Umorzenie

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-03-13

Tom 9 cyklu Joanna Chyłka

Umorzenie to historia idealnej rodziny — idealnej, przynajmniej pozornie. Do czasu, kiedy pewnej nocy sąsiedzi rodziny Skalskich nie słyszą dochodzących z ich domu dramatycznych krzyków. Kiedy na miejsce przyjeżdża policja, funkcjonariusze odnajdują bestialsko zamordowaną panią Skalską i dwójkę jej dzieci. Jak można się domyślić, podejrzanym staje się mąż ofiary, jednak ten wcześniej nigdy nie podniósł ręki na żonę i swoje dzieci.

Dlaczego pan Skalski zabił? Co sprawiło, że z idealnego męża zmienił się w potwora?

Chyłka świadoma jest swojego stanu zdrowia. Wie też, że każda sprawa może okazać się tą ostatnią. Mimo tego decyduje się bronić oskarżonego, chociaż ten... od razu przyznaje się do winy! I chociaż sprawa wydaje się z góry przegrana, to mężczyzna ma żelazne alibi. Sam jednak twierdzi, że zostało ono sfabrykowane.

Czy Joannie Chyłce uda się wygrać tę sprawę?

Tagi: kryminał thriller

Kup książkę Umorzenie

Opinie o książce - Umorzenie

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2019-05-24, Ocena: 6, Chcę przeczytać,

; Z japońskiego nie pamiętam wiele. Właściwie tylko, jak jest budowniczy - syknęła. - Na Chuja mi Ta Chata.

Sushimasterzy wymienili się zdezorientowanymi spojrzeniami.

- Nie, czekaj, pamiętam jeszcze zapaśnika. Jajami O Mate ;

Kolejna część z Chyłką Remigiusza Mroza ; Umorzenie ; wydawnictwa Czwarta Strona, seria z nie powtarzalną i bezkompromisową panią mecenas Joanną, która wyróżnia się ciętą ripostą, tequilą, niesamowitą ilością wypalonych fajek. Bierze sprawę która już na wstępie wydaje się przegrana. Ojciec morduje żonę i dwójkę swoich dzieci. Brawurowo Chyłka bierze obronę oskarżonego. Ten staje okoniem , biorąc winę na siebie. Można by rzec, sprawa z góry jest przegrana. Ze względu na stan zdrowia bohaterka powieści trzyma się sprawy jakby była tą ostatnią. Posiada w kieszeni żelazne alibi które każe jej wyjść z twarzą, czy to kończy związek z Zordonem? Czy nadal będzie mogła pracować w kancelarii? Jak potoczą się losy na rozprawie? Czego dowie się Zordon?

Mróz z każdą kolejną powieścią zaskakuje swoją osobowością, niebanalną narracją, tekstem który zadziwia i wprawia w humor a zarazem w zastanowienie. Człowiek który ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych za rozprawę z dziedziny prawa konstytucyjnego. Stał się jednym z najbardziej poczytalnych pisarzy kryminalnych w Polsce. Osobiście uważam że powieści tego autora są dobre, choć chwilami mocno nagięte, z całą pewnością polecam. Renata Mielczarek

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Remigiusz Mróz. Nazwisko zapewne znane większości, nawet tym, którzy nigdy nie mieli do czynienia z jego twórczością. Pomimo tego, że dużo słyszałam na temat jego powieści, to jednak nigdy nie było okazji, by przekonać się w czym tkwi jego fenomen (oprócz tego, że pisze książki w błyskawicznym tempie).
Idealna rodzina. Szczęśliwe małżeństwo, kochająca żona i oddany mąż, dla którego dwójka dzieci jest całym światem. Wydawało się, że nic nie zakłóci idylli, którą cieszyli się Skalscy. Do czasu. Pewnej nocy sąsiedzi słyszą krzyki dochodzące z domu, a kiedy policjanci zjawiają się na miejscu, odnajdują bestialsko zamordowanych matkę z dziećmi. Jedyny trop wiedzie do głowy rodziny, mimo że mężczyzna nigdy nie podniósł ręki na bliskich.
Dlaczego zabił? Co takiego sprawiło, że z idealnego męża zmienił się w potwora?
Joanna Chyłka ma świadomość, że ze względu na stan zdrowia, każda sprawa może okazać się tą ostatnią. Decyduje się bronić oskarżonego, mimo że ten od razu przyznaje się do popełnienia okrutnej zbrodni. Sprawa wydaje się z góry przegrana, gdyby nie jeden, istotny fakt – sprawca ma żelazne alibi, które przeczy jego winie. Sam jednak twierdzi, że zostało ono sfabrykowane.
„Umorzenie” to już IX tom serii z Chyłką w roli głównej. Nie czytałam pozostałych ośmiu, więc ciężko mi stwierdzić, czy ten tom jest lepszy czy też gorszy od pozostałych. Z ciekawości zerknęłam na opinie innych czytelników i zauważyłam, że są one podzielone. Nie mniej jednak przejdźmy do tego, co w tej książce mi się spodobało.
Dużym plusem jest z pewnością fabuła. Autor początkowo tak przedstawia tą zbrodnię i domniemanego przestępcę, że aż trudno uwierzyć w to, by bestialskiego czynu dopuścił się ktoś inny. W innych tego typu historiach, autor zazwyczaj już od początku buduje w czytelnika iskierkę niepewności, pozostawiając zbyt wiele niedopowiedzeń itp. W przypadku „Umorzenia” dopiero gdzieś w połowie lektury przyjęłam do wiadomości, że faktycznie ta historia może mieć drugie dno.
Spodobało mi się również to, że książka została napisana w klimacie obyczajówki. Przez ponad czterysta stron nie znajdujemy się tylko i wyłącznie w miejscu zbrodni, sądach, czy kancelariach. Pan Mróz rozwija wątki dotyczące zarówno głównych bohaterów, jak i tych pobocznych.
W tej części było mnóstwo nawiązań do poprzednich tomów. Co więcej, pan Remigiusz zdecydował się przenieść na karty tej powieści bohaterkę książki „Hashtag”. Nie martwcie się jednak. Nieznajomość poprzednich tomów wcale nie utrudnia lektury „Umorzenia”. Ważne sytuacje z życia bohaterów z poprzednich części były na bieżąco przypominane, bądź (jak w moim przypadku) wyjaśniane.
Rozwiązanie sprawy było dla mnie satysfakcjonujące, choć chyba spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Zadowalające było dla mnie również końcowe poprowadzenie wątku Chyłki i Zordona. Spodziewałam się czegoś bardziej banalnego, a dostało mi się realne, życiowe zakończenie. Sądziłam nawet, że po takim zakończeniu, „Umorzenie” okaże się być ostatnim tomem serii, ale okazuje się, że pan Mróz ma w planach kolejny tom.
Co w takim razie nie do końca wypaliło? Już od początku miałam „zgrzyty” z główną bohaterką. Owszem, bywały momenty, kiedy umiała mnie rozbawić, ale było ich naprawdę niewiele. Jak dla mnie Chyłka jest postacią przerysowaną. Te jej ciągłe docinki (raz na wyższym, częściej na niższym poziomie), pewnego rodzaju wywyższanie się, zwyczajnie działało mi na nerwy. Nie wiem, czy w poprzednich tomach była równie okropna, ale stawiam, że było wręcz odwrotnie. Bo nie sądzę, by zyskała sobie tak wielkie grono fanów, dzięki swojemu karygodnemu charakterowi i obyciu.
Ogólnie rzecz biorąc, swoje pierwsze spotkanie z twórczością pana Mroza uważam za udane. Jego lekkie pióro jest gwarancją mile spędzonego wieczoru. Czy mam w planach inne powieści naszego rodzimego autora? Czas pokaże. Z pewnością w przyszłości będę chciała sięgnąć po początkowe tomy tej serii, by przekonać się czy Chyłka od początku była taka okropna, czy też pan Mróz po prostu zepsuł tą postać.

Moja ocena: 7/10

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2

Mecenas Joanna Chyłka decyduje się bronić w przegranej z góry, jak się wydaje, sprawie. Jej klient w okrutny sposób zamordował żonę i dzieci (choć wcześniej w domu nie dochodziło do przemocy). Przyznaje się od początku do winy. Sprawa oczywista, prawda? Jednak jest jeden dziwny szczegół. Podejrzany ma alibi. W czasie morderstwa kolega widział go w pubie i nawet zrobił zdjęcie. Pracująca tam dziewczyna również potwierdza, że go widziała. Klient jednak twierdzi, że alibi zostało sfabrykowane. Upiera się, że to on zabił bliskich? Jaka jest prawda? Mecenas Chyłka decyduje się go bronić - sama zresztą nie ma nic do stracenia. Walczy bowiem ze śmiertelną chorobą. Może też czuje się z góry przegrana? Nowotwór to mocny przeciwnik. Czy Chyłce uda się dotrzeć do prawdy? Czy Skalski na pewno jest winny potwornej zbrodni?

Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Wciąga jak odkurzacz. Nie jest to lektura dla wszystkich. Odradzam ją osobom o słabych nerwach, zdarzają się bowiem krwawe sceny. Poza tym jest nieodpowiednia dla wegetarian. Bohaterowie lubią rzucać mięsem.

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2019-07-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Strasznie mi smutno, że książki o Zordonie i Chyłce to już nie krymianły tylko tanie romansy z elementem słabego dramatu. Relacje tej dwójki są tak przerysowane i męczące czytelnika, że ciężko czytać. A czyta się, bo może wątek prawniczo-kryminalny się rozwinie... Ale czekać na marne. Niestety, seria spada na łeb na szyję, szkoda czasu.

Avatar użytkownika - Ruda113
Ruda113
Przeczytane:2019-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Chyba najlepsza część, chociaż czuję niedosyt z uwagi a niewyjaśnione zakończenie.

Dziewiąty tom "przygód" Chyłki i Zordona... Czekałam z niecierpliwością i niestety się zawiodłam. Remigiusz Mróz z reguły nie przedstawia łatwych i prostych spraw, ale tutaj myślę, że lekko się zagalopował. Początek jak najbardziej ok, ale potem tylko równia pochyła.... Niestety na minus. Drugą kwestią jest postać Chyłki. Ładnie ujęła to jedna z Czytelniczek w przypadkowej opinii, którą przeczytałam "za dużo tu Chyłki w Chyłce". W punkt. Pomimo kontrowersyjnej postaci jaką jest Joanna, myślę, że są granice zdrowego rozsądku, którego przekraczać nie należy. Mimo tego, przez sentyment jest 4.

Nieodnaleziona
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Nieodnaleziona

,,Cały świat czytał Stiega Larssona, potem Jo Nesbo, a teraz nadszedł czas na Remigiusza Mroza". Tess Gerritsen Pierwszy polski thriller psychologiczny...

Chór zapomnianych głosów. Audiobook
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Chór zapomnianych głosów. Audiobook

Okręt badawczy „Accipiter” przemierza bezkres kosmicznej próżni, a jego załoga pogrążona jest w głębokiej kriostazie. Nieliczni świadomi są...

W imię natury
Jędrzej Pasierski