Halny

Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 9788381952972
Tłumaczenie: brak

Tom 6 cyklu Wiktor Forst

Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.

Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono makabrycznie zamordowaną kobietę. Ciało rozcięto, wnętrzności wywleczono, a w ustach ofiary umieszczono monetę łudząco przypominającą te, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu.

Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem.
Człowiekiem, który zniknął.

Kup książkę Halny

Opinie o książce - Halny

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2020-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wiktor Forst powraca za sprawą powieści „Halny” Remigiusza Mroza. Stęskniłem się za Wiktorem, szczerze polubiłem go od pierwszego tomu, jak przyjaciela, aż trudno uwierzyć, że to już szósty tom. Pomysł jak i jego realizacja na wysokim poziomie, fabuła wciągająca, zwroty akcji, chociaż czasem przewidywalne dla dodania realizmu. Pewnie, że można się czepiać procedury powrotu do służby Wiktora czy sposobu wydania mu broni służbowej i innych pobocznych historii w powieści jak służba funkcjonariuszy SW. Ale uwierzcie, te procedury są nudne i byłyby przysłowiową kulą u nogi powieści. Nie znam się na brudnej bombie w wydaniu powieściowym, nie wiem czy można by było takowego coś odpalić w polskich warunkach. Zapewne tak, wszak takie rzeczy to tylko kwestia kasy i motywacji. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że ABW czuwa…

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-02-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Halny” Remigiusza Mroza to szósty tom cyklu o komisarzu Forście, który od tomu poprzedniego dzieli okres niecałych trzech lat przerwy. Oczywiście wszystkie wcześniejsze czytałam na bieżąco, więc i tej lektury nie mogłam sobie odmówić. Muszę jednak przyznać, że tym razem nie czuję się w pełni usatysfakcjonowała. Jasne – miło było wrócić do znanych bohaterów i poznać ich dalsze losy, obserwować czy te dwa i pół roku coś w ich zachowaniu zmieniło. Fajnym akcentem na pewno była też mała rólka Chyłki i Kordiana, co daje uczucie pełności twórczości autora, swoistego uniwersum Mroza. Podobał mi się też klimat miejsca – wydarzenia, które toczą się w wysokich górach wzbudzają całkiem inne odczucia, niż te toczące się w zatłoczony mieście. Tu zostaje tylko sam człowiek kontra siła natury, w tym tomie podkreślona tym mocniej, gdyż raz po raz odzywa się halny, mocno oddziałując na całe śledztwo. To co zatem było nie tak? Jakoś przez pierwszą połowę lektury nie umiałam wczuć się w klimat, fabuła niespecjalnie mnie wciągnęła, co praktycznie się nie zdarza w książkach tego autora! Miała wrażenie powtarzalności, nie czułam się specjalnie zaskoczona. Na szczęście zmieniło się to w drugiej połowie – zaczęło się dużo dziać, akcja nabrała tempa, a twisty fabularne były mocno zaskakujące. Nie wymazało to jednak słabego początku. Zabrakło mi też poruszenia tematu jakiegoś ważnego problemu społecznego, co do tej pory myślałam, że jest z autorem nierozerwalnie związane. Tak więc „Halny” wpada u mnie w rankingu do tych raczej średnio udanych książek autora, ale zarazem mam nadzieję, że jest to rozgrzewka przed kolejnymi przygodami bohaterów, które autor jasno zapowiedział w posłowiu.

Avatar użytkownika - niezapominajka19
niezapominajka19
Przeczytane:2021-02-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Szósty tom z Wiktorem Forstem i kolejna mroczna, krwawa historia za mną. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Juz na poczatku ksiazki Osica ostrzega Wadryś-Hansen, ze to nie ten Wiktor, ktorego pamieta i rzeczywiscie Forst stał sie pustelnikiem z czworonożnym przyjacielem. Jednak z czasem wraca stary, dobry Forst! Niezmiennie z papierosami i cynamonową gumą do żucia. Ginie zakonnica, ksiądz, ministrant... ten kto wietrzy motyw religijny mocno się zdziwi... i to nie jedno zaskoczenie, które mnie spotkało! Wielki powrót Gjorda Hansena i Olgi Szrebskiej, co prawda widzą świat zza krat... ale w tej ksiazce niczego nie mogłam być pewna. Ta ksiazka to jedna wielka niespodzianka. Niespodziewałam sie, ze poznam dalsze losy Wiktora, Osicy i Dominiki. Halny namieszał i mam nadzieje, ze jeszcze zawieje i po raz kolejny Forst stanie na Giewoncie oko w oko ze swoimi demonami.

Avatar użytkownika - majeczka79
majeczka79
Przeczytane:2021-01-18, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytane 2021,
Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2020-12-06, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2020,

Muszę szczerze powiedzieć ,że tercet Forst &Osica& Wadryś jest chyba ciut lepszy od Chyłki i Zordona.Co prawda myślałam,że z "Zerwą" skończyła się seria z Forstem a tu taka niespodzianka.W szóstym tomie R.Mróz kontynuuje wątki podjęte z poprzedniej części.
Mamy tu serię makabrycznych morderstw,konfrontacje Forsta z psychopatycznymi poplecznikami Bestii, oraz mamy piękny a zarazem przerażający obraz siły górskiej natury.I to jest świetne...To wszystko nadal ciekawi i porywa bez reszty.Polecam

Głębia osobliwości
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Głębia osobliwości

Fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę. Jest rok 1940. Braci Zaniewskich...

Immunitet
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Immunitet

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara...

Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski