O pisaniu. Na ch這dno

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-11-28
ISBN: 978-83-7976-092-3

Ocena: 4.58 (12 g這s闚)

Kto pisze za niego te wszystkie ksi捫ki?

W swoim autobiograficznym poradniku pisania Remigiusz Mróz ods豉nia kulisy swojej codziennej pracy, opisuje, jak to si sta這, 瞠 w wieku trzydziestu lat zosta jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy i w jaki sposób utrzymuje tak zabójcze tempo wydawania kolejnych powie軼i.

Na tym jednak nie koniec – ksi捫ka Remigiusza Mroza sta si mo瞠 te znakomitym kompendium wiedzy o pisaniu dla wszystkich, którzy marz o literackim debiucie. A 瞠 w Polsce niemal ka盥y marzy o wydaniu w豉snej ksi捫ki, O pisaniu na ch這dno to kolejny murowany bestseller w dorobku popularnego pisarza.

Kup ksi捫k O pisaniu. Na ch這dno

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - O pisaniu. Na ch這dno

Avatar u篡tkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2019-07-03, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, Okadkowe cudeka :) ,

Zastanawiali軼ie si jak napisa dobr ksi捫k? To pytanie raczej mo積a skierowa do tych, którym marzy si wielka kariera pisarska. Albo czy ciekawi was jak to si dzieje, 瞠 niektórzy autorzy w ci庵u roku wydaj du穎 ksi捫ek? Mnie zawsze to ciekawi這, zw豉szcza je郵i chodzi o osob Remigiusza Mroza.

Moja przygoda z ksi捫kami Remigiusza Mroza do tej pory by豉 ograniczona jedynie do serii z Chy趾 i pó速oragodzinnego fragmentu audiobooka #hashtagu. Nie, 瞠bym, nie lubi豉 autora, ale jestem zdania, 瞠 uwielbienie jakiego pisarza nie wi捫e si z konieczno軼i przeczytania jego ka盥ej ksi捫ki. Sk康 wi璚 wzi窸a si u mnie ksi捫ka Mroza o pisaniu? Ciekawo嗆! Chcia豉m zobaczy, co jeszcze mo瞠 zaprezentowa mi autor oprócz spraw kryminalnych. I co dosta豉m?

Zaczn mo瞠 od tego, 瞠 moim zdaniem to nie jest ksi捫ka, któr b璠zie w stanie przeczyta ka盥y. My郵, 瞠 t ksi捫k do ko鎍a do czytaj jedynie ci, którzy maj w planach napisanie ksi捫ki, bo O pisaniu na ch這dno, to ksi捫ka w豉郾ie o tym, jak stworzy dobr ksi捫k.

Bardzo podoba這 mi si, to, 瞠 autor w ksi捫ce zwraca si bezpo鈔ednio do czytelnika, co daje mo磧iwo嗆 poczucia bli窺zego kontaktu z autorem i lepszego zrozumienia, o czym czytamy w danym momencie.
Oprócz ciekawie opisanych procesów tworzenia, wydawania ksi捫ki, autor przytacza niekiedy swoje wspomnienia, co nadaje ksi捫ce jeszcze bardziej ekscytuj帷ej barwy.
Z mojego punktu widzenia, a jest to punkt widzenia osoby, która utkn窸a w niemocy twórczej nad ksi捫k, oceniam j na 10/10, bo przeczytanie tej ksi捫ki jest dla mnie pozytywn dawk energii do dalszego pisania

Chyba nie ma w Polsce takiego czytelnika, który po us造szeniu „Remigiusz Mróz” zareagowa豚y s這wami: „nie znam”, „nie kojarz”, „Remi... jak?”. Ju pr璠zej us造szymy „Nie czyta貫m/am jego ksi捫ek, ale...”. W豉郾ie: ale. Nawet bez znajomo軼i jego twórczo軼i jeste鄉y w stanie powiedzie, kim jest ten cz這wiek. Trudno si temu dziwi. Przecie co kwarta jeste鄉y atakowani dziesi徠kami zapowiedzi nowych tytuów spod pióra pana Mroza. Media grzmi o nich tygodniami, zasypuj帷 wszelkie media spo貫czno軼iowe. Czasami a strach otworzy lodówk, by nie dostrzec na swoim ulubionym jogurcie „Mnie ju Zmrozi這, teraz czas na ciebie!”. Poniek康 powinni鄉y si ju do tego stanu rzeczy przyzwyczai, bo ta dobra passa autora trwa ju od paru 豉dnych lat. Tak瞠 nie wzdychajcie z rezygnacj, spogl康aj帷 na cz窷 wskazuj帷, 瞠 ponownie zmierzycie si z opini na temat nowej ksi捫ki tego w豉郾ie autora. Pomy郵cie o tym, 瞠 tym razem nie mamy do czynienia z krymina貫m. Tak瞠 nie jest to thriller, a... autobiografia!

CISZA. PAN MRÓZ B犵ZIE OPOWIADA NAM HISTORI SWOJEGO 玆CIA.

Je瞠li jakim cudem przyku豉m wasz uwag, pragn co doprecyzowa. „O pisaniu. Na ch這dno” nie nale篡 do tych autobiografii, do których wielu z nas jest ju przyzwyczajonych. Tak瞠, nie zdo豉cie dowiedzie si z niej, co takiego zmalowa za m這du pan Mróz, 瞠 opowiadanie tej historii przy ka盥ej okazji mo瞠 stanowi rodzinn tradycj. Nie odkryjecie, dlaczego nazywa si w豉郾ie Remigiusz, a nie – na przyk豉d – Stanis豉w, Jacek czy Abelard. Równie wiele innych spraw zostaje po prostu dla czytelników poza zasi璕iem. W sumie mo積a by這 si tego spodziewa. Poniek康 tytu wskazuje nam motyw przewodni (gdzie na pierwszy rzut oka cz這wiek my郵i, 瞠 ma do czynienia z poradnikiem, ale o tym powiem troszk pó幡iej) ksi捫ki. Pan Mróz przedstawia nam si od strony czysto twórczej! Oczywi軼ie od czasu do czasu przemyca co spoza tej sfery, lecz stara si je dawkowa do嗆 oszcz璠nie... Dobrze, skupmy si jednak na tej tre軼i, która zajmuje na kartkach najwi璚ej powierzchni.
Musz przyzna, 瞠 nieco obawia豉m si tej ksi捫ki. Wiecie, do tej pory nie skupia豉m si zbytnio na twórczo軼i pana Mroza, a tym bardziej na nim samym. Tak瞠 zacisn窸am z瑿y i pozwoli豉m si ponie嗆 lekturze. I powiem krótko – moje obawy by造 bezpodstawne. Autor ukaza spory skrawek swego 篡cia tu sprzed samego mro幡ego okresu, a dok豉dniej „boj si otworzy lodówk, bo – nie daj bo瞠! – wyskoczy z niej sam Mróz!” (taki urok nadmiernej promocji, nic na to nie poradzimy). Prowadzi mnie przez swoj pisarsk 軼ie磬, weso這 opowiadaj帷 o wszystkim tym, co powoli kszta速owa這 kierunek, jakim aktualnie pod捫a. W ten wyra幡y sposób u鈍iadomi czytelników, 瞠 jego pasja dzielenia si wyimaginowanymi historiami nie przysz豉 do niego znik康. Przez d逝gie lata – pomimo drobnych przerw spowodowanych ró積ymi sprawami – ca造 czas mu towarzyszy豉. Jakby czeka豉 na chwil, kiedy pan Mróz w ko鎍u zrozumie, 瞠 s sobie przeznaczeni. Taki moment nadszed, co spowodowa這, 瞠 odt康 stali si nieroz陰czni. Stwierdzam jednak, 瞠 pomimo ca貫go szacunku do autora musz stwierdzi jedno – to ju nie jest zdrowe. Mo瞠 nie powinnam stawia takich diagnoz, jednak z mojego punktu widzenia przeznaczenie tylu godzin dziennie na pisanie mo瞠 przyczyni si do wielu przykrych konsekwencji. Pomijaj帷 ju to, 瞠 z czasem mo瞠 zacz望 doskwiera kark i kr璕os逝p, obraz przed oczami zacznie si rozmywa, to jeszcze z czasem zabraknie pomysów, przez co ca豉 rado嗆 przeistoczy si w nienawi嗆 do czego, co si kocha.

DOBRZE, PANIE REMIGIUSZU. A MO浩 ODNIESIE SI PAN DO TYTUΣ KSI*KI?

Uwa瘸m jednak, 瞠 najlepszym momentem zostaje... ujawnienie najwi瘯szego sekretu. Cz這wiek tutaj rozmy郵a, czy czasem autor nie skrywa w piwnicy niewolników, którzy nieprzerwanie co tworz lub ukrad maszyn klonuj帷 i sam z niej skorzysta, a tu wysz這 takie sprostowanie sprawy. I wiecie co? Ja si tak nie bawi. To jest za proste. O wiele za proste! Jasne, mo積a by這 si tego poniek康 domy郵i, ale... Jak 篡 z t informacj, prosz pana? Jak 篡?
Powró熤y jednak do samego tytu逝. Na pierwszy rzut oka „O pisaniu. Na ch這dno” mo瞠 wydawa nam si poradnikiem dotycz帷ym twórczej sfery. Chocia wcze郾iej wspomnia豉m, 瞠 ta ksi捫ka skrywa w sobie autobiografi, to jednak tu przed tym stwierdzeniem dopisa豉m co jeszcze. Napisa豉m, i jest ona w wi瘯szo軼i po鈍i璚ona 篡ciu autora, ale przecie pozostaje nam jeszcze ten skrawek. Skrawek, który zosta zape軟iony pewnymi my郵ami. Pan Remigiusz Mróz nie tylko podzieli si z czytelnikami „patentem” na wydawanie kilku ksi捫ek rocznie. Pokaza równie, w jak prosty sposób mo積a spróbowa swych si w tym ci篹kim zawodzie. Przypuszczam, 瞠 znajd si tacy, którzy przy tej kwestii parskn 鄉iechem i ka膨 mi si pukn望 w 貫petyn. Niewielu jednak wie, 瞠 napisanie czego, co ma r璚e i nogi oraz z miejsca porwie czytelnika, zajmuje sporo czasu. A jeszcze kiedy jest si debiutantem, trzeba podwoi swoje wysi趾i i udowodni potencjalnemu wydawcy, 瞠 jeste鄉y w豉軼iw osob na w豉軼iwym miejscu. Niektóre rady wydawa造 mi si a nadto znane, cho przy niektórych nieco si zdziwi豉m. Nie powiem, nawet z pocz徠ku by豉m z豉 za uznawanie czego – moim zdaniem – w豉軼iwego za zb璠ne, ale po och這ni璚iu musz temu przyklasn望. Przyk豉d: uwielbiane przeze mnie rozpisywanie si przy danej czynno軼i, jak wykonuje wykreowany przeze mnie bohater. Dla mnie wydawa造 si one fascynuj帷e, ale kiedy podesz豉m do tego z dystansem, zrozumia豉m, 瞠 czytelnik nie musi odczuwa tego samego. Co wi璚ej, mo瞠 zrezygnowa z lektury, po prostu tekst wyda mu si... nudny jak powtórki seriali paradokumentalnych. Natomiast lekko u鄉iechn窸am si, kiedy dotar豉m do pewnej kwestii, która równie sprawia, 瞠 czytelnik zacznie ziewa nad ksi捫k. Otó pan Mróz wypomnia pewien znacz帷y b陰d, gdzie... tak jakby sam go pope軟i. Tak, wiem – autobiografia rz康zi si swoimi prawami, jednak czy to nie zabawne, 瞠 akurat ta rzecz zosta豉 wskazana jako skaza, a wcze郾iej zosta豉 u篡ta? 疾by za du穎 nie zdradzi, podpowiem jedynie: gust muzyczny. Aczkolwiek, pozwol sobie wzi望 te cenne rady do serca i zacz望 je powoli wprowadza w 篡cie. Kto wie, mo瞠 wreszcie zmotywuj si i zostan kolejn blogerk ksi捫kow, która poszerzy grono autorów?

NA SZTYWNO CZY LU昧O, CZYLI JAK PRZEKAZANO NAM TE FAKTY.

Zazwyczaj, kiedy my郵imy o wszelkich poradnikach (czy autobiografiach, nie zapominajmy o autobiografiach), wyobra瘸my sobie ten sztywny przekaz oraz niemal naukowy be趾ot, który mo瞠 wyj嗆 nam bokiem. Pan Remigiusz Mróz udowodni, 瞠 wcale tak nie musi by. W do嗆 przyst瘼ny sposób opowiedzia to wszystko, dbaj帷 o to, by nikogo nie u酥i. Nawet przy autobiograficznej cz窷ci mo積a mie wra瞠nie, jakby sam przeistoczy si w bohatera ksi捫ki, kreuj帷 go na tyle, by czytelnicy dostrzegli w nim cz這wieka, a nie robota. Fakt, zawsze powinno to tak wygl康a, ale przy tej ksi捫ce naprawd 豉two zapomnie, 瞠 ma si do czynienia z prawdziw histori. Sk豉ma豉bym, gdybym napisa豉, 瞠 poch這n窸am t ksi捫k w mgnieniu oka. Co to, to nie. Zdarza造 mi si momenty, gdy odk豉da豉m j na bok i trawi豉m to, co do tej pory przewin窸o si przed moimi oczami. Nat這k informacji poniek康 przyt豉cza, ale odpowiednio dawkowany sta si dobrze przyswajalny. Warto tak瞠 wspomnie o wplecionym w wersy 瘸rtobliwym tonie, który nieraz sprawia, 瞠 si u鄉iecha豉m. To idealnie odci捫a這 przesycony faktami umys.

Podsumowuj帷, „O pisaniu. Na ch這dno” to nie tylko ksi捫ka zawieraj帷a wskazówki dla próbuj帷ych okie透na swoje pióro oraz wyobra幡i twórców. To tak瞠 kolejna okazja, by móc znacznie lepiej pozna autora i odkry jego pisarsk natur. Zrozumie, 瞠 pan Mróz nie tylko 篡je wyimaginowanymi historiami – on nimi oddycha! Tylko prosz uwa瘸, aby czasem ta „bezpieczna” przysta nie przyci庵n窸a uwagi wielu intruzów...

Avatar u篡tkownika - MonikaKilijanska
MonikaKilijanska
Przeczytane:2019-04-14, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

To po陰czenie biografii z poradnikiem pisania. Poradnikiem przede wszystkim dla pisz帷ych ksi捫ki, bo traktuje nie tylko o tym jak pisa, ale i jak wyda ksi捫k. Autora, Remigiusza Mroza, mo積a nazwa demonem szybko軼i pisania i wydawania kolejnych powie軼i. Wydaje kilka ksi捫ek rocznie, a do tego w jego szufladzie z jeszcze niewydanymi dzie豉mi nied逝go wypaczy si dno tak wiele ich jeszcze czeka. Ale i on zmierzy si z tym, z czym ka盥y pisarz: kl徠w s豉bego warsztatu, nudnych opisów, zawi造ch, naje穎nych trudnymi wyrazami sentencji czy wreszcie reaserchem wci庵aj帷ym bardziej ni samo pisanie. Jednak mo積a od Mroza nauczy si wytrwa這軼i i rutyny pisarza. Bo cho to wolny zawód, to jednak je郵i nie kopnie si mocno w zadek i dzie w dzie nie przysiedzi kilku godzin nie mo積a nazwa si pisarzem, a jedynie nigdy niewydanym grafomanem. Porad jak pracowa w domu, jak nie przejmowa si kolejnymi odmowami wydania ksi捫ki oraz jak tworzy zgrany duet (kwartet, kwintet…) z redaktorem czy wydawc mamy tu najwi璚ej. Porad jak pisa, czego unika, sk康 czerpa natchnienie – znacznie mniej i w tych kwestiach proponuje on raczej uda si do j瞛ykoznawców pokroju prof. Bralczyka czy cho熲y na kana Mówi帷 inaczej na Youtube. Dla Mroza pisanie ksi捫ek to przede wszystkim praca, ci篹ka praca.

Wi璚ej na https://konfabula.pl/chyba-wszystkie-najlepsze-ksiazki-o-pisaniu/

Pierwsza cz窷 super. Poznajemy autora, jego pierwsze kroki w pisaniu, jego inspiracje oraz genez dedykacji dla cioci... Druga cz窷 strikte dla tych którzy chca pisac ksiazki-sory ale to nie dla mnie. Uwielbiam je czyta, ale na pewno nie napisze.

Avatar u篡tkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 w 2019,

Na tym jednak nie koniec – ksi捫ka Remigiusza Mroza sta si mo瞠 te znakomitym kompendium wiedzy o pisaniu dla wszystkich, którzy marz o literackim debiucie. A 瞠 w Polsce niemal ka盥y marzy o wydaniu w豉snej ksi捫ki, O pisaniu na ch這dnoto kolejny murowany bestseller w dorobku popularnego pisarza.

Avatar u篡tkownika - vicky222
vicky222
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 3, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019,

Kilka lat temu w sieci zawrza這 o nowym polskim pisarzu. Pami皻am jak na ka盥ym vlogu i blogu widzia豉m nazwisko Remigiusza Mroza. Pierwsze wydane ksi捫ki dotyczy造 tematu, który kompletnie mnie do siebie nie przekona (II Woja 安iatowa) i mimo zachwytów nie skusi豉m si na Parabellum. Zreszt na kolejne pozycje te nie mia豉m ochoty. Jedyn ksi捫k, któr przeczyta豉m by Hasthag. Mimo wszystko znalaz豉 si u mnie najnowsza powie嗆 O pisaniu na ch這dno i mia豉m na ni naprawd ochot. Oczywi軼ie, 瞠 kiedy w mojej g這wie pojawi si pomys napisania ksi捫ki, cho teraz raczej ju tego nie czuje, a po lekturze jestem pewna, 瞠 to nie dla mnie. Ale skupmy si na recenzji ksi捫ki Remigiusza Mroza.

Pierwsza cz窷 by豉 dla mnie bardzo ciekawa. Ukazuje w niej swoj drog do zawodu pisarza. Moim zdaniem, chocia twierdzi, 瞠 nie chce pisa swojej autobiografii – to ta cz窷 jest niejako ods這ni璚iem kulis jego 篡cia. Dotycz one przede wszystkim pod捫ania za swoimi marzeniami i tego, w jaki sposób jego 鈔odowisko przyczyni這 si do zakie趾owania w jego g這wie my郵i o pisaniu. My郵, 瞠 nie jest to temat dla wszystkich, bo kiedy czytelnik nie b璠zie ciekawy 篡cia pisarza, to mo瞠 si zm璚zy opisami cioci i kolegów. Ja osobi軼ie dobrze odebra豉m te fragmenty, kiedy mog豉m i嗆 przez 篡cie m這dego Mroza. Wielkim plusem by fakt, 瞠 Remigiusz od najm這dszych lat mia do czynienia ze s這wem pisanym. Jego rodzice byli zaanga穎wanymi czytelnikami i t mi這嗆 przelali równie na syna.

Druga cz窷 zatytu這wana „Przybornik u篡tkownika s這wa” by豉 nudna. W sumie to przelecia豉m j wzrokiem szybko, bez zastanowienia. Du穎 rad i du穎, bardzo du穎 powtórze. Podoba這 mi si opisanie twórców i dzie, które zrobi造 na autorze wra瞠nie lub by造 wa積e w jego pisarskim 篡ciu. Jednak, kiedy po raz kolejny czyta豉m te same zdania o tych samych pisarzach, przestawa這 mnie to interesowa. Zw豉szcza, 瞠 jednym ze z這tych rad Mroza by這… zwracanie uwagi na powtórki.

Jestem pod wra瞠niem systematyczno軼i pisarza. Przyj掖 sobie ramy pisania rano i wieczorem i trzyma si ich do dzisiaj. Uwa瘸m, 瞠 cierpliwo嗆, systematyczno嗆, pracowito嗆 i zorganizowanie to cechy, do których musz si zmusza, a Remigiuszowi wychodzi to idealnie. Redagowanie swoich dzie, wystawienie si na krytyk, przyjmowanie ci庵造ch poprawek i odmowy to chleb powszedni pisarza i to próbuje przekaza w swojej ksi捫ce m這dym debiutantom.

Zdaniem autora upór i determinacja w pisaniu to klucz do sukcesu, co pokazuje na przyk豉dach znanych 鈍iatowych pisarzy. Ci篹ko mi to oceni, poniewa nie planuje i嗆 t drog. Ale z drugiej strony te zalety mog si sprawdzi w ka盥ym wolnym zawodzie, nie tylko przy tworzeniu wielkiej literatury. Czy ta ksi捫ka mo瞠 pomóc? Oczywi軼ie! Przecie jest wiele osób marz帷ych o takiej formie pracy, a ta pozycja mo瞠 by kopniakiem do wynurzenia swoich czytade z dna szuflady. Co prawda Remigiusz Mróz nie jest dla mnie idealnym autorytetem, ale ma ca趾iem spory dorobek i opisa drog, któr sam przeby.

W O pisaniu na ch這dno uderzy豉 mnie te pewna niezgodno嗆. Pisarz w jednej z rad zach璚a do od這瞠nia napisanego dzie豉 na jaki czas, aby potem na spokojnie i 鈍ie篡m okiem do tego wróci. Tylko czy tak si dzieje w jego przypadku, kiedy w jednym roku wychodzi kilka jego ksi捫ek? A z opinii i recenzji innych blogerów wiem, 瞠 nie wszystkie powinny trafi do druku.

Inne ksi捫ki autora
Hashtag
Remigiusz Mr霩; 0
Ok豉dka ksi您ki - Hashtag

Tesa nie spodziewa豉 si, 瞠 przesy趾a, której nie zamawia豉, nieodwracalnie zmieni jej 篡cie.  Gdy odebra豉 j z paczkomatu, wpad豉 w sam...

Listy zza grobu
Remigiusz Mr霩; 0
Ok豉dka ksi您ki - Listy zza grobu

Mroczne sekrety ukryte s w ma造ch spo貫czno軼iach... Po dwudziestu latach od 鄉ierci w豉snego ojca, Kaja Burzy雟ka ci庵le otrzymuje od niego wiadomo軼i...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Tylko dla doros造ch