Dlaczego warto?
REJESTRACJA
LOGOWANIE
KSIĄŻKI
Nowości
Zapowiedzi
Patronujemy
Autorzy
Cykle
Streszczenia
Wydawnictwa
FILMY
Nowości
Zapowiedzi
SERIALE
Wszystkie
Popularne
Seriale obyczajowe
Seriale tureckie
Telenowele
Seriale komediowe
Seriale kryminalne
Reality show
Programy rozrywkowe
NEWSY
Wszystkie
O tym się mówi
Filmy i seriale
Konkursy i nagrody literackie
Fragmenty książek
Promocje i wyprzedaże
Telewizja
Wydarzenia
RECENZJE
Wszystkie
Biografie, wspomnienia
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dydaktyka
Fantasy, science fiction
Historyczne
Horror
Komiksy
Kryminał, sensacja, thriller
Kuchnia
Literatura faktu, reportaż
Literatura piękna
Medycyna i zdrowie
Obyczajowe
Pedagogika
Podróżnicze
Poezja
Popularnonaukowe
Poradniki
Przygodowe
Psychologia
Romans
Sport
Wiedza ezoteryczna
Young Adult
Zarządzanie i marketing
PUBLICYSTYKA
Wszystkie
Popularne
Wywiady
Recenzje filmów i seriali
Sylwetki twórców
Analiza
Esej
Felieton
Komentarz
Kurs pisania
Jak pisać wiersze?
Recenzje gier planszowych
Relacja
CYTATY
Wszystkie
O Życiu
O miłości
O kobietach
Złe
O ludziach
RANKING
SPOŁECZNOŚĆ
Wiersze
Opowiadania
Forum
Konkursy
Granice TV
Wymieniaj punkty na książki
Zdjęcia użytkowników
Wyzwania czytelnicze
Ranking użytkowników
BIBLIOTECZKA
granice.pl
Cytaty
Autor: ks. Józef Tischner
ks. Józef Tischner - cytaty
Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Bóg działa w duszy człowieka. A działa On z miłością, delikatnie. Mówi Pismo święte, że nie złamie trzciny nadłamanej. Człowiek jest taką trzciną nadłamaną, którą bardzo łatwo zniszczyć. Człowiek żyje rozmaitymi iluzjami, rozmaitymi niepokojami. Bardzo mu trudno o zdobycie prawd najprostszych. Bóg pozwala człowiekowi te prawdy zdobyć w odpowiednim czasie. Wszystko jest owocem czasu swego. Człowiek musi do wszystkiego dojrzeć. Dojrzewa powoli, z trudnością...
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Węgierski historyk Jenő Szűcs wskazuje, że z wyjątkiem niewielkich różnic w Turyngii zachodnia granica sowieckiej strefy wpływów przebiegała w XX wieku dokładnie tam, gdzie w IX wieku znajdowała się granica imperium Karola Wielkiego, a 500 lat wcześniej granica wpływów Imperium Rzymskiego: na Łabie i na Litawie.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Mądrość jest jak węgielny Boski kamień. Na tym kamieniu stoi ziemia. Mądrość to jest ślad Boga na ziemi. Trza umieć cytać ten ślod. Cy Ty, bracie, potrafis dojrzeć mądrość na niebie, pomiędzy gwiozdami, jak co noc rządzi gwiozd wędrowaniem? Cy Ty umies dosłuseć głos wiekuistej mądrościpośród tyk lasów i tyk łąk? Cy Ty mos, cłeku, takom mądrość, coby wycuć mądrość w sercu cłowieka?
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Bo taka jest logika krzyża,że zawsze owoc przynosi stokrotny. Tak też powinniśmy patrzeć na nasz dzisiejszy krzyż. (...) Gdzie ludzie widzieli koniec, trzeba było zobaczyć początek.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Siła polega na tym, żeby tego, kogo się ukochało, czynić jeszcze doskonalszym, jeszcze pełniejszym. Miłość pokazuje drogę, miłość pokazuje człowiekowi jakąś gwiazdę do osiągnięcia. Miłość nie poprzestaje na odkryciu, miłość ukazuje przyszłość. Jednym słowem - miłość ofiaruje nadzieję.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Trwamy w niczym, a fotografia gromadzi fragmenty wokół nicości. (S.Kracauer)
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Śleboda, moi drodzy, to jest coś takiego, co czuje gospodarz w swoim gospodarstwie. To jest coś różnego od swawoli. Swawola niszczy, swawola depcze. Nie patrzy: trawa nie trawa, zboże nie zboże... Swawola niszczy. Śleboda jest mądra. Sleboda umie po gospodarsku zadbać, po gospodarsku umie tę ziemię uprawiać. Las chroni, żeby był lasem. A z człowieka ta śleboda potrafi wydobyć to, co w człowieku najlepsze.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Do scęścio nie trza mu było duzo, sóm sobie wystarcoł. Godoł: Bogaty-k, bo móm, co fcym, patrzym na to, na co patrzyć worce, słuchóm tego, co słuchanio godne, mogym pogwarzować z Jędrzkiem o syckim, co gwary worce. Cegos mi jesce trza?
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Bo niebo jest zarazem dziełem Boga i człowieka. (s. 197)
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Paradoksalnie mimo wszystkich różnic pomiędzy obiema wymienionymi postawami łączyła je ta sama tendencja do ulegania fantazjom oraz braku kontaktu z realiami, zaprawione piorunującym miksem megalomanii i głębokich kompleksów.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Kto stracił wszelką nadzieję, ten zagubił także podstawę dla heroizmu. Gdybyśmy chcieli w takim człowieku odbudować jego heroizm, musielibyśmy zacząć od odbudowania jakiejś nadziei.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Jeśli Bóg - po latach rozkwitu - dopuści jakieś nieszczęście na nasz Kościół i naszą wiarę, to przyjdzie ono nie z zewnątrz, ale od wewnątrz: z krzykliwej wiary nie w Boga, ale wiary w wiarę".
Autor:
ks. Józef Tischner
0
Jednego tylko nam trzeba: Nie zapominać, że w każdym cichym "powinienem" brzmi zniewalające zaproszenie, abyśmy uwolnili się od tego, co nieludzkie, a stali się pełnymi ludźmi.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
W pewnym sensie można o człowieku powiedzieć, że on nie jest, lecz że się nieustannie dopiero staje. Dzięki swym wolnym decyzjom, dzięki odczuwanym wartościom, dzięki tysiącom podjętych czynności człowiek nieustannie tworzy samego siebie.
Autor:
ks. Józef Tischner
0
1
2
3
4
następna
ostatnia
→
Dodaj nowy cytat
Najpopularniejsze tagi
życie(184)
ludzie(133)
smierc(124)
miłość(123)
bóg(112)
praca(98)
kobieta(71)
dzieci(67)
kobiety(65)
czas(58)
Reklamy