w 1994 roku przez Fundację Książka dla Dziecka oraz redakcję kwartalnika Guliwer. Od 2004 roku Nagroda przyznawana jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Nagrodą dla laureata bądź laureatki jest wyjątkowa statuetka wykonana z brązu reprezentująca Koziołka Matołka. Oprócz tego autor lub autorka zwycięskiego tytułu otrzymuje nagrodę pieniężną. Od 2004 roku przyznawana jest również Nagroda Czytelników, której laureaci także otrzymują wykonaną z brązu statuetkę Koziołka Matołka. Książki do konkursu mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora.
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego – kiedy poznamy wyniki?
Przed jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, prof. Uniwersytetu Śląskiego, trudny wybór. Nominowane książki przedstawiają się naprawdę ciekawie i nie zostały wybrane przypadkowo. Przykładowo, książki Katarzyny Majger, Barbary Stenki oraz Rafała Witka zostały wyróżnione już podczas V edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.
Czytaj również: Najciekawsze premiery książek we wrześniu 2022
Na tegorocznej liście nominowanych tytułów znalazły się książki, w których ważną rolę odgrywają nie tylko dzieci, ale również ich zwierzaki domowe. Z pozoru proste historyjki kryją w sobie jednak wiele prawdziwych i ważnych problemów, takich jak odrzucenie, brak pewności siebie czy strata najbliższych. Mimo to, patrząc na okładki oraz tytuły, można wnioskować, że książki są zabawne i lekkie. Każdy znajdzie coś dla siebie – magiczna lampa, muzyka, supermoce, nowoczesna technologia, a nawet... wyjątkowe pierogi z ukrytym skarbem.
Zwycięski tytuł poznamy na uroczystej gali już w przyszłym miesiącu, a dokładnie – 7 października. Zachęcamy wszystkim fanów literatury dziecięcej oraz młodo młodzieżowej do zapoznania się z nominowanymi tytułami.
Tagi: Nagroda literacka, nominacje, książki,