Pracować trzeba zawsze. Tak było, jest i będzie. O tym, na jakie rodzaje pracy na przestrzeni wieków było zapotrzebowanie, czytelnik dowie się z książki Do roboty! Sięgnięcie po lekturę zaspokoi ciekawość.
Każdemu z wykonywanych zawodów poświęcono dwie sąsiadujące ze sobą strony, na których, obok podstawowych wiadomości, znalazła się ilustracja ukazująca rodzaj pracy, sposób jej wykonywania oraz towarzyszące jej okoliczności. Śledząc historię, czytelnik udaje się do starożytnej Grecji, gdzie rozpoczęli zawodową działalność bematyści, mierzący odległości między miastami. Na angielskim dworze królewskim towarzyszy stołkowemu, którego zadaniem było przenoszenie – za królem – wyściełanego aksamitem… sedesu. Eksperymentuje z alchemikami, przepisuje księgi ze skrybami, z miejskimi krzykaczami obwieszcza decyzje władców, na flisackich łodziach spławia drewno, a także transportuje bloki lodu, by można było bezpiecznie przechowywać jedzenie. Wsłuchuje się również w melodyjny głos lektorów, z telefonistkami uzyskuje połączenia między centralami, z windziarzami natomiast przemieszcza się na najwyższe kondygnacje. O wielu jeszcze innych – równie potrzebnych – pracach dowie się z lektury.
Różnorodność ciekawie opisanych przez Katarzynę Radziwiłł zawodów pokazuje wpływ zmieniających się na przestrzeni wieków warunków życia, zastosowanych wynalazków, udoskonalanych urządzeń. Dzięki podanym w lekturze faktom historycznym oraz ciekawostkom przestaną być tajemnicą zawody obecnie spotykane rzadko (a raczej występujące pod inną nazwą i w nowoczesnej formie) lub wcale: doktor plag, zbieracz pijawek, biczownik psów czy żabi doktor. Interesująca treść została bogato opatrzona zabawnymi ilustracjami (w stonowanych kolorach, niektóre – całostronicowe) autorstwa Sylwii Szyrszeń-Jaskierskiej. Dodatkowe atuty książki to duży format, twarda okładka oraz sztywne kartki.
Publikacja Wydawnictwa Muchomor jest zbiorem zawodów dziwnych, obecnie niespotykanych, bo wypartych przez zdobycze nauki i techniki, godnych jednak ocalenia od zapomnienia.
Książka opowiadająca o sposobach komunikacji roślin i zwierząt. Jak porozumiewają się ze sobą drzewa? Jak pszczoła pokazuje drogę do miejsca bogatego w...
Z tej książki dowiesz się, kim był Alfred Nobel, jak powstała nagroda, kto i za co ją otrzymuje. Możesz też przeczytać o niektórych osiągnięciach, za które...