W jakiej kolejności czytać Mroza? Przewodnik po seriach książek Remigiusza Mroza

Data: 2019-10-18 22:44:48 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Czy wiedzieliście, że Remigiusz Mróz napisał już ponad 50 książek, należących do licznych serii powieściowych? W jakiej kolejności czytać Mroza? Jakie serie książek napisał Remigiusz Mróz? Przedstawiamy krótki przewodnik po seriach i książkach pisarza z Opola.

Od czego powinniśmy zacząć przygodę z książkami Remigiusza Mroza? Przede wszystkim warto zainteresować się seriami, które spodobały się sporej liczbie czytelników.

Obecnie w dorobku autora znaleźć możemy poszczególne cykle: seria o Joannie Chyłce, trylogia Parabellum, cykl o Wiktorze Forście, dylogia o Damianie Wernerze, seria o Sewerynie Zaorskim, cykl W kręgach władzy, trylogia z Wysp Owczych, cykl Chór zapomnianych głosów, seria o Gerardzie Edlingu

W jakiej kolejności czytać książki Mroza?

Oto nasz graficzny przewodnik po wszystkich książkach Remigiusza Mroza:

remigiusz mróz wszystkie książki

Seria o Joannie Chyłce

Na serię o Joannie Chyłce obecnie składa się 17 książek. Kolejne tomy cyklu to: Kasacja, Zaginięcie, Rewizja, Immunitet, Inwigilacja, Oskarżenie, Testament, Kontratyp, Umorzenie WyrokEkstradycja, Precedens, AfektEgzekucja oraz Skazanie. W 2022 roku ukazał się szesnasty tom z cyklu – Werdykt. W lipcu 2023 r. autor zapowiedział 17 tom z cyklu, powieść Zarzut. Książka na rynku ukazała się 9 sierpnia 2023 r. Wszystkie powyższe powieści to thrillery prawnicze, przedstawiające zmagania warszawskiej adwokat i jej aplikanta, którzy muszą obronić trudne, kryminalne sprawy.

Cykl ten jest otwarty, co oznacza, że autor tworzy nadal kolejne części z serii. Na platformie player.pl dostępnych jest 5 sezonów serialu Chyłka na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Niedawno poinformowano, że 5. sezon serialu Chyłka - Oskarżenie nie będzie jednak sezonem ostatnim. Ma powstać 6 sezon.

Trylogia Parabellum

Na trylogię Parabellum składają się trzy książki: Prędkość ucieczki, Horyzont zdarzeń oraz Głębia osobliwości. Parabellum to seria kryminałów historycznych, w których fikcyjne zdarzenia łączą się z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

Są to jedne z pierwszych książek wydanych przez autora, a prace nad trylogią są teoretycznie zakończone.

Cykl o Wiktorze Forście

Przez długi czas fani Remigiusza Mroza przekonani byli, że cykl o Wiktorze Forście to tak naprawdę trylogia. Tym większe było ich zaskoczenie, gdy autor zdecydował się kontynuować tę historię. Seria przedstawia przygody zakopiańskiego komisarza, Wiktora Forsta, który musi rozwiązać zagadki związane z tajemniczym zabójstwem na szczycie Giewontu.

Na cykl o Wiktorze Forście składają się: Ekspozycja, Przewieszenie, Trawers, Deniwelacja i Zerwa. Przez kilka lat wydawało się, że jest ona zakończonym cyklem, jednak w październiku 2020 roku ukazał się szósty tom – powieść Halny. Ogłaszając jej premierę, podkreślano, że Halny to próba „naprawienia" 2020 roku przez Remigiusza Mroza. Rok później opolski pisarz zapowiedział siódmą część serii, czyli Przepaść. W 2023 roku autor ogłosił premierę powieści Widmo Brockenu, w której pojawić mają się zarówno Wiktor Forst, jak i Joanna Chyłka.

Dylogia o Damianie Wernerze

Kiedy Remigiusz Mróz zadebiutował z książką Nieodnaleziona, wszystko wskazywało na to, że będzie to zamknięta, jednotomowa historia. W książce poznajemy Damiana Wernera, który po pewnym czasie od zaginięcia swojej narzeczonej zaczyna otrzymywać wiadomości, które wskazują na to, że dziewczyna żyje i wcale nie została porwana. Niebawem chłopak rusza jej tropem.

Na tę miniserię składają się na ten moment dwie książki – Nieodnaleziona i Nieodgadniona. Wiele wskazuje na to, że cykl ten jest już zakończony, a wydawca sprzedaje książki w formie dwutomowego pakietu.

Cykl o Sewerynie Zaorskim

W 2019 roku na półkach księgarń pojawiła się całkiem nowa historia Remigiusza Mroza - Listy zza grobu. Nowa powieść otwiera całkiem nowy cykl o Sewerynie Zaorskim — patomorfologu, który wplątuje się w kryminalne sprawy. Drugi tom cyklu, zatytułowany Głosy z zaświatów, ukazał się w roku 2020, a na styczeń 2021 Remigiusz Mróz zapowiedział wydanie nowej książki – Szepty spoza nicości. 18 maja 2022 miała miejsce premiera czwartego tomu serii – powieści Obrazy z przeszłości

Cykl W kręgach władzy

Cykl W kręgach władzy to pierwsza seria książek z nurtu political-fiction napisanych przez Remigiusza Mroza. Przedstawiają one alternatywne dzieje Polski, w tej wersji historii naszego kraju dochodzi do starć pomiędzy politykami, członkami wymyślonych partii takich jak Unia Republikańska czy Wolność i Liberalizm. Na cykl ten składają się trzy książki: Wotum nieufności, Większość bezwzględna i Władza absolutna. Cykl ten – na tę chwilę – uznany jest za zakończony.

Co ciekawe, w 2022 roku popularna seria zaadaptowana została do serialu dla stacji Polsat. Za reżyserię serialu Wotum nieufności odpowiadał Łukasz Palkowski, a w rolach głównych wystąpili Katarzyna Dąbrowska, Antoni Pawlicki oraz Leszek Lichota. Na razie nie wiadomo, czy stacja zdecyduje się przedłużyć serial w postaci kolejnego sezonu.

Cykl na Wyspach Owczych

Kilka lat temu na rynku zadebiutował polsko-farerski autor kryminałów, Ove Logmansbo. Jak się później okazało, autorem książek był ukrywający się pod pseudonimem Remigiusz Mróz. W ten nietypowy sposób opolski pisarz stał się także autorem trylogii kryminałów skandynawskich. Cykl opisuje losy Hallbjørna Olsena, który musi rozwiązać zagadkę brutalnego morderstwa w miejscu, w którym nigdy nie dochodziło do przestępstwa.

W ramach tej trylogii autor wydał książki: Enklawa, Połów i Prom. Trylogia ta uznana jest już za zakończoną.

Cykl o Gerardzie Edlingu

Chociaż początkowo czytelnicy opolskiego pisarza przekonani byli, że Behawiorysta stanowi niezależną powieść, to autor zaskoczył fanów i do uznawanej za zamkniętą historii dołączyła  także powieść Iluzjonista, również opowiadająca o losach Gerarda Edlinga. W 2021 roku na rynku ukazała się trzecia część cyklu, powieść Ekstremista.

W międzyczasie filmowcy zaangażowali się w prace nad serialem opartym na pierwszej z opowieści o behawioryście. Serial zrealizowany został dla platformy Player.pl, a w tytułowego bohatera wcielił się Robert Więckiewicz. Po sukcesie pierwszej transzy, zdecydowano się kontynuować serial w postaci 2 sezonu.

W 2023 roku pojawił się najnowszy tom z serii, czyli powieść Kabalista.

Cykl Chór zapomnianych głosów

Nie jest to, oczywiście, oficjalna nazwa cyklu, którego głównym bohaterem jest Håkon Lindberg. To cykl powieści science fiction, w których ludzkość mierzy się z zagrożeniem ze strony wrogiej rasy obcych. W jego skład wchodzą powieści Chór zapomnianych głosów oraz Echo z otchłani.

Cykl Ina Kobryn

Czytelnicy bardzo długo byli przekonani, że książka Wybaczam Ci będzie niezależną powieścią w dorobku Remigiusza Mroza. W 2022 roku pojawiła się informacja o ekranizacji książki, a nieco później wieść o powstaniu kontynuacji – Nie ufaj mu. W ten sposób powstał cykl Ina Kobryn.

Cykl Remigiusz Mróz – książki poza seriami

Oprócz powyższych serii, autor wydał także kilkanaście książek, których fabuła kończy się na jednej części. Jest to na przykład jedne z nowszych książek Remigiusza Mroza – powieści Lot 202 czy Osiedle Rzniw. Ponadto poza seriami wydane zostały książki: Czarna Madonna, Hashtag, Wieża milczenia, Świt, który nie nadejdzie, W cieniu prawa, Turkusowe szale oraz autobiograficzny poradnik O pisaniu na chłodno. Poza seriami ukazała się także powieść Projekt Riese oraz Z pierwszej piłki

Jaka jest najnowsza książka Remigiusza Mroza?

W 2020 roku ukazały się dwie powieści z serii o Joannie Chyłce – Ekstradycja oraz Precedens, a także Lot 202. W ubiegłym roku pisarz wydał także Echo z otchłani, Osiedle Rzniw oraz Halny. Żadna z nich nie jest jednak najnowszą książką Remigiusza Mroza. W 2021 roku ukazały się książki Szepty spoza nicości – kontynuacja cyklu o Sewerynie Zaorskim, Afekt oraz Egzekucja – dwa tomy cyklu o Chyłce, niezależna powieść Wybaczam ci a także Ekstremista – trzeci tom cyklu o Gerardzie Edlingu i 7 tom cyklu o Wiktorze Forście - Przepaść. W 2022 roku ukazała się też powieść Skazanie - 15 tom cyklu o Joannie Chyłce oraz Obrazy z przeszłości – 4 tom cyklu o Sewerynie Zaorskim. Najnowszą książką jest jednak dramat piłkarski Z pierwszej piłki Remigiusza Mroza – książka spoza serii oraz czwarty tom cyklu o Gerardzie Edlingu, czyli Kabalista. O kolejnych książkach Remigiusza Mroza będziemy Was, oczywiście, informować na bieżąco!

Seriale na podstawie książek Remigiusza Mroza

Ekranizacjami powieści Remigiusza Mroza zajęła się grupa TVN. Już od kilku lat można śledzić serialowe losy prawniczki Chyłki. Produkcja doczekała się aż pięciu sezonów: Chyłka - Zaginięcie, Chyłka - Kasacja, Chyłka - Rewizja, Chyłka - Inwigilacja i Chyłka - Oskarżenie

Ekranizacji doczekał się także cykl o Gerardzie Edlingu. Na razie widzowie mogą oglądać sezon pierwszy, czyli Behawiorystę

Lubicie książki autora? Planujecie któreś spośród nich przeczytać? A może jakiś cykl szczególnie przypadł Wam do gustu lub rozczarował Was?

Fot. w nagłówku: Mikołaj Starzyński

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Alexxandra
Alexxandra
Dodany: 2019-10-22 14:39:43
0 +-

Przeczytałam narazie połowe książek tego autora i nie zawsze po kolei 

Avatar uĹźytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-10-22 10:06:41
0 +-

Czytałam Remigiusza Mroza pod pseudonimem i jestem zadowolona, ze poznałam jego twórczość.

Avatar uĹźytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-10-21 13:44:46
0 +-

Póki co przeczytałam tylko Hashtag. Ale wiem, że na tym nie koniec.. 

Avatar uĹźytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2019-10-20 21:09:43
0 +-

Ja czytałam jedną, w planach są "Listy zza grobu", póki co czytany jest Hosseini ;)

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-10-20 20:06:29
0 +-

Czytałam dwie, inne może kiedyś...

Avatar uĹźytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-10-20 17:00:57
0 +-

U mnie na półce czeka Hashtag i na razie więcej nie planuję.

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-10-20 13:58:45
0 +-

Przydatna ściągawka! 

Avatar uĹźytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-10-19 16:18:58
0 +-

Super mieć tyle pomyslow


Avatar uĹźytkownika - Eskarina
Eskarina
Dodany: 2019-10-19 15:39:23
0 +-

Ciekawi mnie, jak długo on utrzyma takie tempo pisania.

Avatar uĹźytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2019-10-19 14:44:27
0 +-

Mam ochotę na cykl Na wyspach Owczych.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-10-19 13:15:58
0 +-

Przeczytalam tylko 2 pierwsze tomy Chyłki.

Avatar uĹźytkownika - JolaJola
JolaJola
Dodany: 2019-10-19 08:10:12
0 +-

Przeczytałam dwie. Artykuł przydatny, pomocny w ogarnięciu Mroza.

Avatar uĹźytkownika - slk
slk
Dodany: 2019-10-19 08:04:59
0 +-

@planka1981  Dziękujemy bardzo, już to nadrobiliśmy! 

Avatar uĹźytkownika - planka1981
planka1981
Dodany: 2019-10-19 06:50:07
Edytowany: 2019-10-19 06:50:43
0 +-

Zapomnieliście o "Listach zza grobu"

Avatar uĹźytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Dodany: 2019-10-19 03:54:28
0 +-

Nie czytać, są bardzo niedobre.

Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-10-18 23:29:46
0 +-

U mnie leży Hashtag ale jakoś nie mogę się za nią zabrać...  

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje