W jakiej kolejności czytać Mroza? Przewodnik po seriach książek Remigiusza Mroza

Data: 2019-10-18 22:44:48 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy wiedzieliście, że Remigiusz Mróz napisał już ponad 50 książek, należących do licznych serii powieściowych? W jakiej kolejności czytać Mroza? Jakie serie książek napisał Remigiusz Mróz? Przedstawiamy krótki przewodnik po seriach i książkach pisarza z Opola.

Od czego powinniśmy zacząć przygodę z książkami Remigiusza Mroza? Przede wszystkim warto zainteresować się seriami, które spodobały się sporej liczbie czytelników.

Obecnie w dorobku autora znaleźć możemy poszczególne cykle: seria o Joannie Chyłce, trylogia Parabellum, cykl o Wiktorze Forście, dylogia o Damianie Wernerze, seria o Sewerynie Zaorskim, cykl W kręgach władzy, trylogia z Wysp Owczych, cykl Chór zapomnianych głosów, seria o Gerardzie Edlingu

W jakiej kolejności czytać książki Mroza?

Oto nasz graficzny przewodnik po wszystkich książkach Remigiusza Mroza:

jak czytac ksiazki remigiusza mroza

Seria o Joannie Chyłce

Na serię o Joannie Chyłce obecnie składa się 15 książek. Kolejne tomy cyklu to: Kasacja, Zaginięcie, Rewizja, Immunitet, Inwigilacja, Oskarżenie, Testament, Kontratyp, Umorzenie WyrokEkstradycja, Precedens, AfektEgzekucja oraz Skazanie. Wszystkie powyższe powieści to thrillery prawnicze, przedstawiające zmagania warszawskiej adwokat i jej aplikanta, którzy muszą obronić trudne, kryminalne sprawy.

Cykl ten jest otwarty, co oznacza, że autor tworzy nadal kolejne części z serii. Na platformie player.pl dostępnych jest 5 sezonów serialu Chyłka na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Niedawno poinformowano, że 5. sezon serialu Chyłka - Oskarżenie nie będzie jednak sezonem ostatnim. Ma powstać 6 sezon.

Trylogia Parabellum

Na trylogię Parabellum składają się trzy książki: Prędkość ucieczki, Horyzont zdarzeń oraz Głębia osobliwości. Parabellum to seria kryminałów historycznych, w których fikcyjne zdarzenia łączą się z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

Są to jedne z pierwszych książek wydanych przez autora, a prace nad trylogią są teoretycznie zakończone.

Cykl o Wiktorze Forście

Przez długi czas fani Remigiusza Mroza przekonani byli, że cykl o Wiktorze Forście to tak naprawdę trylogia. Tym większe było ich zaskoczenie, gdy autor zdecydował się kontynuować tę historię. Seria przedstawia przygody zakopiańskiego komisarza, Wiktora Forsta, który musi rozwiązać zagadki związane z tajemniczym zabójstwem na szczycie Giewontu.

Na cykl o Wiktorze Forście składają się: Ekspozycja, Przewieszenie, Trawers, Deniwelacja i Zerwa. Przez kilka lat wydawało się, że jest ona zakończonym cyklem, jednak w październiku 2020 roku ukazał się szósty tom – powieść Halny. Ogłaszając jej premierę, podkreślano, że Halny to próba „naprawienia" 2020 roku przez Remigiusza Mroza. Rok później opolski pisarz zapowiedział 7 część serii - Przepaść

Dylogia o Damianie Wernerze

Kiedy Remigiusz Mróz zadebiutował z książką Nieodnaleziona, wszystko wskazywało na to, że będzie to zamknięta, jednotomowa historia. W książce poznajemy Damiana Wernera, który po pewnym czasie od zaginięcia swojej narzeczonej zaczyna otrzymywać wiadomości, które wskazują na to, że dziewczyna żyje i wcale nie została porwana. Niebawem chłopak rusza jej tropem.

Na tę miniserię składają się na ten moment dwie książki – Nieodnaleziona i Nieodgadniona. Wiele wskazuje na to, że cykl ten jest już zakończony, a wydawca sprzedaje książki w formie dwutomowego pakietu.

Cykl o Sewerynie Zaorskim

W 2019 roku na półkach księgarń pojawiła się całkiem nowa historia Remigiusza Mroza - Listy zza grobu. Nowa powieść otwiera całkiem nowy cykl o Sewerynie Zaorskim - patomorfologu, który wplątuje się w kryminalne sprawy. Drugi tom cyklu, zatytułowany Głosy z zaświatów, ukazał się w roku 2020, a na styczeń 2021 Remigiusz Mróz zapowiedział wydanie nowej książki – Szepty spoza nicości. 18 maja 2022 ma miejsce premiera czwartego tomu serii – powieści Obrazy z przeszłości

Cykl W kręgach władzy

Cykl W kręgach władzy to pierwsza seria książek z nurtu political fiction napisanych przez Remigiusza Mroza. Przedstawiają one alternatywne dzieje Polski, w tej wersji historii naszego kraju dochodzi do starć pomiędzy politykami, członkami wymyślonych partii takich jak Unia Republikańska czy Wolność i Liberalizm.

Na cykl ten składają się trzy książki: Wotum nieufności, Większość bezwzględna i Władza absolutna. Cykl ten – na tę chwilę – uznany jest za zakończony.

Cykl na Wyspach Owczych

Kilka lat temu na rynku zadebiutował polsko-farerski autor kryminałów, Ove Logmansbo. Jak się później okazało, autorem książek był ukrywający się pod pseudonimem Remigiusz Mróz. W ten nietypowy sposób opolski pisarz stał się także autorem trylogii kryminałów skandynawskich. Cykl opisuje losy Hallbjørna Olsena, który musi rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa w miejscu, w którym nigdy nie dochodziło do przestępstwa.

W ramach tej trylogii autor wydał książki: Enklawa, Połów i Prom. Trylogia ta uznana jest już za zakończoną.

Cykl o Gerardzie Edlingu

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Remigiusz Mróz wydaje nową książkę, która jednocześnie stanowi… drugi tom nowej serii. Do uznawanej za zamkniętą historii z Behawiorysty dołączyła teraz także powieść Iluzjonista, również opowiadająca o losach Gerarda Edlinga. Trzeci tom to z kolei wydana w 2021 roku powieść Ekstremista.

Cykl na tę chwilę składa się z dwóch wyżej wymienionych książek i jest najnowszym w dorobku autora.

Cykl Chór zapomnianych głosów

Nie jest to, oczywiście, oficjalna nazwa cyklu, którego głównym bohaterem jest Håkon Lindberg. To cykl powieści science fiction, w których ludzkość mierzy się z zagrożeniem ze strony wrogiej rasy obcych. W jego skład wchodzą powieści Chór zapomnianych głosów oraz Echo z otchłani.

Cykl Remigiusz Mróz – książki poza seriami

Oprócz powyższych serii, autor wydał także kilkanaście książek, których fabuła kończy się na jednej części. Jest to na przykład jedne z nowszych książek Remigiusza Mroza – powieści Lot 202 czy Osiedle Rzniw. Ponadto poza seriami wydane zostały książki: Czarna Madonna, Hashtag, Wieża milczenia, Świt, który nie nadejdzie, W cieniu prawa, Turkusowe szale oraz autobiograficzny poradnik O pisaniu na chłodno. Niezależną powieścią jest również książka Wybaczam Ci. Poza seriami ukazała się także powieść Projekt Riese

Jaka jest najnowsza książka Remigiusza Mroza?

W 2020 roku ukazały się dwie powieści z serii o Joannie Chyłce – Ekstradycja oraz Precedens, a także Lot 202. W ubiegłym roku pisarz wydał także Echo z otchłani, Osiedle Rzniw oraz Halny. Żadna z nich nie jest jednak najnowszą książką Remigiusza Mroza. W 2021 roku ukazały się książki Szepty spoza nicości – kontynuacja cyklu o Sewerynie Zaorskim, Afekt oraz Egzekucja – dwa tomy cyklu o Chyłce, niezależna powieść Wybaczam ci a także Ekstremista – trzeci tom cyklu o Gerardzie Edlingu i 7 tom cyklu o Wiktorze Forście - Przepaść. W 2022 roku ukazała się też powieść Skazanie - 15 tom cyklu o Joannie Chyłce. Najnowszą powieścią Remigiusza Mroza są jednak Obrazy z przeszłości – 4 tom cyklu o Sewerynie Zaorskim. O kolejnych książkach Remigiusza Mroza będziemy Was, oczywiście, informować na bieżąco!

Lubicie książki autora? Planujecie któreś spośród nich przeczytać? A może jakiś cykl szczególnie przypadł Wam do gustu lub rozczarował Was?

Fot. w nagłówku: Mikołaj Starzyński

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Alexxandra
Alexxandra
Dodany: 2019-10-22 14:39:43
0 +-

Przeczytałam narazie połowe książek tego autora i nie zawsze po kolei 

Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-10-22 10:06:41
0 +-

Czytałam Remigiusza Mroza pod pseudonimem i jestem zadowolona, ze poznałam jego twórczość.

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-10-21 13:44:46
0 +-

Póki co przeczytałam tylko Hashtag. Ale wiem, że na tym nie koniec.. 

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2019-10-20 21:09:43
0 +-

Ja czytałam jedną, w planach są "Listy zza grobu", póki co czytany jest Hosseini ;)

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-10-20 20:06:29
0 +-

Czytałam dwie, inne może kiedyś...

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-10-20 17:00:57
0 +-

U mnie na półce czeka Hashtag i na razie więcej nie planuję.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-10-20 13:58:45
0 +-

Przydatna ściągawka! 

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-10-19 16:18:58
0 +-

Super mieć tyle pomyslow


Avatar użytkownika - Eskarina
Eskarina
Dodany: 2019-10-19 15:39:23
0 +-

Ciekawi mnie, jak długo on utrzyma takie tempo pisania.

Avatar użytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2019-10-19 14:44:27
0 +-

Mam ochotę na cykl Na wyspach Owczych.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-10-19 13:15:58
0 +-

Przeczytalam tylko 2 pierwsze tomy Chyłki.

Avatar użytkownika - JolaJola
JolaJola
Dodany: 2019-10-19 08:10:12
0 +-

Przeczytałam dwie. Artykuł przydatny, pomocny w ogarnięciu Mroza.

Avatar użytkownika - slk
slk
Dodany: 2019-10-19 08:04:59
0 +-

@planka1981  Dziękujemy bardzo, już to nadrobiliśmy! 

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Dodany: 2019-10-19 06:50:07
Edytowany: 2019-10-19 06:50:43
0 +-

Zapomnieliście o "Listach zza grobu"

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Dodany: 2019-10-19 03:54:28
0 +-

Nie czytać, są bardzo niedobre.

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-10-18 23:29:46
0 +-

U mnie leży Hashtag ale jakoś nie mogę się za nią zabrać...